2007'den Bugüne 88,417 Tavsiye, 27,372 Uzman ve 19,489 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Boş Gebelik Kesesi (Blighted Ovum, Anembriyonik Gebelik)
MAKALE #7798 © Yazan Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL | Yayın Kasım 2011 | 9,423 Okuyucu
BOŞ GEBELİK KESESİ
(BLİGHTED OVUM, ANEMBRİYONİK GEBELİK)

Özet: Boş gebelik kesesi (blighted ovum), erken gebelik aylarında görülen gebelik kesesi olduğu halde içinde embriyonun izlenmediği gebelik halidir. Embriyo olmadığı halde plasenta ve zarlar gelişmeye devam eder, gebelik hormonları yükselir, bu durum ise hala bir gebeliğin devam etmesi şeklinde anlaşılır. Tanı ancak ultrasonografide boş gebelik kesesi görülmesi ile konur. İlk trimesterde olan düşüklerin %50'si kromozomal problemlere bağlı olarak oluşan blighted ovum nedeniyledir.

Boş Gebelik Kesesi Tanımı

Boş gebelik kesesi, blighted ovum, anembriyonik gebelik olarak da bilinir. Ekseriya erken gebelik aylarında tanısı konur. Döllenmiş bir yumurta rahim iç duvarına tutunduğu halde ve hücreler gebelik kesesini oluşturduğu halde embriyo gelişemez; fertilize ovum altı haftadan fazla büyüyemez ve rahim içinde absorbe edilerek ortadan kalkar. Böylece ortaya çıkan blighted ovumda fetal pole ve yolk kesesi görülmez. Ama plasenta ve zarlar büyümeye devam eder, gebelik gelişimi yavaşlar.

Birçok kadın henüz gebe olduğunu bilmeden önce çok erken gebelikte blighted ovum izlenebilir. Bu durumda adet gecikmesi, gebelik testinin pozitif sonuç vermesi, vaginal damla damla kanama veya alışılmıştan daha şiddetli bir adet kanaması gözlenebilir. Kanda ve idrarda beta HCG düzeyi yükseldiği için kadınlar gebeliğin devam ettiği izlenimine kapılırlar.

Boş Gebelik Kesesinin Nedenleri

Tanı konmuş gebeliklerin %20'si düşük ile sonuçlanır. Yüksek düzeyde fertilize ovumdaki kromozomal anomaliler bu duruma neden olabilir. Tekrar eden düşüklerin en sık rastlanan nedenleri:

-Yumurta ve spermin kötü kalitede olması
-Rahimde görülen yapısal bozukluklar
-Embriyonun implantasyonuna engel olan immün cevaplar
-Hormonal dengesizlik
-Kan pıhtılaşma problemleri.

Boş Gebelik Kesesinde Karşılaşılan Değişiklikler

Blighted ovum tanısı konulanların asla bir gebeliği olmadığı inancı yanlıştır. Bu vakalarda embriyonun ne kadar yaşadığı ve ne zaman absorbe edildiği bilmek oldukça zordur. Blighted ovum tespit edilen kadınlarda kesinlikle bir embriyo başlangıçta vardır. Erken gebelik kaybında plasenta gelişmesini sürdürerek human koryonik gonodotropin (HCG) salgılamaya devam edeceği için gebelik testi hala pozitif sonuç verir. Erken dönemde yorgunluk, bulantı, meme ağrısı gibi gebelik semptomları izlenir. Geç dönemde ise HCG hormonu düşmeye devam edeceği için bu semptomlar yavaş yavaş ortadan kalkar ve damla damla ya da normal vaginal kanama başlar. Bu sırada hormonlar geri çekilirken, kahverengi, kırmızı vaginal akıntılar ile birlikte zamanla kramp tarzında ağrılar da ortaya çıkabilir. Rahim büyüyüp gelişmediği için ultrasonda embriyo ve kalp atışlarının izlenmediği boş gebelik kesesi gözlenir.

Normal seyreden gebelikte ultrasonik incelemede gebelik kesesi en erken 4,5 haftalıkken görülebilir, yaklaşık 5 haftada Yolk sac, 5,5 haftada ise embriyo izlenebilir. Plasentayı oluşturan hücreler tarafından yapılan gebelik hormonu HCG kanda ilk defa konsepsiyondan 11 gün sonra, idrarda ise 12-14 gün sonra tespit edilebilir. Genellikle HCG düzeyi her 48-72 saatte iki misli artar. HCG düzeyi 8-11. gebelik haftalarında pik yapar. Gebeliğin geri kalan zamanlarında bu düzey düşer fakat erken azalma gebelik kaybını ya da blighted ovum olasılığını doğrulayabilir. Blighted ovum belirlendiğinde bir sonraki gebelik %80-85 terme kadar gider. Bütün düşüklerin ortalama %50'si blighted ovum ile sonuçlanır.

Boş Gebelik Kesesi Tedavisi

Düşük hormon düzeylerine bağlı olarak geliştiği tahmin edilen boş gebelik kesesinin bir sonraki gebelikte tekrarlamaması için pratikte özellikle progesteron düzeyinin yakın takip edilmesi gerekir.. Progesteron gibi hormonal tedaviler ile bu durum önlenebilir. Tekrarlayan boş gebelik vakalarında genetik problemleri ekarte etmek için yardımcı üreme yöntemlerine (IVF) baş vurmak gerekir. Her blighted ovum teşhisinden sonra kürtaj gerekmeyebilir. Eğer kanama ile tüm parçalar atılırsa ve rahim içinde hiçbir materyal kalmazsa kürtaja gerek kalmaz. Fakat rahim içinde parça kalırsa enfeksiyona ve dolayısıyla rahim iç duvarının yapışmasına neden olabilir. Hem bu nedenle hem de gelen materyalin patolojik ve genetik incelemesinin yapılarak düşük nedeninin ortaya çıkartılması için kürtaj (D/C) işlemine karar verilebilir. Bazı vakalarda da düşük olayını hızlandırmak için ilaçlar kullanılabilir. Bekleme süresi içinde kürtajdan iki hafta sonra bile yumurtlama (ovülasyon) olasılığına karşı doğum kontrol ilaçları ile korunmak tavsiye edilebilir.

Boş Gebelik Kesesi Oluşumunun Önlenmesi

Blighted ovum önlenemez ve ekseriya bir kez karşılaşıldıktan sonra ilerki gebeliklerde tekrar karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

Boş gebelik kesesi oluşumunun önlenmesi her zaman mümkün olmamakla beraber, erken düşükleri önlemek için düzenli olarak gebe kalmadan önce prenatal bakım yapılmalı, herhangi bir kronik hastalık kontrol altına alınmalı, sigara içmek, alkol almak gibi düşüğe neden olabilecek önlenebilir risk faktörlerinden sakınılmalıdır.
Çok sayıda erken gebelik kaybı yaşayan çiftlerde genetik araştırma yapılabilir. Bu durumda yeniden gebe kalmadan önce iki-üç kez düzenli adet görülmesi tavsiye edilir.


Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Not: Makale Yazım Tarihi: 24.11.2011
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Boş Gebelik Kesesi (Blighted Ovum, Anembriyonik Gebelik)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kutlugül YÜKSEL Fotoğraf
Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
Ankara
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL'in Makaleleri
► Gebelik Öncesi Dönem ve Gebelik Takipleri Prof.Dr.İlker GÜNYELİ
► Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Prof.Dr.Alparslan BAKSU
► Ektopik Gebelik (Dış Gebelik) Op.Dr.Mürüde ÇAKARTAŞ DAĞDELEN
► Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Dış Gebelik - Ektopik Gebelik Op.Dr.Burcu ARSLAN
► Gebelik Egzersizleri Fzt.Alime BÜYÜK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,489 uzman makalesi arasında 'Boş Gebelik Kesesi (Blighted Ovum, Anembriyonik Gebelik)' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:49
Top