2007'den Bugüne 88,417 Tavsiye, 27,372 Uzman ve 19,489 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Otizm Tanısı Almış Bireylerde Dil Gelişimi ve İkinci Bir Dilin Öğretimi
MAKALE #7871 © Yazan Gözde ERDOĞAN | Yayın Aralık 2011 | 6,529 Okuyucu
Otizmli çocuklarda dil kazanımı normal gelişim gösteren çocuklardan daha farklı işlemektedir. Otizm tanısı almış bir çocuğun çevresiyle olan etkileşimsel ve iletişimsel kısıtlılıkları, çevresine olan ilgisinin yetersizliği, çevresindeki uyaranlara tepkilerindeki azlık, otizmli çocukların dil gelişimini olumsuz etkilemekte bu durumda ailelerinin desteğine ve gelişimsel eğitime daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar.

Çocuğunuzun alıcı dil ve ifade edici dil seviyelerini bilmeniz bu durumda çok önemlidir. Çocuğunuzun algılama, anlama ve ifade etme seviyesine uygun bir dilin kullanılması çocuğun iletişiminizde artışı sağlayacak ve bu durumda çocuk kendini ifade ettikçe kullandığı dilde ustalaşabilecektir. Çocuğunuza kullandığınız dil yalın ve net olmalıdır. Çocuklar sözcüklerin farklı anlamlarını algılamak da zorluk yaşamaktadırlar ki otizm tanılı bireyler iletişimde kullandığımız imaları, konuştuğumuzdaki ses tonu farklılıklarını, duygu durumlarını da algılayamayabilirler. Bu nedenle dil öğretimi yaparken imalardan kaçınmalı, onun dil gelişimine uygun sözcükler seçmelisiniz.


Otizm tanılı bir bireyin dil konuşma becerisinin normal gelişim gösteren çocuklara oranla daha zor kazanılmasının yanı sıra ev içerisinde iki/ üç dilin konuşulduğu ailelerde otizm tanılı bireye dil öğretimi nasıl olmalıdır?


Otizm tanısı alan bir bireyin ana dili kesinlikle yaşadığı ülkede yaygın konuşulan bir dil olmalıdır. Her ne kadar ikinci bir dil öğretimi yapılsa da çocuğun eğitimini alacağı dil çok önemlidir. Dil kazanımını akranlarına göre daha geç edinme ihtimallerinin olduğunu ve erken yaşta yoğun bir eğitim aldığı düşünüldüğünde verilecek eğitimin kaliteli olabilmesi için aynı dilin de evde anadil olarak konuşulması önemli bir noktadır.


İkinci bir dilin öğretimine başlanmadan önce çocuğun kullandığı dilde pratikleşmesi ve aktif olarak o dili kullanıyor olması önemlidir. Aksi halde kendini ifade etmekte güçlük çeken ve yetersiz kelime haznesine sahip olan bir çocuğun ikinci dilin öğretiminde iki dilin arasındaki farkı anlayamama durumu ortaya çıkabilir, bununla beraber her iki dili de işlevsiz olarak kullanabilir.


İkinci bir dilin öğretiminde kullanılan materyaller de önemlidir. Sözcükleri resim ve nesnelerle eşlemek otizmli bir bireyin o sözcüğü işlevsel olarak öğrenmesini sağlarken, öğretilen kelimeyi ya da cümleyi siz model olarak nasıl kullanması gerektiğini sıklıkla tekrarlayarak öğretebilirsiniz.


Otizmli bir çocuğun eğitiminde tekrar ve süreklilik büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle dil öğretiminin sürekli günlük hayatta tekrar edilmesi ve eski bildiklerine sıklıkla dönülmesi de öğrendiği dili işlevsel hale getirecektir.


Yaşanılan bazı gerçekler ise otizm tanılı bir bireyin ikinci dili konuşabilmesi ve iki dili karıştırmadan yalın olarak kullanabilmesi çok zor bir süreçtir. Sosyal ilişki ve iletişimde ciddi zorluklar yaşayan bu çocukların ikinci bir dili öğrenmesinin dışında sosyal hayatta iletişim kurabilen, farklı insanlarla ilişki içerisinde olabilen ve bu ilişkileri sağlıklı bir şekilde yürütebilmesini amaçlamak onların hayatını kolaylaştıracak ve onların bağımsız bir birey olmalarında yardımcı olacaktır. Bu nedenle otizm tanılı bir bireyin yaşadığı ortamda, toplumsal hayatta konuşulan bir dile hakim olarak o dilde kendini ifade edebilir seviyede olması yaşadığı topluma uyum sürecini kolaylaştıracaktır.


Verilecek olan ikinci bir dil ise ancak kullanılan ana dilin aktif olarak kullanarak kendini rahatlıkla ifade edebilir duruma geldiği zaman verilmelidir. Aksi halde çocuğunuzun otizmin getirdiği içe kapanma, dış dünyadan uzaklaşma gibi semptomların artacağı düşünülmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Otizm Tanısı Almış Bireylerde Dil Gelişimi ve İkinci Bir Dilin Öğretimi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Gözde ERDOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Gözde ERDOĞAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gözde ERDOĞAN Fotoğraf
Gözde ERDOĞAN
İstanbul
Çocuk Gelişimi Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi28 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Gözde ERDOĞAN'ın Yazıları
► Nyborg’un Kavram Öğretimi ve Grunnlaget Metodolojisi Psk.Dnş.Reyhan Çakmak YEŞİLOVA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,489 uzman makalesi arasında 'Otizm Tanısı Almış Bireylerde Dil Gelişimi ve İkinci Bir Dilin Öğretimi' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Dokunmak Kasım 2011
◊ Doğa ile Başbaşa Kasım 2011
◊ Kaliteli Zaman mı? Kasım 2011
◊ Otizm ile Yaşam Haziran 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:13
Top