2007'den Bugüne 89,843 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Pterjium ve Cerrahisi (Petk)
MAKALE #6691 © Yazan Op.Dr.Levent AKÇAY | Yayın Mart 2011 | 7,680 Okuyucu
PTERJİUM VE CERRAHİSİ (PETK)

Pterjium gözün buruna yakın olan tarafında (medyal) et çıkması halidir. Pterjium başlangıçta hafif damarlı iken giderek artarak kornea dediğimiz (saydam tabaka) gözümüzün en ön tabakasına doğru uzanmaya başlar ve kornea tabakasına tutunur. Kornea gözümüzde 42 diyoptrilik (42 derecelik bir gözlük camı düşünün) gücü olan önemli bir görme tabakasıdır. Pterjıum korneayı kendine yani içe doğru çekerek yamulmasına neden olur (astigmatizma).

Pterjium başlangıçta gözün iç tarafında et çıkması, kaşınma, batma, banyodan çıkınca gözde kızarma, ışığa bakamama gibi sorunlara yol açarken zamanla astigmata da neden olarak görmeyi bozar. Pterjium olan hastalar sık sık gözlük değiştirmek zorunda kalırlar. Çünkü pterjium ilerledikçe korneayı kendine doğru çekerek astigmat numaralarının sık değişimine neden olur. İleri olgularda pterjium, gözde korneayı kaplayarak görme aksını kapatır. Cerrahi ile giderebilen geçici körlüğe sebep olur.
Pterjıum gözümüzün medyal yani iç tarafındaki limbal kök hücre bozukluğu ya da azlığıyla ilgili bir hastalıktır. Birinci sorumlu genetiktir. Aile bireylerinde varsa diğer bireylerde de görülme şansı artmaktadır. İkinci sorumlu güneş ışınlarıdır. Gözümüze gelen ışınlar kapak ve kornea yapısından dolayı gözümüzün medyal yani buruna yakın olan bölgesinde toplanırlar. Bu bölgeye güneş ışını gelmesi sonucu ultraviolenin sebeb olduğu limbal kök hücre ölümleri başlar. Kornea ve konjonktiva dediğimiz göz zarı arasında bulunan limbusda kök hücreler bozulmaya başlayınca konjonktiva devreye girer ve ölü hücrelerin üzerinden atlayarak kornea dokusuna yapışır. Deyim yerindeyse, konjonktiva limbusu pterjıumla kaplayarak korumaya çalışır. Fakat bu koruma amacını aşar ve bu seferde konjonktiva tarafından oluşturulmuş pterjıum yukarıda anlattığımız zararları vermeye başlar.

Tedavi

Pterjıumun tedavisi cerrahidir. Fakat yapılacak olan tedavi etkene yönelik olarak yapılmazsa nüksler görülebilir. İyi bir cerrahi ile başarı şansı % 86-95 arasında değişir. Pterjıumun cerrahisi çok özellikli bir cerrahidir. Pterjiumu sadece çıkarmak yetmez. Pterjium çıkarılıp o bölge bir greftle kapatılmazsa pterjiumda % 50 tekrarlama şansı vardır. Bu nedenle başarı şansını arttırmak için biz hastalarımıza PETK cerrahisini öneriyoruz. Bu terim PterjıumEksizyonu Tur Konjonktivaplasti sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

PETK cerrahisi nasıl yapılır ?

Lokal anestezi ile pterjıum konjonktivadan çıkarılır. Kornea üzerine yapışmış olan pterjıum dokusu TUR dediğimiz bir cihazla temizlenir. Üst kapağımızın altında yedek olarak bulunan konjonktiva dokusu pterjıumun boyuna uygun şekilde alınır ve çıkarılmış olan pterjıum dokusunun olduğu bölgeye dikilir. Burada eriyebilen dikiş iplikleri kullanılırsa hastadan dikiş almak gerekmez.

Nüks Pterjium olgularında ne yapılmalı ?

Daha önce cerrahi yapılmış ama pterjiumu tekrarlamış hastalarda PETK cerrahisi iyi bir seçenektir. Gözün durumuna göre pterjium tekrarlamasını önleyici Mitomisin C dediğimiz ilacın kullanılması da gerekebilir. Mitomisin C cerrahın ihtiyaç duyması halinde ilk kez ameliyat olacak pterjium hastalarına da kullanılabilir. İlacın en büyük yan etkisi ameliyat sonrası iyileşmenin gecikmesi ve batma şikayetinin 3-4 gün devam etmesidir.

Pterjium ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

Ameliyat olan gözde 2 gün batma hissi, 1 ay kadarda kızarıklık olabilir

Güneş gözlüğü kullanmak pterjiumun artmasını bir miktar durdurabilir. Hasta güneş gözlüğü ile daha rahat eder.

Ameliyat sonrası uzak ve yakın gözlük değişimi gerekebilir. Gözlüğün değiştirilmesi en erken 1 ay sonra yapılacaktır.

Ameliyat olsa da olmasa da hastalarda gözlük numaralarının astigmata bağlı olarak değişeceğinden 6 ayda bir muayene edilmesi uygun olur.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Pterjium ve Cerrahisi (Petk)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Levent AKÇAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Levent AKÇAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Levent AKÇAY Fotoğraf
Op.Dr.Levent AKÇAY
İstanbul
Doktor "Göz Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Levent AKÇAY'ın Makaleleri
► Katarakt ve Cerrahisi Op.Dr.Levent AKÇAY
► Başarısız Bel Cerrahisi Prof.Dr.Hasan Çağlar UĞUR
► Burun Estetiği Kanat Cerrahisi Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ
► Burun Cerrahisi ve Estetiği (Rhinoplasti) PDF Prof.Dr.Serdar ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Pterjium ve Cerrahisi (Petk)' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Katarakt ve Cerrahisi Mart 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:53
Top