2007'den Bugüne 89,872 Tavsiye, 27,682 Uzman ve 19,693 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kredi Kartları ve Tüketim Psikolojisi : Harikalar Diyarında Bedava Yaşamak
MAKALE #8390 © Yazan Psk.Dilara KAZANCI | Yayın Şubat 2012 | 5,472 Okuyucu
Bedava yiyoruz, geziyoruz, konuşuyoruz ve hatta uçuyoruz.
Bir tane alıyoruz, yanında bir tane daha hediye ediyorlar.
İndirim çekleri, kampanyalar, taksit atlatmalar, firmaların biz tüketiciler için yaptığı fedakarlıklardan (!) sadece birkaçı...

Para değil, puan harcıyoruz. Harcadıkça kazanıyor, birikim yapıyoruz. İstersek bir ücret karşılığında, paramızı emin ellere teslim edip, yıllar sonra fazlasıyla geri alabiliyor, dünya turuna çıkabiliyoruz.

Harikalar diyarında yaşamaktayız.

O halde nasıl oluyor da; Merkez Bankası verilerine göre, 2009 yılının üç ayında ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin sayısı 362 bin ( 144 bin'i kredi kartı borcunu ödememiş kişi, 217 bin'i de ferdi kredi borcunu ödememiş kişi) olarak belirlenebiliyor?

Tüketici davranışları hangi mal ve hizmetlerin satın alınacağı kimden, nasıl, nereden, ne zaman satın alınacağı ve satın alınıp alınmayacağına ilişkin bireylerin kararlarına ait süreçtir. Tüketici davranışı; Ekonomi, sosyoloji, pazarlama ve psikoloji gibi bilim dallarını ilgilendiren önemli bir konudur.

Bir psikolog olarak yetkim tüketici davranışını psikolojik olarak değerlendirmekle sınırlı olduğundan bizi satın almaya iten psikolojik faktörlere değineceğim...
Tüketici davranışının amaç yönlü olduğu varsayılmaktadır. Satın aldığımız her şeyin bir amaca hizmet ettiği düşünülmektedir. Amerikalı psikolog Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre; Bireylerin davranışları belirli gereksinimleri gidermeye yöneliktir ve alt düzeydeki gereksinim belli ölçüde karşılanmadıkça birey, bir üst düzey gereksinimi karşılamaya yönelmez.

Bu gereksinimler; Fizyolojik ihtiyaçların giderilmesi ( açlık, susuzluk), güvenlik, ait olma ve sevgi, saygınlık ve kendini gerçekleştirmedir.

Tüketim çılgınlığı, tüketimin, gereksinimlerin karşılanması amacından saparak, anlık tatmin sağlamaya dönüştüğünü göstermektedir.

Tüketicilerin bir kısmı ekonomik imkansızlıklar nedeniyle yemek yeme ve barınma gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla borçlanırken, bir kısmı da kitle iletişim araçları, sosyal çevreleri ve tüketime teşvik eden propagandaların etkisiyle lükslere yönelmiş, ünlü bir markanın pantolonuna, çantasına veya ayakkabısına sahip olabilmek için yaptığı harcamalarla kredi kartı mağduru olmuştur.

Oscar Wilde'nin 'bana lükslerimi verin, gereksinimlerim olmasa da yaşarım' sözü, bugünün sınıf atlama çabası içinde, gelir düzeyleri ile tatmin olamayan bireylerin hislerine mi değinmiştir, tartışılır. Ancak tartışmasız bireyler satın aldıkça kendini iyi hisseder ve doyum sağlar hale gelmiştir. Tüketiyorum öyle ise varım, tükettiğim kadar özgürüm gibi sanrılar bireylerin tüketim ile mutluluğu eşleştirmesine yol açmıştır.
Hepimizin özlem duyduğu dostluk, aşk, paylaşmak, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksin her insana eşit davranmak, insanı sevmek gibi manevi değerler, sömürülerek tüketimi arttıran reklamların ana fikri yapılmıştır.

Örneğin, reklamları ile bir içecek firması arkadaşlığı, bir dondurma markası aşkı, bir telefon hattı özgürlüğü vaat etmektedir.Bir internet sitesinden alışveriş yaparsanız sevdiğiniz ünlü ile aynı yerden giyinmiş olacaksınız ve size vadedilen o kişi ile denklik hissidir esasen.

Oysa satın aldıklarımız, içecek, dondurma ve telefon hattından ve bir kazaktan ibarettir.
Orhan Veli Kanık'ın dizelerini hatırlatıyor ve harikalar diyarında mutlu kalın diyorum...
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dişi,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yasıyoruz, bedava...
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kredi Kartları ve Tüketim Psikolojisi : Harikalar Diyarında Bedava Yaşamak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dilara KAZANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dilara KAZANCI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dilara KAZANCI'nın Makaleleri
► Kredi Kartları Başa Bela Psk.Serap DUYGULU
► Ergenle Yaşamak Psk.Nusret KOÇ
► Bir Narsistle Yaşamak Dr.Psk.Erdal USLUER
► Yalnızlıkla Yaşamak Psk.Zeynep Sinem ERDOĞAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,693 uzman makalesi arasında 'Kredi Kartları ve Tüketim Psikolojisi : Harikalar Diyarında Bedava Yaşamak' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Beden İmgesi Nedir? Kasım 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:55
Top