2007'den Bugüne 89,485 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,643 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Cinsel İsteksizliğin Nedenleri & Cinsel İstek Artırıcı Bitkiler
MAKALE #8713 © Yazan Dr.Kemal ASLAN | Yayın Mart 2012 | 5,757 Okuyucu
Cinsel istek psikolojik bir durum gibi görünse de bunu oluşturan hormonal faktörler de vardır ve dolayısıyla cinsel istekde azalmanın nedenleri de psikolojik kökenli ve hormonal dengesizlikler olmaktadır genellikle.

Cinsel istekte azalma, sürekli olarak ya da ara ara ama yineleyici bir biçimde, cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmamasını tanımlar. Bu tanıyı koyarken hastanın yaşı ve yaşam koşulları öncelikle değerlendirilir.
Sağlıklı bir cinsel istek için çeşitli faktörlerin olması gerekir; Bunlar biyolojik güdü, özgüven sorununun olmaması, cinsellikle ilgili önceki deneyimlerin olumlu olması, uygun bir cinsel eş, ve bu kişi ile cinsellik dışındaki alanlarda da iyi bir ilişkinin olması, psikolojik diğer rahatsızlıkların ve stresin olmaması ve sağlıklı bir endokrin sistem yani hormonal denge. Bu faktörlerin biri veya birkaçında sorun olması cinsel isteğin azalması ile sonuçlanabilir.

Genel olarak cinsel isteği azaltan fiziksel faktörler arasında yaşın ilerlemesi, kullanılan ilaçlar, ağrı, alkolizm, böbrek yetmezliği, kronik hastalıklar, nörolojik durumlar ve hormonal dengesizlikler en ön planda olanlardır.

Yapılan çalışmalarda her 3 kadından birinin (% 33) hayatlarının en az bir döneminde cinsel ilgi ya da istek azalmasıyla karşı karşıya kaldığını göstermiştir. Bu oran erkeklerde de hemen hemen aynıdır.

Toplumun ortalama % 20 sinde cinsel istek azlığının olduğu tahmin edilmektedir.

Cinsel isteksizlik tedavisinde psikologlar ve kadın doğum uzmanları ilk önce sorunun psikolojik mi yoksa fiziksel nedenlere dayalı mı olduğunu anlamaya çalışırlar. Bunlar saptandığında ona yönelik uzman doktorunuz tedavi sürecini başlatacaktır. Bununla beraber cinsel isteksizlik vakalarının çoğu kolayca önlemler ve tedavilerle normal hayatlarına dönebilecek tiptedir.


Aşağıda vereceğim cinsel isteksizlikde faydalı bitkisel formüller ilk başta ve basit cinsel isteksizliklerde rahatlıkla denenebilecek ve faydalı olabilen formüller. Ancak ileri derecede fizyolojik bozukluklar durumlarında veya psikolojik faktörler varsa mutlaka uzman bir doktora muayene olun ve verdiği tedaviye harfiyen uyun.

Cinsel isteksizlikde etkili bitkiler neler ?


Zencefil:
Yüzyıllardır cinsel duyguları harekete geçirmek için çok çeşitli tertiplerde kullanılmıştır. Bunu kullanırken doktor kontrolunde olun çünkü kanın akışkanlığını artırarak aspirin,kumadin ve heparin gibi ilaç tedavilerinin etkinliğini artırır ve fazla alınırsa bağırsakları da rahatsız eder. Balla karıştırılıp bir hafta boyunca kullanılabilir.
Tarçın:
Meşhur iştah açıcıdır. Sinirleri yatıştırır kokusu kendine hasdır, afrodizyak olarak da kullanılabilir. Özellikle süt tatlılarınıza bol bol katabilirsiniz
Hardal:
Cinsel endokrin bezlerin işleyişini artıran bir bitkidir.
Meyan Kökü:
Meyan kök tozu, maden suyu ile karıştırılınca etkili bir afrodizyak haline gelir ama kullanırken doktor kontrolünde olun çünkü yan etkileri vardır.
Karanfil :
Çok güçlü bir cinsel güç artırıcıdır ama biz onu sadece ağız kokusunu alsın diye kullanırız. Her çaya özellikle bitki çaylarına bol bol katın, hem afrodizyaktır hem de sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir.
Polen:
Polende bir miktar testosteron ve diğer cinsiyet hormonlarını artıran maddeler bulunur. Ayrıca içerisinde birçok vitamin mineral ve amino asit bulunur ki bunlar hem enerji verir, hemde cinsel organların ve bezlerin sağlıklı çalışması için gereklidir.
Ginseng:
En eski ve meşhur afrodizyak olan ginseng hormonal sistemi uyarır, erken yaşlanma sürecini yavaşlatır ve daha birçok yararlı etki gösterir. Çin geleneksel tıbbının baş tacı bir bitkidir.Bunun haplarını kullanabilirsiniz.
Roka,soğan ve Maydanoz:
Cinsel istek artırmada faydalıdırlar.
Kekik:
Özellikle erkeklerde afrodizyak etki gösterir, güçlüdür.
Arı Sütü ve Rezene:
Bu ikisi de cinsel istek ve gücü artırır. Haftada en az 2 kez arı sütü tüketin veya haftada en az 5 kez bir bardak rezene çayı için.

Gelelim cinsel isteksizlik formüllerine : Hepsinde önce alkol ve sigara alıyorsanız kesinlikle bırakın, stresten mümkün olduğunca uzak durun ve aktivite öncesi en az 30 dk dinlenin.

1. Formül: Günde 3 kez bir çay kaşığı soğan tohumunu balla karıştırıp tüketin.
2. Formül: 150 gram havucu iyice rendeleyin,içine 1 yarım pişmiş yumurta ve 1 çak kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçın ekleyin, bu karışımı 2 ay boyunca günde 1 kez tüketin.
3. Formül: 30 gram kıyılmış hurma, 30 gram badem, 30 gram antepfıstığı ve 30 gram ayva tohumunu iyice karıştırıp,mikserden geçirin ve her gün bir kez olmak üzere en az 1 ay tüketin.
4. Formül: 7 adet bademi iyice ezip bir kaba koyun ve üzerine 1 su bardağı ılık süt, 1 yumurta sarısı, Yarım çay kaşığı susam tohumu ve 1 çay kaşığı bal koyun ve en az 1 ay boyunca günde bir veya gün aşırı tüketin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsel İsteksizliğin Nedenleri & Cinsel İstek Artırıcı Bitkiler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Kemal ASLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Kemal ASLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kemal ASLAN Fotoğraf
Dr.Kemal ASLAN
Bursa
Doktor "Biyokimya"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Kemal ASLAN'ın Makaleleri
► Cinsel İstek Bozukluğu Dr.Mehmet KOÇ
► Erkeklerde Cinsel Sorunların Nedenleri Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,643 uzman makalesi arasında 'Cinsel İsteksizliğin Nedenleri & Cinsel İstek Artırıcı Bitkiler' başlığıyla benzeşen toplam 83 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:24
Top