2007'den Bugüne 89,472 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Farkında Olmadığımız Güç : İçimizdeki Güç
MAKALE #8601 © Yazan Uzm.Psk.Romina KUYUMCUOĞLU | Yayın Mart 2012 | 4,694 Okuyucu
Hayatımızda olup bitenlere dair yakınmak çok sık yaptığımız bir şeydir. Sık sık ‘‘Neden bu başıma geldi ki şimdi?’’, ‘‘Şansızlığa bak’’, ‘‘Hep de böyle oluyor zaten’’ şeklinde cümleler kurarız. Kişi bunu duruma dair hiçbir gücünün ya da kontrolünün olmadığını hissettiği için yapar. Oysa kişinin hayatındaki hoşnut olmadığı durumun değişmesine dair en fazla gücü olan yine kişinin kendisidir. Kendiniz için bir şeyi değiştirmeye karar verdiğiniz an değişim süreci başlamış olur. ‘‘Ben hoşnut olmadığım bir durumu değiştirmek için ne yapıyorum?’’ sorusunu sormak duruma başka bir açıdan bakmanızı sağlar, duruma başka bir gözle bakmaya başladığınız an ne şekilde hareket edeceğinizi de belirlemiş olursunuz. Bir durumun değişmesi sizin hareketlerinizin değişmesine bağlıdır. Sizin hareketleriniz değişmediği sürece durumun değişmesi mümkün değildir. Hareketlerin değişmesi de kendinize olan inancınıza ve özgüveninize bağlıdır. Bir olayı değiştirebileceğinize inanmazsanız değiştirmek için harekete geçecek motivasyonu da bulamazsınız. Olumsuz düşünce yapısı ve kendinize dair inancınızın olmaması davranışlarınızı doğrudan etkiler. Düşüncelerimizin, duygularımız ve davranışlarımız üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bir konu ile ilgili olumsuz bir düşünce yapısına sahip isek var olan potansiyelimizi de kullanamayız. Ne kadar donanımlı, yetenekli, becerikli olursak olalım ‘‘ben bunu yapamam ki’’, ‘‘istesem de başaramam’’ şeklinde bir düşünce yapısına sahip isek o potansiyeli kullanamayız. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmadığı sürece sahip olduğunuz potansiyel bilgi ve güç hiçbir işe yaramaz.

İçinde bulunduğunuz dünya, sizin ne yapacağınızı ve ne hissedeceğinizi belirleyemez. Duygularınızı şekillendirecek kararları siz alırsınız. Kızgın ya da sakin olmak, mutlu ya da mutsuz olmak, umutlu ya da çaresiz olmak verdiğiniz kararlara ve seçimlerinize bağlıdır. Olumlu ve işe yarar davranışlar ya da olumsuz davranışları tercih etmek tamamen sizin elinizdedir. İnsanlar kendi farkındalıklarıyla seçimler yapabilirler. Bu nedenle de davranışlarından sorumludurlar. Bunun farkında olmak, olumlu durum için ‘’bunu ben istedim, ben seçtim’’ diyerek sonucun tadını çıkartmanıza, olumsuz durum için ise ‘’bunu ben seçtim ama artık istemiyorum’’ diyerek durumu değiştirebilme gücünüzü hatırlamanızı sağlar.

Bazi insanlar, kendi durumlarının sorumlusu olarak hep koşulları ya da başka insanları suçlar. Kendi içinde bulunduğumuz durumun sorumlusu olarak koşulları ya da başkalarını sorumlu tutarsak yaşadığımız hiçbir şeyin kontrolünü elimizde hissetmeyiz. Şu durumda yaşanan olumsuzlukları değiştirebilme gücümüz olduğunu da yok saymış oluruz. Oysaki yaşadığımız her şeyi değiştirebilme gücüne sahibiz. Hayatımıza tercihlerimizle, seçimlerimizle ve aldığımız kararlarla biz yön veririz. Bunu kabul etmek yaşamamızın sorumluluğunu almamız demektir. Kendinden başkasını sorumlu tutmak kişinin duygusal olarak daha az yaralanmasını sağlar ve kişi kendini bu şekilde koruduğunu düşünür. Ancak bu kişiler hiçbir zaman ‘‘bunu ben seçtim, ben istedim, ben bunu istemediğim için yapmadım’’ deme özgürlüğüne sahip olamazlar. Sorumluluk almak zordur ve cesaret ister ama bireyselleşmek ve özgürleşmek için sahip olunması gereken en önemli özelliktir.

Korku ve kaygılarınızın hayatınızı etkilemesi kendinizle, çevrenizle ve geleceğinizle ilgili olumsuz düşüncelere sahip olduğunuzu gösterir. Daha tatmin edici ve istediğiniz gibi bir yaşama sahip olmak için bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Bakış açınızın değişmesi ile yaşamınız da değişmeye başlar.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Farkında Olmadığımız Güç : İçimizdeki Güç" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Romina KUYUMCUOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Romina KUYUMCUOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Romina KUYUMCUOĞLU'nun Makaleleri
► İçimizdeki Çatışmalar Psk.Seda Nur BİLİCİ
► Farkında Ebeveynlik Psk.Damla ARDACOŞKUN
► Duyguların Farkında Olma Psk.Dnş.Özkan KENARLI
► Kişiliğimizin Farkında Olmak Psk.Dnş.M. Burak OLGUN
► Kendini Anlamak ve Farkında Olmak Psk.Canan SAYIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Farkında Olmadığımız Güç : İçimizdeki Güç' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ergenlikte Depresyon Kasım 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:18
Top