2007'den Bugüne 87,372 Tavsiye, 27,073 Uzman ve 19,322 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Huzursuz Bacak Sendromu
MAKALE #772 © Yazan Prof.Dr.Turgut GÖKSOY | Yayın Mart 2008 | 50,025 Okuyucu
Huzursuz insanın huzursuz bacakları

Çağdaş yaşam her geçen gün bize bir hastalık dayatmaya devam ediyor. Kuşkusuz bazı hekimler de yeni hastalık isimlerine ve bunlar için önerilen tedavi önerilerine kategorik olarak karşı çıkmayı sürdürseler de, bütün bilimsel platformlarda adı geçen bu hastalıkla sizi tanıştırmak istiyorum. İlerleyen satırlarda bazılarınız “ Ben bu sorunları yıllardan beri çekiyorum ama hiç kimse bunların bir hastalık olduğunu bana söylememişti” diyeceğine eminim. Evet sizlere tanıtacağım bu hastalığın adı “HUZURSUZ BACAK SENDROMU”

Toplumda gerçek sıklığına yönelik geniş bilimsel araştırmalar henüz olmadığı halde çok sayıda insanın bu sorunlarından dolayı büyük sıkıntılar çektiği bilinmekte. Fakat internet kullanıcılar ve bir ölçüde yeni bilgilere nasıl ulaşacağını bilenler bu sorunların bir hastalık olduğunu biliyorlar ve hekime başvururken bu hastalığın adını doktorların kulağına fısıldıyabiliyorlar.

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler akşamları yatağa yatıp tam uyumaya çalıştıklarında bacaklarında farkettikleri tuhaf ama çok rahatsız edici bir duygunun başladığından yakınırlar. Bu hisler kişiler tarafından tam olarak da tarif edememekle birlikte; baldır ağrısı veya yanması, uyuşma, bacaklarda böcek dolaşıyor şeklinde anlatılması sıktır. Bu hislerin ortak özelliği istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kaybolmalarıdır. Bu nedenle, bu olumsuz duygular sadece yatarken değil gün içinde özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında da (televizyon, sinema hatta tiyatro seyrederken, seyahat sırasında) ortaya çıkar. Bu hastalığı olanlar, korunmak için istem dışı bacaklarını oynatma ihtiyacı duyar.

Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olabilen bir durumdur. Fakat %90 oranında sebebi bilinmez. Demir eksikliği anemisi, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, vücutta kalsiyum veya magnezyum eksikliği, bel fıtığı operasyonları sonrası, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Huzursuz bacak sendromunun nedenleri bazen depresyon giderici ilaçların kullanılmasına bağlı olabilir. Yine böbrek hastalığı, diyalize giren hastalarda ve Parkinsonlu kişilerde bu sendroma rastlanabilir. Alkol kullanan kişilerde hatta gebeliğin 20. haftasındaki birçok kadında bu duruma rastlanabilir. Hiperaktif çocuklarda bazen büyüme ağrıları ile karıştırılan H.B.S ağrıları olabilir.
Her cinste ve yaşta bulunmasına rağmen kadınlarda ve orta yaşı devirenlerde daha fazla oranda rastlanır. Bacaktaki bu olumsuz hisler nedeni ile uzun oturmayı gerektiren durumlardan kaçınan huzursuz bacaklı hastalar, komşu ziyaretine bile gitmek istemezler, hatta seyahate çıkmak dahi büyük dert haline gelir. Gece uykuya dalmak ne kadar zorsa gecenin bir yerinde benzer şikayetlerle uyanıp bir türlü uykuya yeniden geçememek sorunuyla karşı karşıya kalanlar da çoktur. Olağan olarak; uzun dönem devam eden uykusuzluk bazı yeni sorunları da beraberinde getirir. Yorgunluk, dikkat ve konsantrasyonda azalma, zamansız gündüz uykuları, kişilik değişiklikleri, vücut direnci düşmesi ve bazı psikiyatrik yakınmalar buna örnektir. Bu hastalığı çekenlerin uyku düzeni, kısaca yaşam kalitesi zamanla tamamen bozulur. Gecenin bir yerinde ansızın başlayan hareketler nedeni ile kişi derin uykudan yüzeyel uykuya geçer ya da tamamen uyanabilir.

Bu hastalığın tanısında da kişi ve yakınları ayrıntılı olarak dinlenir ve hastalığı ortaya koyan belirtilerin varlığı sorgulanır. Gerek kas iskelet sistemi gerekse sinir sistemimin kapsamlı muayenesi yapıldıktan sonra kesin tanıya varmak için bazı analizlere girişilebilir. Gerekli durumlarda laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri istenebilir. Yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz uyku analizleri “polisomnografik tetkik” burada önemli tanı ipuçları almamızı sağlayan önemli bir tanı yöntemidir. Gece boyunca uyusun ya da uyumasın yaşam çıktıları kayıt altına alınır.

Başlarını yatağa koyduğu andan itibaren gün içerisinde boyutu pek anlaşılmayan bu sorunu birdenbire hastayı uyutmayan büyük bir dert haline dönen hastalar “uykusuz geçecek bir gecenin” başlayacağını eski deneyimlerinden hemen anlarlar. Bu hastalarla beraber yatan eşlerin de geceleri altüst olacağından çok zaman hastanın doktora gitmesinde onlarda ısrarcı olurlar. Zira, yatakta devamlı yorganı tekmeleyen, sürekli bacaklarını ovuşturan bir süre sonra kalkıp dolaşmak zorunda kalan hatta duşlara girmek zorunda kalan H.B.Sendromlu hastalar hem kendilerini, hem de yakınlarını huzursuz duruma getirirler.

Huzursuz bacak sendromu nedeniyle tiyatro ve konserlerde istemsiz olarak devamlı ayaklarını sallayan bu kişilerin tedavi olmadan en önlerde oturmamasını tavsiye etmekteyiz. Çünkü, hem kendileri mutsuz olacak hem de sanatçının gözü bu tuhaf duruma takılarak dikkati dağılabileceklerdir. Huzursuz bacak sendromunun tedavisinde kişilere kötü alışkanlıklardan arınmış bir yaşam sürmesi önerilir. Kahve, alkol bırakılmalı, düzenli egzersiz yapılmalıdır. Hastaların bol su içmeleri, gece yatmadan önce bacaklarına sıcak-soğuk dönüşümlü banyolar yapması ve sıkmayan rahat ayakkabılar giymesi önerilir. Spor yapmıyorsa buna başlamasının gerekli olduğu anlatılmalıdır. Hastaların B12 vitamini almaları varsa demir eksikliği giderilmelidir. Yine vücutta dopamin eksikliği varsa bunun tespit edilip yerine konması gerekecektir. Ayrıca; Magnetik alan uygulamaları ve ozon terapi de bu konuda önemli katkılar sunabilmektedir.

Deliksiz uyku çekmenin ne kadar büyük nimet olduğunu hatırlatır herkese iyi uykular dilerim.

Prof.Dr.Turgut Göksoy
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Huzursuz Bacak Sendromu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Turgut GÖKSOY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Turgut GÖKSOY'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     13 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Prof.Dr.Turgut GÖKSOY
İstanbul
Doktor "Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Turgut GÖKSOY'un Makaleleri
► Huzursuz Bacak Sendromu Fzt.Kaan AKIN
► Huzursuz Bacaklar Sendromu Dr.Nebahat BİLİCİ
► Kol ve Bacak Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Diz ve Bacak Estetiği Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
► Kol ve Bacak Germe Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,322 uzman makalesi arasında 'Huzursuz Bacak Sendromu' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:46
Top