2007'den Bugüne 88,440 Tavsiye, 27,376 Uzman ve 19,492 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Bugünü Yaşamak
MAKALE #8650 © Yazan Psk.Dnş.Metin KILIÇ | Yayın Mart 2012 | 4,641 Okuyucu
BUGÜNÜ YAŞAMAK

“Hayatınızı seviyorsanız, zamanınızı boşa geçirmeyiniz;

çünkü zaman hayatın ta kendisidir” Benjamin Franklin


Boş zamanımız yoktur boşa geçen zamanımız vardır. Geriye baktığımızda hayatımızın her anını tam dolu olarak yaşayabildiğimizi söyleyebilir miyiz? Şu an bulunduğumuz konumdan hoşnut isek, bu gün dün amaçladığımız noktada isek, bu gün hayatımızda yer ve öncelik vermemiz gereken işleri ihmal etmediysek, bu gün şunu yapabilirdim, yapmak için zamanım da vardı ve yapsam benim için aslında çok iyi olurdu deyip de yapmadığımız bir şeyler çok az yada hiç yoksa bu günümüz boş geçmemiştir demektir.

Günümüzün muhasebesini yaptığımızda uyumam gerektiği uyudum ne fazla ne eksik, yemek yemeye zaman ayırdım, ailemle zaman geçirdim, arkadaşlarımla beraber oldum, müzik dinleme ve/veya müzik dinlemek için zaman ayırdıysam, öss-oks-sbs-kpss-dgs gibi sınavlardan birisine hazırlanıyor ve bunun için de yeterince zaman ayırabildiysem, bunların hepsine gerekenden ne fazla ne eksik yerinde ve yeterince zaman ayırabildiysek, günü çok iyi değerlendirmişiz demektir.

Zaman; değiştirilmesi, geri döndürülmesi ve biriktirilmesi mümkün olmayan ve herkese eşit olarak verilmiş bir kaynaktır. Bir günümüz 24 saat olduğuna göre akıp giden zamanımızı daha düzenli ve daha verimli bir şekilde kullanmalıyız. Zamanımızı boşa geçirdiğimizde bir bakıma hayatımızı boşa geçirmişiz demektir. Çünkü zaman hayatımızın en önemli parçasıdır. Zamanı iyi yönetebilirseniz hayatınızda düzenli olacaktır.

Zamanımızı üç temel amaç için harcarız. Bunlardan birincisi; çalışmak, geçimimizi sağlamak, para kazanmak için harcadığımız zaman. İkincisi kişisel ihtiyaçlarımız, yemek içmek ve kişisel bakımımızı gidermek için harcadığımız zamanımız. Üçüncüsü ise Hobilerimiz için, hoşumuza giden faaliyetler için,eğlenmek,dinlenmek için harcadığımız zaman dilimini içerir.Bu yaptıklarımızın hepsi için dünyadaki bütün insanlara eşit olarak hazinemizden harcarız.Bu hazineden ne kadarlık bir fayda,güzellik,çıkar,iyi bir hayat çıkaracağımız ya da çıkaramayacağımız bu hazineyi ne şekilde ve nereye harcadığımıza bağlıdır.

Herkese eşit verilen bu hazineyi hayatımızda ne ölçüde, nerede, nasıl, niçin harcadığımız bizim için hayat kalitemizi belirler. O hazineye herkes sahip ama elde ettiklerimiz niçin farklı? Bu farkı yaratan zamanı yönetme, hayatı yönetme anlayışımızdan kaynaklanmaktadır.

G.Bernard Shaw,”Biz iki hırsız arasında kendimizi feda ederiz. Düne ait üzüntüler ile yarına ait korkular.”diyor. Dünde yaşanmışları düşünmemiz, dünde yaşananlara kafa yormakla hiçbir şeyi değiştirmediğimiz gibi bu gün yapmamız gerekenleri de yapamadığımızı görürüz; çünkü düne konsantre olmuşuzdur, bütün ilgi ve dikkatimizi dünde yaşananlara odaklandırmışızdır. Böyle yapmakla dünün biz de yaratmış olduğu zararı, bu günümüzü de boş geçirmekle arttırmış oluruz. Onun için dünden alınacak bir ders varsa o dersi bu günümü yaşamalıyız. Geçmişte bize zarar veren bir şeyin bu günümüze de yarınımıza da zarar vermesine göz yummamalıyız.Dünün pişmanlıkları ve gelecekle ilgili hayallerimiz bu günümüzü dolduracaktır,bu günümüz dün ile yarının yaşandığı bir zaman dilimine dönüşecektir.

Dünya üç günlüktür, dün, bu gün ve yarın; Dün geçti, yarının geleceği belli değil, öyleyse bugünün kıymetini bilmeliyiz…

Dün yaşananlardan ders alarak, geleceğe güvenle ve umutla bakarak yarını gerçekleştirmek için bu günü, sadece bu günü yaşamak zorundayız. Bu günde yaşarsak yaşadığımızı anlarız,bu günü her anını hissederek yaşarken günümüz daha verimli ve anlamlı olur.Bu güne konsantre oluruz, bu günün her anı bizim için daha anlamlı olur…

Bu günümüzü dün yaptıklarımız ya da yapmadıklarımız belirledi, yarınımızı da bu günümüz belirleyecek; yarınımıza dair yaşanılacaklar, ulaşılacaklar için elimizde sadece bu günümüz vardır. Gelecek için bu günden bir şeyler yapmalıyız, dünü sorgulamayla, keşkelerle geçirirken bu günümüzde bom boş geçebilir. Hayatımızdaki bu günümüz bir daha hiç yaşanmayacaktır, yarın bu gününü yaşayamayacağız, bu gün hiçbir zaman dünü yaşayamayacağımız gibi…

Hayatımızı hep erteleriz; Üniversite sınavını bir kazanayım siz beni o zaman görün, hayatımı nasıl yaşayacağım deriz. Üniversitede okurken şu okul bir bitsin mesleğe bir atılayım siz beni asıl o zaman görün deriz. İş ile meşgulken de bir şeyleri yine erteleriz bir emekli olayım siz beni o zaman görün deriz, ertelediğimiz hayatımıza bir türlü kavuşamadan hayata veda ederiz.

Kararsızlık, ertelemek, ayrıntılar içinde boğulma, işleri zamanında bitirememek, dinlenme ve hobilere zaman ayıramama, işleri önem sırasına koyamama ve hayır dememiz gerektiği yerlerde hayır diyememek zamanımızı etkin ve randımanlı kullanmamızı engellemektedir. Günümüzü planlamamız bu engelleri ortadan kaldırmamızı kolaylaştıracak ve bu günü her anıyla yaşamış olacağız.
Dünün pişmanlıkları ve geleceğin hayalleriyle bu günümüzün farkına bile varmadan geçmesine izin vermemek için; zamanını etkin bir şekilde planlayan ve yöneten, dünden ders çıkararak bu gününe sahip çıkan, yarınla ilgili hayaller içinde yaşayan değil hedefleri için bu günü yaşayan bireyler olmak dileğiyle…

Metin KILIÇ

Uzman Öğretmen-Psikolojik Danışman
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bugünü Yaşamak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Metin KILIÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Metin KILIÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Metin KILIÇ Fotoğraf
Psk.Dnş.Metin KILIÇ
Denizli (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Metin KILIÇ'ın Makaleleri
► Bugünü Mutlu Yaşamak Psk.Dnş.İsmail SÖNMEZ
► Ergenle Yaşamak Psk.Nusret KOÇ
► Bir Narsistle Yaşamak Dr.Psk.Erdal USLUER
► Yalnızlıkla Yaşamak Psk.Zeynep Sinem ERDOĞAN
► Vajinismusla Yaşamak... Psk.Nadire GÜNAK
► Zor Kişilikler ile Yaşamak Psk.Nihan DİKME
► Vajinismus ile Yaşamak Psk.Gizem PEKCAN
► Kaygıyı Sağlıklı Yaşamak Psk.Emine ÖZDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,492 uzman makalesi arasında 'Bugünü Yaşamak' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kıyaslanmak Mayıs 2012
► Malumat Mı, Bilgi mi? Mayıs 2012
► Işık Göründü… Mayıs 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:42
Top