2007'den Bugüne 89,430 Tavsiye, 27,594 Uzman ve 19,641 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Estetik ve Plastik Cerrahide Kombine Ameliyatlar
MAKALE #6473 © Yazan Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM | Yayın Şubat 2011 | 4,570 Okuyucu
Estetik ve Plastik Cerrahi ve anestezide ki gelişmelerin ve estetik girişimler üzerindeki tecrübelerin artması ve çeşitlenmesi, birden fazla cerrahın oluşturduğu ekipler ile aynı seans altında birden fazla ameliyatı olmak artık mümkün hale gelmiştir.
Estetik cerrahi girişimlerinde hastalar, haklı olarak, çoğunlukla geniş çaplı bir operasyondan kaçınmakta, cerrahi olmayan tekniklere ya da daha sınırlı tekniklere yönelme eğilimi göstermektedirler. Ancak şunu unutmamak gerekir ki her müdahalenin en iyi sonucu vereceği şartlar vardır. Bazen geniş bir müdahaleden kaçınmakla ideal bir sonuç yakalamak imkansız hale gelebilir. Kanımızca, tıpta bilimsel olarak kabul görmesi ve resmi-yetkili organların (ör. Sağlık Bakanlığı’nın) onayını alması koşulu ile cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler birbirinin alternatifi olarak değil de birbirini destekleyen ya da her bir hastanın spesifik ihtiyaçlarına göre seçilebilecek yöntemler olarak düşünülmelidir.

Daha önceleri, anestezi süresinin uzaması nedeniyle tavsiye edilmeyen, günümüzde gelişen teknoloji ve uygulamalar, cerrahi ekiplerdeki zenginlik sayesinde çok sık yapılan kombine ameliyatlar artık hastalara hem zaman kazandırıyor hem de aynı anda birden fazla çözüm imkânı sunuyor. Kombine ameliyatlar, birden fazla sayıda ameliyat ihtiyacı olan ve her ameliyat için birden fazla doktora gelmek istemeyen hastalar için tam anlamıyla bir rahatlık ve konfor olabilmekte, hastalara maddi anlamda da avantaj sunabilmektedir. Bu durum özellikle yurtdışından veya uzak şehirlerden gelen hastalar için mantıklı bir seçenek olabilmektedir.

Bugün yüz estetiğinde, vücut kontur ameliyatlarında hem erkek hem de bayan hastalarda arzu edilen büyük değişiklikler kombine ameliyatlar ile sağlanabilmektedir. Birden fazla cerrahın aynı ameliyatta birlikte hareket etmesi ile kombine ameliyatlarda artık süre kısaltılmakta, hastanın maruz kaldığı anestezi miktarı azalmakta ve görece olarak olası risklerin de önüne geçilmektedir. En sık yapılan kombine ameliyatlar yüz estetiğinde: yüz ve boyun germe-alın germe-kaş kaldırma-göz kapağı estetiği ; vücut kontur vermede: meme küçültme/dikleştirme/büyütme-karın germe-liposuction-uyluk germe/kol germe; burun estetiğinde: burun estetiği-çene ilerletme-üst göz kapağı estetiği; erkek hastalarımızda ise saç ekimi-burun estetiği ve burun estetiği-jinekomasti ameliyatlarıdır.

Geçirilmiş hamilelikler ve geçen yılların sonuçlarından birisi de karın bölgesinde sarkmalar, stria denen dikey çatlaklar tarzındaki izler ve kaslarda gevşemedir. Vücut şekillendirme operasyonlarında kombine girişimler ile (ör. karın germe-abdominoplasti ve vakumla yağ alma-liposuction) son yıllarda teknik olarak daha da gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Günümüzde gövde 3 boyutlu olarak ve komşu yapılarla beraber değerlendirilmekte, operasyonlar da buna uygun olarak yapılmaktadır.

Tüm gövde yapılarının birbiri ile ilişkisi önemlidir. Örneğin memelerde küçültme yaparken karın bölgesi sarkık bir halde bırakılırsa, dengeli-ideal ölçülere ulaşılamayabilir. Hatta memeler daha da küçüldüğü ve şekil aldığı için karın bölgesi hasta tarafından daha da deforme halde algılanacaktır. Bu durum muayene sırasında uzman doktor tarafından değerlendirilecek ve size uygun operasyon seçenekleri hakkında bilgi verilecektir.
Aynı durum yüz içinde geçerlidir. Çenesi normalden geride olan hastalarda burun, hastaların gözünde ameliyat sonrası bile daha bir büyük gözükmekte hasta tarafında mutsuzluğa yol açabilmektedir. Aynı seansta çene ilerletme de yapılarak bunun önüne geçilmeye çalışılmakta ve yüzdeki oransal kavramın önemini kombine ameliyat ile vurgulanmaktadır. Ya da yüzde ve boyunda deri sarkmaları olan bir hastada aynı anda alın germe-kaş kaldırma, göz kapağı estetiği de uygulanarak arzu edilen tam bir sonuç tüm yüz güzelliği açısından yaratılabilmektedir.

Bariatrik cerrahi denen, Genel Cerrahi pratiğinde yer alan ve şişman hastaların hızla ve ileri derecede kilo kaybetmesini sağlayan müdahale şekli son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu operasyonlar Plastik Cerrahi’de de yeni bir sayfanın açılmasına neden olmuştur. Bariatrik cerrahiden sonra hızla kilo kaybeden hastalar, ortaya çıkan sarkmalar nedeniyle oluşan kontur bozuklularından rahatsız olmakta ve bir Plastik Cerrahi uzmanına başvurmaktadırlar. Aslında bu durum diyet vb. nedenlerle hızla kilo kaybedenlerde de görülmektedir. Bu hastalara kombine kontur düzeltme operasyonları, kişiye özel adaptasyonlarla uygulanabilmektedir. Çepeçevre kemer şeklinde fazlalıkların alınması operasyonu bu duruma örnek olarak verilebilir. Bu operasyonda hem karın bölgesi hem de bel bölgesi fazlalıkları alınmaktadır. Aynı zamanda hem yağ emme ile uyluk, karın ve bel bölgesine daha fazla şekil verilmekte, hem de gövde arka yüzünde yapılan müdahale sırasında sarkmış olan kalça bölgesi düzeltilebilmekte, meme dikleştirme, bacak içlerindeki sarkmaların uyluk germe ile giderilmesi aynı seansta sağlanabilmektedir.

Vücut kontur bozukluğunun tedavisini arzulayan bir kişinin başlangıç olarak yapmasını tavsiye edebileceğimiz bir uzman ile konuşup muayene olmasıdır. Uzman doktor muayene bulgularına göre size uygun bir müdahale şekli önerecektir. Tabii ki karar verme aşamasında en önemli faktör hastanın ihtiyaçları, düşünceleri ve kararıdır.
Bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, kombine estetik operasyonları da bir süre için sizi günlük rutin yaşamınızdan uzaklaştıracaktır. Ancak bazı problemlerin düzeltilmesi için daha kapsamlı girişimler gerekebilmektedir. Operasyon dönemi hayatınızda çok kısa bir süreyi kapsamaktadır. Ancak başarılı bir operasyondan sonra elde edeceğiniz sonuçlar çok uzun bir süre (belki yıllar, belki de ömür boyu) size daha iyi bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır.

OP DR GÖKHAN ÖZERDEM
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik ve Plastik Cerrahide Kombine Ameliyatlar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gökhan ÖZERDEM Fotoğraf
Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM
Antalya
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM'in Makaleleri
► Genel Cerrahide Laparoskopik Ameliyatlar Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK
► Plastik Cerrahide Lazer Kullanımı Prof.Dr.Serdar ÖZTÜRK
► Estetik Cerrahide Yeni Trendler ve Yaz Öncesi Estetik Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Estetik Ameliyatlar Nerede Yapılmalı? Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► Estetik Cerrahide Gerçekler ve Vaatler Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,641 uzman makalesi arasında 'Estetik ve Plastik Cerrahide Kombine Ameliyatlar' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Burun Estetiği Ameliyatı Aralık 2012
► Erkeklerde Estetik Cerrahi Aralık 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:00
Top