2007'den Bugüne 91,839 Tavsiye, 28,136 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Işık Göründü…
MAKALE #9025 © Yazan Psk.Dnş.Metin KILIÇ | Yayın Mayıs 2012 | 3,247 Okuyucu
IŞIK GÖRÜND܅

Bir işe başladığımızda attığımız ilk adımda sonuçta gerçekleşecek olanı hayal ederek, bu attığımız ilk adımın bizi sonuca ulaştıracak başlangıç olduğuna inanarak çalışmaya başlamamız gerekiyor.


İlk attığımız adımdan itibaren o işi istediğimiz şekilde gerçekleştirdiğimizi, sonuca ulaştığımızı hayal etmek, düşünmek bize, sonuca ulaşıncaya kadar gereken enerjiyi ve motivasyonu sağlayacaktır.

Bir yarışı, bir sınavı, bir mücadeleyi sonuca ulaşacağına dair inancını yitirdiği için başarabileceği bir çok çalışma ve mücadeleyi bırakan o kadar çok insan var ki…Aslında kazanmaya az kalmıştır, biraz daha mücadele ve azim gösterse sonuca ulaşacakken mücadeleyi bırakmak bu güne kadar yapılmış çalışmalarında çöpe atılmasına neden olacaktır.

Sınavdan sonra “Keşke biraz daha çalışsam bu iş olacakmış.” Diyen o kadar çok öğrenci oluyor ki. Son birkaç hafta kala çalışmayı bırakırsak bizde “keşke…” diyenlerden olabiliriz…
Sınavdan sonra ve tercihler döneminde “Keşke…” ile başlayan o kadar çok konuşma duyarız ki… İşte “İyi ki çalışmışım.” Diyenler bu “Keşke” diyenler sayesinde başarıya ulaşacaklar!
“İyi ki” diyenler bu son birkaç haftada fazladan bir şey yapanlar değil, şu ana kadar ki çalışmalarını ısrarla sürdürenlerdir! İyi ki demek için halen fırsatımız varken elimizden geleni yapmamız gerekir. çalışmak içimizden geldiğinde yaptığımız çalışmalar değil, çalışmak istemesek de iç disiplin ile harekete geçerek yapacağımız çalışmalar sonucu tayin edecektir.

Geçtiğimiz Nisan ayında 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu yapıldı. Çok da izlenen bir spor olmasa da ben zaman zaman izledim. Hem geçilen yerlerin doğal güzellikleri açısından hem de yarışmacıların mücadeleci takım ruhu ve azimleri ile taktikleri benim açımdan izlenmeye değer olduğu için her fırsatta izledim… 100-150 km. lik etapları baştan sona birinci götüren ve o etabı kazanan bir bisikletçi olmadı. Kazanan sporcu zaman zaman en arkalarda idi, zaman zaman ortalarda idi ama yarış disiplini ve kazanma umudunu hiç kaybetmeden mücadeleyi ısrarla sürdüren kişiler kazandı…


Sonuca kesinlikle ulaşabileceğimizi bilseydik vazgeçip yarıda bıraktığımız bir çok çalışmadan ve mücadeleden vazgeçmezdik herhalde…

4 Temmuz 1952 günü 34 yaşında bir kadın, Pasifik Okyanusu’na dalarak, Catalina adasından, 21 mil batıda kalan Kaliforniya’ya doğru yüzmeye başladı. Eğer başarılı olursa, bunu yapan ilk kadın olacaktı. Adı Florance Chadwick olan bu yüzücü, Manş Denizi’ni her iki yönde geçen ilk kadındı. O sabah su, vücudu uyuşturacak kadar soğuktu ve sis o kadar yoğundu ki, beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu. Milyonlarca insan televizyonlarından onu izliyordu, köpekbalıkları ve dondurucu soğuğun etkisini hiçe sayarak 15 saat yüzdü. Yakındaki bir teknede bulunan annesi ve antrenörü, karaya çok yaklaştığını ve devam etmesini söyledilerse de o, kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Azimli yüzücü, Kaliforniya kıyısına yarım mil kala sudan çıkışının nedenini şöyle açıkladı: “Karayı görebilseydim başarabilirdim!” Vazgeçmesinin nedeni ne yorgunluk, ne de soğuktu... Tek neden, sis yüzünden karayı görememekti.
Sınavlardan sonra “Kazanamayacağım belliydi, canım istemiyordu, havalar çok bunaltıcıydı… tabii ki çalışamazdım, çalışmayı sürdüremezdim onun için kazanamadım” da diyebiliriz. “Konu eksiklerim vardı, canım da istemiyordu, havalarda bunaltıcıydı, bütün bunlara rağmen çalıştım ve başardım, iyi ki çalışmışım” da diyebiliriz. Her ikisinde de biz haklıyız…

Kendimizle ilgili ulaştığımız her sonuç verdiğimiz kararların ürünüdür…

Tercih bizim…

Metin KILIÇ

Uzman Öğretmen-Psikolojik Danışman
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Işık Göründü…" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Metin KILIÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Metin KILIÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Metin KILIÇ Fotoğraf
Psk.Dnş.Metin KILIÇ
Aydın (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Metin KILIÇ'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'Işık Göründü…' başlığıyla benzeşen toplam 2 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kıyaslanmak Mayıs 2012
► Malumat Mı, Bilgi mi? Mayıs 2012
► Bugünü Yaşamak Mart 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:19
Top