2007'den Bugüne 89,667 Tavsiye, 27,642 Uzman ve 19,668 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Günlük Su Gereksiniminiz Ne Kadar?
MAKALE #839 © Yazan Dyt.İrem ÇELİK TÜTÜNCÜ | Yayın Mart 2008 | 17,359 Okuyucu
Su vücudumuzun en önemli bileşenidir, vücut ağırlığımızın yaklaşık % 60 ’ ını oluşturur. Vücudumuzdaki tüm sistemler suya bağlıdır. Hayati önem taşıyan organlardan toksinleri ( yabancı ve zararlı maddeleri) uzaklaştırma, kulak, burun ve boğaz dokularının nemli kalmasını sağlama, hücrelere besinleri ulaştırma gibi bir çok işleve sahiptir. Suyun eksikliği, dehidrasyona (vücutta normal fonksiyonlar için yeterli olan suyun olmaması, vücuttan sıvı kaybı ) yol açar.

Su, sağlığımız için elzemdir ve gereksinim bireyden bireye farklılık gösterir.

Su ihtiyacı için kişiye özel bir miktar söylenemez ancak herkesin kendi vücudunun sıvı ihtiyacı konusunda bilgilenmesi günde ne kadar su içmesi gerektiği hakkında tahmin yürütmesini sağlar.

Su ihtiyacı sağlığa, aktifliğe ve yaşanılan bölgeye göre değişebilir.

Ne kadar suya ihtiyacınız var?

Her gün, nefes alma ile, terleme ile, idrarla ve barsak fonksiyonları ile su kaybedilir.. Vücudun işleyişini sürdürebilmesi için, içecekler ve su içeren besinlerle gerekli olan su yerine koyulmalıdır.

Bir insanın günlük su gereksinimi tahmininde iki yaklaşım ;

Yerine koyma : Yetişkinlerde ortalama idrar çıkışı günde 1,5 litre kadardır. 1 litreye yakında nefes alma, terleme ve dışkı ile kaybedilmektedir. Besinler günlük sıvı alımının % 20 si olarak sayılır, eğer günde 2 litre su veya diğer içeceklerden ( 8 bardaktan biraz daha fazla) beslenmenizde tüketirseniz , kaybolan sıvıyı yerine koymuş olursunuz.

Besinsel gereksinim: Yapılan önerilere göre erkeklerin içeceklerle günde 3 litreyi ( 13 bardak) kadınların 2,2 litreyi ( 9 bardak) tamamlaması gerekmektedir.

Yukarıdaki yaklaşımların dışında, eğer yeterli sıvı alımınız varsa ve nadiren susamış hissediyorsanız, günde 2 veya 3 litreyi bulan idrarınız renksiz ve belli belirsiz bir sarı ise sıvı alımınız muhtemelen yeterlidir.

Sıvı alımınızı gün boyu aktifliğinize, yaşadığınız iklime, sağlık durumunuza, hamile ve emzirme döneminde olmanıza göre modifiye etmelisiniz.

*Egzersiz : Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, vücudunuzdaki sıvı dengesini korumak için o kadar daha fazla sıvıya ihtiyacınız olur, kısa egzersizler için ekstra 1 veya 2 bardak su yeterli olur. Fakat yoğun ve 1 saatten uzun süren egzersizler için ( örneğin maraton koşusu) daha fazla ek sıvı gerekir. Ne kadar ek sıvı alınmalı sorusu, egzersiz sırasında ne kadar terlendiğine bağlıdır. Saatte 2-3 bardak içmek yeterli olabilir

Uzun süren yoğun egzersiz sırasında , terlemeyle kaybedilen sodyumun yerine koyulabilecek sodyumu içeren , hiponatremi gelişimini oluşturma şansını azaltan (tehlikeli olabilir) sporcu içeceklerini tercih etmek iyi bir seçim olabilir. Sıvı da aynı şekilde yerine konmalıdır.

*Çevre : Sıcak veya nemli havalar sizi terletebilir ve ekstra sıvı gereksiniminiz olabilir.Isınmış ev havası da kış aylarında cildinizden nem kaybına sebep olabilir. 2500 metre yükseklik idrar artışına ve daha hızlı nefes almaya sebep olur bu durumda da sıvı depolarınız daha çok kullanılır.

*Hastalık- sağlık koşulları : Ateş, kusma, ishal gibi durumlarda vücuttan su kaybı artar. Bu gibi durumlardan daha fazla su içilmelidir. Mesane enfeksiyonları ve üriner sistem taşları gibi hastalıklarda da daha fazla su içilmelidir.Diğer yandan kalp yetmezliği, böbrek, karaciğer ve böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hastalıklar vücuttan su atımını bozabilir, bu gibi durumlarda da günlük sıvı alımını sınırlamak gerekebilir.

*Hamilelik- emzirme : Hamile ve emzirme döneminde kadınların vücutta sıvı dengesini sağlamaları için sıvı alımlarını arttırmaları gerekmektedir. Özellikle emzirme döneminde vücuttan oldukça fazla sıvı kaybı olmaktadır. Hamilelik dönemindeki kadınlara günde 2,5 litre
(yaklaşık 10 bardak) emzirme dönemindeki kadınlara ise günde 3 litre ( yaklaşık 12 bardak) sıvı tüketimi önerilmektedir.

Toplam sıvı alımının % 20 si besinlerden, geri kalan kısmı da su ve diğer içeceklerden sağlanır. Su her zaman elinizin altında bulunur bir kaynak olmasına rağmen , sıvı ihtiyacınız için sadece içtiklerinize bel bağlamanıza gerek yok. Yediklerinizde ihtiyacınız olan sıvının bir kısmını karşılar.

Bir çok meyve ve sebze (örneğin karpuz ve salatalık) ağırlığının neredeyse % 100 ü sudan gelir. Süt ve meyve suyu gibi içeceklerde çoğunluka sudur. Bira, şarap ve kahve, çay, soda gibi kafeinli içecekler bile sıvı alımınıza katkıda bulunabilir ancak tüm ihtiyacınızı yalnızca bu içeceklerden karşılamaya kalkmayın. Su içeceklerin en iyisidir çünkü kalorisiz, kafeinsiz, kolayca temin edilebilir ve ucuzdur.

Diyetisyen İrem ÇELİK
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Günlük Su Gereksiniminiz Ne Kadar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İrem ÇELİK TÜTÜNCÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.İrem ÇELİK TÜTÜNCÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İrem ÇELİK TÜTÜNCÜ Fotoğraf
Dyt.İrem ÇELİK TÜTÜNCÜ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi18 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.İrem ÇELİK TÜTÜNCÜ'nün Yazıları
► 5 Günlük Detoks Planı Dyt.Yunus Emre UZUN
► Dut ve Pancarın Günlük Beslenmemizdeki Yeri Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL
► Lightlar Ne Kadar Light Dyt.Gökmen GÖK
► Anne Sütü Neden Bu Kadar Önemli Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN
► Obezitenin Kökeni Bebekliği Kadar Gider Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,668 uzman makalesi arasında 'Günlük Su Gereksiniminiz Ne Kadar?' başlığıyla benzeşen toplam 75 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Demir Eksikliği ( Kansızlık) ve Beslenme ÇOK OKUNUYOR Ekim 2012
► Kilo Almak İçin Öneriler ÇOK OKUNUYOR Şubat 2008
◊ Bayramda Kilo Almayın Ağustos 2012
◊ Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almayın ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:06
Top