2007'den Bugüne 88,761 Tavsiye, 27,435 Uzman ve 19,542 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Neden, “nasıl” Sorusunu Sormayız?
MAKALE #8642 © Yazan Psk.Dnş.Metin KILIÇ | Yayın Mart 2012 | 3,371 Okuyucu
NEDEN, “NASIL” SORUSUNU SORMAYIZ?

İstemediğimiz bir sonuçla karşılaştığımızda, kendi kendimize genelde “niçin ve neden” sorularını sorarız. “Niçin bu başıma geldi?”,”Neden hep başarısız oluyorum?”,”Neden bunlar hep benim başıma geliyor?” zihnimizi, enerjimizi gün boyu bu sorularla harcarız…

Bu soruları sormak, zihnimizi daha karmaşık ve karamsar düşüncelere sokar. Bu düşünceler içerisinde sürekli olarak bir şeyleri ve birilerini suçlar dururuz. Kendimizi rahatlatmak (kandırmak) adına yapamadığımız, gerçekleştiremediğimiz şeyler hakkında “neden yapamadığımıza ilişkin sebepler” ararız.

Kendimizi “neden ve niçin” sorularını sormaya alıştırırsak “birilerini ve/veya kendimizi suçlama” alışkanlığı kazanmış oluruz…

Kendimizi suçlamak yerine bizim dışımızda olup bitenleri suçlamak ve bizim dışımızda sebepleri bahane etmek bize kendimizi suçlamaktan daha az zarar verir.
“Neden ve niçin” sorularıyla bir yere varamayız, bir sonuca ulaşamayız.
Olumlu ve istendik bir sonuca ulaşmayı istiyorsak, “Neden ve niçin” soruları yerine “Nasıl” sorusunu sormaya başlamamız gerekir…
“Nasıl” sorusunu kullanarak “bu işi daha daha güzel nasıl yapabilirim?”, “Bu işte nasıl başarılı olabilirim?”,” Bu sorunu nasıl çözebilirim?” gibi sorular bizleri çözüm konusunda çaba içerisine girdirir…
Bu soruları soran bir birey olarak hareket ettiğimizde zihnimiz sürekli olarak “Niçin ve neden yapamayacağının nedenlerini aramak” yerine “Nasıl yapacağını” arayan bir uğraş içerisine girer…
“Neden ve niçin’ ler“ peşinde koşarsak, neden ve niçin yapamayacağımız sonucuna ulaşırız. “Nasıl’lar” peşinde koşacak olursak , nasıl başaracağımız sonucuna ulaşırız.
Hangi soruyu sorar isek o soruya cevap ararız ve aradığımız cevaplardan da yeterince buluruz… O kadar çok cevap buluruz ki bu cevaplar bizi tatmin eder ve o soruyu tekrar tekrar sormaya bizi teşvik eder.

Başarısız olduğumuz bir sınav sonrası, “Niçin ve neden” sorularıyla sorulacak olan, “Fizik dersini neden başaramıyorum?” sorusuna cevap aradığımızda o kadar çok “bahane!” pardon “cevap!” buluruz ki… “Ben zaten Fizik dersini sevmiyorum”, “Çalışsam da başaramıyorum”,”Birisi bana anlatmazsa ben anlayamıyorum”… Bu cevaplar niçin ve neden sorusuna cevap olarak bulacağımız cevaplardan sadece bir kısmı.
Bu bulduğumuz “Aklımıza yatan,mantıklı, bizi tatmin eden!” cevapları ortaya koyduktan sonra, bütün zihinsel gücümüzle “Niçin Başaramayacağımızı ispatlamaya!” çalışırız… Başaramamamız için o kadar çok neden bulmuşken niçin başarılı olalım ki!
Bütün bunların yanı sıra başarıya ulaşmak istiyor isek “nasıl” sorusu ile başlayan, “Nasıl başarılı olurum?”, “Fizik dersinde nasıl başarılı olabilirim?” sorularını sorar isek, zihnimiz o zaman “Nasıl başarılı olacağını arar”.

Nasıl başarılı olacağımıza dair sorumuz için de bir çok cevap bulabiliriz. “Gerektiği kadar çalışarak”,”Düzenli çalışarak”,” Dersleri daha dikkatli takip ederek”,”Anlamadığım soruları okulda ve dershanede öğretmenlerime sorarak”, “Günlük tekrar yaparak”, “anladığım konuyla ilgili bol bol ve farklı kaynaklarda sorular çözerek” …gibi bir çok cevap bulabiliriz…

Bu bulduğumuz “Aklımıza yatan,mantıklı, bizi tatmin eden” cevapları ortaya koyduktan sonra, bütün zihinsel gücümüzle “Nasıl Başaracağımızı ispatlamaya” çalışırız…
Nasıl başarılı olacağımıza ilişkin bu kadar çok cevaptan sonra ve bunların işe yaradığı bir çok başarılı insanı gördükten sonra “başarısız olmak için bir nedenimiz kalmamıştır artık!”

“Niçin” ve “Neden” sorularından çok “Nasıl” sorularına cevap aradığımız başarılı bir hayat sürmeniz dileğimle…

Metin KILIÇ

Uzman Rehber Öğretmen
Psikolojik Danışman
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Neden, “nasıl” Sorusunu Sormayız?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Metin KILIÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Metin KILIÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Metin KILIÇ Fotoğraf
Psk.Dnş.Metin KILIÇ
Denizli (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Metin KILIÇ'ın Makaleleri
► Nasıl ve Neden Hayır Deriz Psk.Feyza TOPÇU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,542 uzman makalesi arasında 'Neden, “nasıl” Sorusunu Sormayız?' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kıyaslanmak Mayıs 2012
► Malumat Mı, Bilgi mi? Mayıs 2012
► Işık Göründü… Mayıs 2012
► Bugünü Yaşamak Mart 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:09
Top