2007'den Bugüne 90,669 Tavsiye, 27,884 Uzman ve 19,776 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Estetik Cerrahide Türkiye ve Dünyadaki En Yeni Gelişmeler
MAKALE #670 © Yazan Doç.Dr.Nazım ÇERKEŞ | Yayın Şubat 2008 | 8,136 Okuyucu
ESTETİK PLASTİK CERRAHİDE DÜNYADAKİ EN YENİ GELİŞMELER

Tıp ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak son yıllarda estetik plastik cerrahi alanında da birçok yeni gelişmeler olmuştur.
Bu gelişimdeki temel noktalar:
· Hastaları hastanede yatırmadan daha çabuk evlerine yollamak (günübirlik cerrahi),
· Daha az izli ameliyatlar yapmak
· Daha natürel sonuçlar elde etmek şeklinde özetleyebiliriz.
Anestezi tekniklerindeki gelişmeler ve yeni anestezi ilaçları ile artık uzun süren ameliyatlardan sonra bile hastalar aynı gün evlerine rahatlıkla gidebilmektedir.
Eskiye oranla çok daha küçük kesilerle yapılan ameliyatlar sonrası oluşan izler de çok daha az belirgin olmaktadır.

ENDOSKOPİK YÜZ GENÇLEŞTİRME

Endoskopik cerrahi tekniğinin plastik cerrahi ameliyatlarda kullanılmaya başlaması estetik cerrahide son yıllardaki en önemli gelişmelerden biridir.

Endoskopik cerrahi tekniği özellikle yüz gençleştirme ameliyatlarında kullanılmaktadır. Alın germe, kaş kaldırma ve orta yüz bölümünün gençleştirilmesi uygulamalarında daha önceki yıllarda saçlı deri içinde 15-20 santimetreyi bulan uzun kesiler yapılmaktaydı. Bu da saçlı deri içinde çizgi şeklinde his kaybına yol açtığı gibi iyileşme süreci oldukça uzun sürmekte ve alın çizgisi geriye doğru kaymaktaydı.

Endoskopik cerrahi yönteminin yüz gençleştirme ameliyatlarında kullanılması sayesinde alın germe, kaş kaldırma, orta yüz germe uygulamaları saçlı deri içinde 2 santimetrelik 3 noktadan yapılan kesi yapılmaktadır. Böylece ameliyat sonrası belirgin hiçbir iz kalmamakta, iyileşme süreci kısalmakta ve çok daha rahat geçmektedir. Morluk ve şişlikler çok daha az seviyede kalmakta, hasta normal yaşantısına çok daha hızlı şekilde dönebilmektedir. Bu sayede daha erken yaşlarda dahi yüz gençleştirme ameliyatları yapılabilmektedir.

Şakaklarda yapılan küçük kesilerden sokulan 3-4 mm çapındaki optik kameralar sayesinde cerrahi müdahalenin yapılacağı alanın bir televizyon ekranında görülmesini sağlamakta ve endoskopik cerrahi için özel geliştirilmiş aletlerle operasyon gerçekleştirilmektedir.
Yüzün alt bölümünde ise yaşlanma etkisi boyun derisinde sarkmalar ve çene altında yağ toplantıları şeklinde görülmektedir. Bunların giderilmesi için klasik yüz germe ameliyatları hala tercih edilmektedir. Ancak bazı uygun hastalarda boyundaki sarkıklıkları toparlamak amacıyla endoskopik cerrahi yöntemi kullanılabilmektedir.

VÜCUT ESTETİĞİNDEN YENİ TEKNİKLER

Meme Küçültme Ameliyatlarında Vertikal Mamoplasti Yöntemi İle Çok Daha Küçük Kesi İzi

Meme küçültme ameliyatlarında son yıllardaki en büyük gelişme “vertikal mamoplasti” adı verilen tekniğin popüler olmasıdır. Bu tekniğin avantajı meme altı kıvrımında iz bırakmadan sadece meme başında ve meme başından aşağı dikine bir iz ile ameliyatın gerçekleştirilebilmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Gözyaşı Damlası Şeklinde Silikon Protezlerle Doğal Sonuçlar

Meme büyütme ameliyatlarında daha natürel sonuçlar elde etmek için gözyaşı damlası şeklindeki silikon meme protezlerinin geliştirilmiştir. Bu protezlerde meme üst kısmı daha az dolgun olduğundan sonuçlar çok daha doğal olmaktadır. Ayrıca yeni geliştirilen dışı silikon içi silikon jel olan protezler kesilme yırtılma riski taşımadığından protezler ömür boyu güvenle kullanılmaktadır.

Liposuction İle Yağ Alma Ameliyatlarında Islak Teknik Yöntemi

Liposuction ameliyatları bundan 10 yıl kadar önce hastalarda ciddi miktarlarda kan kaybına neden olabilen ameliyatlardı. Ancak ıslak teknik olarak tanımlanan teknik ile çok az kan kaybıyla önemli miktarlarda yağın çekilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu teknikte yağların emileceği bölgelere içinde adrenalin dediğimiz kanamayı durduran bir ilaç ve lokal anestezik bulunan sıvı enjekte edilmekte böylece yağların kolay ve kansız emilebilmesi sağlanmaktadır. Bu işlem genel anestezi vermeden hastanın kısmen uyuduğu sedasyon anestezisi ile de gerçekleştirilebilmektedir.


COSMED ESTETİK PLASTİK CERRAHİ MERKEZİNDE UYGULANAN OPERASYONLAR

Yüz Bölgesinde Uygulanan Estetik Operasyonlar
· Burun Estetiği
· Yüz Germe
· Göz Kapağı Estetiği
· Endoskopik Alın Germe ve Kaş Kaldırma
· Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme
· Dudak Estetiği (İnceltme, Kalınlaştırma)
· Yağ Enjeksiyonu
· Elmacık Kemiği ve Çene Ucu İmplantları
· Kepçe Kulak Düzeltilmesi
· Lazerle Yüz Gençleştirme
· Dermabrazyon
· Saç Ekme (Mikrogreft)

Vücut Bölgesinde Uygulanan Estetik Operasyonlar
· Meme Büyütme
· Meme Küçültme
· Meme Dikleştirme
· Meme Rekonstrüksiyonu (Yeni Meme Oluşturulması)
· Liposuction ile Yağ Alma
· Karın Germe
· Kol ve Bacak (Uyluk) Germe
· Vajinaplasti
· Jnekomasti (Erkeklerde meme küçültme)COSMED AMELİYATSIZ ESTETİK ÜNİTESİNDE YAPILAN UYGULAMALAR

Lazer Epilasyon (LightSheer Diode Laser)

Kısa Sürede Kalıcı Etki Güvenli Epilasyon

FDA onaylı Lightsheer Diode Laser ile yapılan uygulamalarda tedavi süresi yüz bölgesi için ortalama 5-7, vücut bölgesi için ortalama 4-5 seanstır. Cihazın bilgisayar sistemi sayesinde cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğuna bakılarak kişiye özel ayarlamalar yapılabilmektedir. Böylece tedavi güvenle uygulanmakta; kalıcı etkili epilasyon sağlanmaktadır. Uygulama esmer ve bronz tenli kişilerde güvenle yapılmaktadır.

Selülit Tedavisi (LPG Cellu M6 KeyModule)

Selülit Tedavisi ve Bölgesel Zayıflamada FDA Kalite Belgeli Tek Yöntem
Masaj ve vakum etkisiyle çalışan LPG uygulamalarında cilt ve cilt altı dokularına şekil verilmektedir. Böylece selülit görüntüsü giderilmekte, vücutta sıkılaşma ve bölgesel zayıflama sağlanmaktadır.

LPG Cellu M6 Keymodule ile kliniğimizde yapılan uygulamalarda kişinin cilt ve vücut özelliklerine göre uygulama protokolü hazırlanmaktadır. Tedavi tamamen ağrısız olup ortalama 15-20 seans önerilmektedir. Seanslar 35-40 dakika sürmekte ve haftada 2-3 kez uygulanmaktadır.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ VE CİLT YENİLEME UYGULAMALARI

Thermage

Yarım Saatte Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Thermage Radyo Dalgaları ile cilt altındaki kollajen liflerin ısıtılması esasına dayanan bir anti-aging tedavi yöntemidir. Uygulamanın en önemli özelliği ameliyatsız bir işlem olmasıdır. Anestezi almadan, kesi yapılmadan muayenehane ortamında yarım saat süren tek seans olarak uygulanan tedavi sayesinde ciltteki gevşeklikler, sarkıklar (çene altında gıdı, yüz ovalindeki deformasyonlar) toparlanmaktadır.

Botoks

Çatık Kaşlar ve Terlemeye Son
Botoks enjeksiyonu, kaş arası, alın ve göz çevresine yapılmaktadır. Uygulandığı bölgedeki kasların hareketini geçici (4-8 ay) olarak durdurduğundan kaş çatma gibi istenmeyen mimik hareketleri sonucunda oluşan çizgileri gidermektedir. Kaşları kaldıran bir etki sağlamaktadır. Botox uygulaması aşırı terleme tedavisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uygulama yapılan kişilerde migren ve baş ağrısına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Dolgu Maddeleri (Hyaluronik asit ve kalıcı dolgu maddeleri)

Dolgu maddeleri Hyalüronik asit içermekte olup derinin dermis tabakasına uygulanan enjeksiyon maddesi formunda üretilmiştir, Özellikle burun kenarlarında ağız kenarına uzanan çizgiler (nasolabial kıvrım), dudak etrafındaki ince çizgilerin giderilmesi, dudakların dolgunlaştırılması amacıyla kullanılmaktadır. 6 ay süreyle etkili olan dolgu maddelerinin yanı sıra kalıcı etkili dolgu maddeleri de bulunmaktadır.

Glikolik Asit ile Medikal Cilt Bakımı

Akne, Siyah Noktalar, Lekeler, Aşırı Yağlanma / Kuruluk Gibi Cilt Problemlerine Kimyasal Peeling
Kliniğimizde yapılan medikal cilt bakımı uygulamalarında Glikolik Asit içeren ürünlerle kimyasal cilt soyma işlemi yapılmaktadır. Glikolik asit şeker kamışı köklerinden elde edilen bir meyve asidi olup, cilt üzerinde peeling etkisi yaratmaktadır. Böylece cilt, üzerindeki ölü deri hücrelerinden arınmakta, oksijenlenmesi artarak daha canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır.

Mikrodermabrazyon
Yaşlanmayı Geciktirici Bakım
Mikrodermabrazyon yüksek basınçlı alüminyumoksit mikrokristallerinin cilde püskürtülerek cildin yüzeysel tabakalarının aşındırılması prensibine dayanan noninvaziv bir yöntemdir. Bu işlemde cilt yüzeyine temas eden mikrokristaller yumuşak bir soyma işlemi yapmakta, ölü hücreler ve deri artıkları cihazın vakum sistemi tarafından emilmektedir. Mikrodermbrazyon, cildin yenilenmesi için gerekli mekanizmaları uyararak, hücre yenilenmesini hızlandırır ve kollajen üretiminde artış sağlar. Bu uygulama, ciltteki renk ve doku düzensizliklerini azaltır, ince çizgileri giderir. Cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Cerrahide Türkiye ve Dünyadaki En Yeni Gelişmeler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Nazım ÇERKEŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Nazım ÇERKEŞ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nazım ÇERKEŞ Fotoğraf
Doç.Dr.Nazım ÇERKEŞ
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Nazım ÇERKEŞ'in Makaleleri
► Estetik Cerrahide Yeni Trendler ve Yaz Öncesi Estetik Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Estetik Cerrahide Gerçekler ve Vaatler Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► Genel Cerrahide Laparoskopik Ameliyatlar Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK
► Plastik Cerrahide Lazer Kullanımı Prof.Dr.Serdar ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,776 uzman makalesi arasında 'Estetik Cerrahide Türkiye ve Dünyadaki En Yeni Gelişmeler' başlığıyla benzeşen toplam 64 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:24
Top