2007'den Bugüne 90,681 Tavsiye, 27,883 Uzman ve 19,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Rahim Ağzı Kanser Aşısı Nedir? Kanser Aşısı Olurken Nelere Dikkat Edilmelidir?
MAKALE #6257 © Yazan Op.Dr.Mitra ÖZDEMİR | Yayın Ocak 2011 | 5,553 Okuyucu
Anormal kanama ve vajinal akıntı gibi belirtilerle kendini gösteren veya hiçbir erken bulgusu olmayan serviks kanseri meme kanserinden sonra kadında en fazla rastlanılan ikinci kanserdir. HPV virüsünün şimdiki bilgilerimize göre 100 tipi vardır. Bu tiplerden en çok 4 tanesi kansere neden olmaktadır. HPV virüsü en çok genital bölgeyi tutmakta olup en etkili olduğu yer ise; rahim ağzı bölümüdür.

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsüdür, rahim ağzı kanserinin %70’i ve cinsel organ siğillerinin %90’ını oluşturan 4 ayrı tip HPV’ye karşı %100’e yakın koruma sağlamaktadır.


Serviks kanseri aşısı ise, virüs benzeri yapıların aşılanan kişilerde bağışıklık sistemini uyararak, gerek rahim ağzı kanseri ve kanser öncüsü lezyonlara gerekse genital siğil vb patolojilere neden olan HPV enfeksiyonuna karşı antikor aracılı özgün ve uzun süreli korunma sağlamaktadır. Aşının amacı, ilişki ile bulaşan bu virüsle henüz karşılaşılmadan erken yaşta önlem almaktır. Ancak bu şekilde daha etkin korunma sağlanmış olacaktır.

12 yaşından itibaren aşı yapılabilir. 36 yaşına kadar olan kadınlarda testler tamamlandıktan sonra başlanabilir. Ancak, sonraki yaşlardaki çalışmalar devam etmektedir ve 37 yaş sonrası kadınlarda da kullanılması önerilmektedir.

En klasik belirti tüm kadın cinsel organ kanserlerinde olduğu gibi vajinal kanamadır. Cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kanamaların rahim ağzı kanserinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı gösterilmelidir. Diğer önemli belirti klasik olarak et suyu şeklinde akıntıdır. Ancak kanlı bir akıntı olmasa da her türlü uzun süreli akıntı rahim ağzı, rahim , tüp ve vajina kanseri açısından araştırılmalıdır.

En yaygın cinsel hastalıklardan birine karşı üretilen HPV aşısı, kadınlardan sonra erkeklere de yapılmaya başlamıştır. Böylece her yıl 300 bine yakın kadının ölümüne sebep olan rahim ağzı kanserini yenme şansı da yakalanmıştır. Erkeklerin de aşıdan yararlanabilmesi söz konusu olabileceğinden HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs olduğundan, genital siğillerin, penis ve anüs kanserlerinin önlenebileceği düşünülmektedir. Erkeklerin aşılanması virüslerin bulaşıcılığı açısından indirekt bir fayda sağlayabilecektir.

Aşının gebelikte yapılması önerilmemekle beraber, gebeliğin varlığından habersiz olarak aşı yapılmış ise gebeliği sonlandırmaya gerek yoktur. Doğum sonrası lohusalık döneminde aşı uygulanabilir.

Erken yaşta yani 20 yaşından önce başlayan cinsel yaşam, çok eşli yaşam tarzı veya eşin çok eşli bir yaşam tarzını benimsemiş olması, HPV ile enfeksiyon ve sigara kulamı hastalığın gelişimi açısından en önemli risk faktörlerini oluşturmaktadır. Eşi sünnetsiz olan kadınlarda hastalığın daha az görüldüğü zaman zaman öne sürülse de bu öneri tam olarak kanıtlanabilmiş değildir.

10 yıldır izlenen aşılanmış kadınlarda aşının etkinliğinin devam ettiği görülmüştür, izlem süresi devam etmektedir. 110.000 kadında yapılan araştırmada hiçbir ciddi yan etki görülmemiştir.

HPV’nin herhangi bir tipiyle enfekte olmuş kadınların diğer tiplerine karşı korunmaları için mutlak aşı yaptırmaları gerekmektedir.

Aşılanmadan önce HPV testi, HPV tiplendirmesi veya smear testi yapılması gerekli değildir. Ayrıca kadınların düzenli yılda bir defa SMEAR testlerini yaptırmaları gerekmektedir.

ABD istatistiklerine göre ilişkide bulunan kişilerin yarısından fazlası HPV ile virüs bulaşmaktadır. Yurdumuzda yapılmış yeterli çalışma olmamakla birlikte tek eşlilik ( hem kadının hem erkeğin!) ve prezervatif kullanılmasının HPV enfeksiyonunu azalttığını biliyoruz. Ancak bu da kesin çözüm değildir.

Bu anlatılanlarla birlikte, uzman bir doktora başvurmadan yeterli bilgiyi almadan aşının yaptırılması doğru değildir. Bu yüzden aşı yapılmasına doktor ve hastanın birlikte karar vermesi daha doğru olacaktır.

Op. Dr. Mitra Özdemir


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Rahim Ağzı Kanser Aşısı Nedir? Kanser Aşısı Olurken Nelere Dikkat Edilmelidir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Mitra ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Mitra ÖZDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mitra ÖZDEMİR Fotoğraf
Op.Dr.Mitra ÖZDEMİR
İzmir
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Mitra ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Grip Aşısı Dr.Sevin KARALAR
► Serviks Kanseri-Hpv Aşısı Dr.Hasan YILDIZ
► Gebelik ve Grip Aşısı Dr.Hüseyin ŞENYURT
► Estetik Dolgular ve Covid 19 Aşısı Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,777 uzman makalesi arasında 'Rahim Ağzı Kanser Aşısı Nedir? Kanser Aşısı Olurken Nelere Dikkat Edilmelidir?' başlığıyla benzeşen toplam 63 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:22
Top