2007'den Bugüne 87,434 Tavsiye, 27,083 Uzman ve 19,340 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Burun Estetiği ve İnsan Psikolojisi
MAKALE #67 © Yazan Op.Dr.A.Emre İLHAN | Yayın Temmuz 2007 | 7,455 Okuyucu
Her yıl burun tıkanıklığı olan ve burun şekillerini geliştirmek isteyen milyonlarca kişi doktora başvuruyor.Bu insanların bir kısmı sadece burun tıkanıklığı şikayetleri ile başvururken büyük bir kısmı ise burun tıkanıklığı şikayetiyle birlikte burnunun dış görünümünü de değiştirmek istiyor.Şikayetler büyük bir burun kemeri veya burunda bir travmaya bağlı sonradan oluşmuş bir eğrilik olabildiği gibi , daha önceden geçirdiği bir burun ameliyatından tatmin eksikliği de olabiliyor. Ancak bir şey çok açık ki “Bir insanın dış görünümü üzerine hiçbir şeyin, burun şekli ve boyutu kadar büyük bir etkisi yoktur”.Çünkü burun yüzün en belirleyici karakteristik yapısıdır ve çok küçük bir değişiklik bile insanın görünümünü ciddi bir biçimde geliştirebilir.

Eğer burun cerrahisi veya estetik burun ameliyatının görünümünüzü , kendine güveninizi veya sağlığınızı nasıl geliştireceğini merak ediyorsanız ameliyat öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ameliyatın nasıl yapıldığını,ameliyat sonrası sizleri nelerin beklediğini,ameliyattan neler bekleyebileceğinizi bilmeniz gerekir.

Bana göre başarılı sonuç almak için iyi bir hasta-hekim ilişkisi vazgeçilmezdir.Doktor hastasının beklentilerini , hasta ise doktorunun yapabileceklerini ameliyat öncesi görüşmeler sırasında tam olarak anlamalıdır.Doğru ve dürüst bir hasta hekim ilişkisi , gerçekçi beklentiler ve kesin cerrahi ustalık temelinde gelişmelidir.

Ünlü yazar Leo Tolstoy'un 'Benim gibi büyük burunlu,kalın dudaklı ve küçük gri gözleri olan birinin mutlu olamayacağını düşünürdüm...Bir insanın gelişiminde görünümü ve çehresinin çekici veya itici olduğunu düşünmesi kadar etkili hiçbir şey olamaz' sözleri insanın yüz görünümünün psikolojisini nasıl değiştirebileceğini çok güzel özetlemektedir.

İnsan psikolojisi ve kişiliğini etkileyen bir çok faktör bulunmasına rağmen,kendini güzel veya yakışıklı hissetmek,diğer insanların bizi beğenmesi, psikolojimiz ve kişiliğimiz açısından çok önemli bir faktördür.İnsanın dış görünümü psikolojisi ile doğrudan ilişkilidir.Kişiliğin gelişerek toplumdaki yerimizin belli olduğu ergenlik çağlarında bu ilişki insanın kişilik özelliklerini de etkilemektedir.

Başkaları tarafından beğenilmek ve güzel-yakışıklı olarak adlandırılmak tüm insanları mutlu eder ve bu şekilde insan kendini daha değerli hisseder.Bunun sonucuda insanın sosyal bir varlık olarak toplumdaki yeri şekillenir.Kişi daha girişken,öz güveni tam bir birey veya çekingen ve kendine güvensiz bir birey olabilir.

Bizim toplumumuzda yüz güzelliğini geliştirmek için en sık yapılan estetik ameliyat burun ameliyatıdır.Bunun nedeni anadolu insanının burun yapısının kemikli ,kemerli ve büyük olmasıdır.Bir çok hastam bana 'yüzümün diğer özelliklerini beğeniyorum ama burnumdaki kemer yüzümü gölgeliyor 'diyerek bu durumu onaylamaktadır.Özellikle burun şekli hastaların psikolojisini bozabilmektedir.Bu durum özellikle genç bayan ve erkeklerde daha belirgindir.

Hastalarıma her zaman belirttiğim bir nokta da , bu ameliyat sonucunda görünümünüz gelişebilir,kendine güveniniz artabilir,ancak tüm hayatınızı değiştirmeyecektir,yani ameliyat size daha iyi bir iş veya daha iyi bir eş getirmeyebilir,kendinizi çok şanssız olarak niteliyorsanız şansınızı arttırmaz,tüm bunlar sizin hayata bakışınız ve olaylar karşısında ne kadar pozitif olabildiğinizle alakalıdır.

Estetik burun ameliyatları konusunda dünyaca ünlü olan doktor Jack Sheen 'Bu ameliyat sizi Vogue dergisine kapak yapmaz,veya bitmiş bir evliliği tekrar başlatmaz...amaç görünümün geliştirilmesi olmalıdır' diyerek tıpta,cerrahide hiç bir şeyin garantisi olmadığını belirtmektedir.

Günlük yaşamınızda insan ilişkileriniz sırasında insanların burnunuza odaklandığını, burnunuzdaki küçük bir kemerin yüz güzelliğinizi perdelediğini düşünüyorsanız, aynaya baktığınızda burun şekliniz sizi rahatsız ediyorsa ve tüm bunların psikolojinizi ve öz güveninizi etkilediğini düşünüyorsanız,bunlara ek olarak burun tıkanıklığı şikayetiniz de varsa estetik burun ameliyatı ile yüzünüze uyan,doğal ve daha iyi nefes aldığınız bir buruna sahip olabilirsiniz ve beklentiniz gerçekçi sınırlar içinde kalmak kaydıyla,ameliyat sonrasında kendinize verdiğiniz değer ve öz güveniniz de arttırabilir.

Not:Katkılarından dolayı Psikyatri asistanı Dr.Tuba Başoğlu'na teşekkür ederim.
Op.Dr.A.Emre İlhan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Estetiği ve İnsan Psikolojisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.A.Emre İLHAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.A.Emre İLHAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Emre İLHAN Fotoğraf
Op.Dr.A.Emre İLHAN
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.A.Emre İLHAN'ın Yazıları
► Burun Estetiği ve Kulak Estetiği Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Burun Estetiği Op.Dr.Murat TEZCAN
► Burun Ucu Estetiği Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,340 uzman makalesi arasında 'Burun Estetiği ve İnsan Psikolojisi' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:31
Top