2007'den Bugüne 88,462 Tavsiye, 27,379 Uzman ve 19,498 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kadında Genital Bölge Estetiği
MAKALE #9039 © Yazan Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT | Yayın Mayıs 2012 | 4,157 Okuyucu
Toplumumuzda kadın cinselliği ve bu bölge ile ilgili sorunlar çok rahat konuşulmasa da önemi inkar edilemez. Kadının dış genital organlarındaki normalden farklı bir görünüm, kişinin psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylaşamadığı bir sorun halini alabilir. Kadının kendisini çirkin veya yetersiz hissetmesine, cinsellikten kaçınmasına yol açabilir.

Kadın dış genital organları, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris, kızlık zarı (hymen) veı vaginadan oluşur. Bu bölgelerle ilgili sorunlar doğuştan veya gebelik sonrası oluşan deformasyonlar olabilir.

Doğuştan olan problemler dış genital organlarla birlikte iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir.Bu durum doğumda saptanabilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle ortaya çıkabilir. Uterus (rahim) veya vaginanın gelişmediği durumlarda ayrıntılı hormonal tetkiklerle cinsiyet anomalileri araştırılır.

Doğuştan normal olan dış genital organlar, yapısal nedenlerle ergenlik çağında az veya çok gelişebilir. Bu durum ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.Cinsiyet yönüden normal olan bu kadınlarda, arzu edilmeyen görünümler genital bölge estetik amelyatları ile düzeltilebilir.

Gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler, doğum,fazla kilo alıp verme veya yaşlanma nedeniyle de genital bölge derisinde elatikiyet kaybı ve sarkmalar ortaya çıkabilir.

Genital bölgedeki deformasyonların çözümüne yönelik olarak uygulanacak estetik ameliyatlar, sorunun bulunduğu bölgeye göre seçilmelidir.

İÇ DUDAKLARIN (LABİA MİNORA) KÜÇÜLTÜLMESİ


Bu işleme 'Labioplasti' adı da verilir, genelde en fazla uygulanan genital estetik ameliyattır. İç dudaklar normalden büyük ve sarkık olabilir. Bu durum hem estetik hem de hijyenik sorunlar oluşturabilir.

Labioplasti operasyonu 30-40 dakikalık bir operasyondur, hastane koşullarında ameliyat gerçekleştirilir. Hastenede yatmak gerekmez. İsteğe göre sedasyon (sakinleştirici ilaçlar)ve lokal aneatezi veya genel anestezi altında uygulanabilir. Mukoza fazlası kesilerek, eriyebilen dikiş malzemesi ile dikilir. Labioplasti sonrası yaklaşık 10 gün kadar temizliğe dikkat edilir. Dikişler kendiliğinden düşecektir. Operasyon sonrası bir kaç hafta oturma sırasında sızı hissedilebilir. 3 hafta sonra kişi cinsel yaşantısına dönebilir.

LABİA MAJORA (DIŞ DUDAK) ESTETİĞİ


Genellikle çok zayıf hastalarda, bazen de yaşlanmayla birlikte dış dudaklar dolgunluğunu kaybeder, kiltoris ve iç dudaklar dış dudaklar tarafından örtülemez, istenmeyen bir görünüm ortaya çıkar. Bu durumda hastanın vücudunun başka bir bölgesinden alınan yağ, hazırlanarak dış dudakların içine enjekte edilir. Lokal anestezi ile uygulanabilir, çoğu zaman dikiş gerektirmez. Ameliyat sonrası rahat geçer, hasta 1 hafta sonra cinsel yaşantısına dönebilir.

PUBİS ESTETİĞİ


Pubis dediğimiz bölüm göbeğin altındaki kemikli, çıkıntılı bölümdür. Ayakta dururken tümü dışardan görülebilir, aşağıda büyük dudaklar ile devam eder. Genç yaşlarda sert ve gergin bir görünüme sahipken yaşın ilerlemesiyle sarkabilir, içi boşalabilir veya yağ kitlesi artarak daha çıkıntılı bir hale gelebilir. Bu bölgedeki şikayetlerin çoğu aşırı kitle olması ve yağ birikmesidir. Pubis bölgesindeki yağlanma pantolon giymeye engel olur, elbiseden bile belli olabilir. Bu durumda pubise uygulanan liposuction sorunu büyük ölçüde çözecektir. Bu operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile uygulanabilir.

Pubis bölgeinde sarkma varsa yukarı asılması ve fazla derinin çıkarılması gerekebilir. Bu ameliyat karın germe ameliyatı ile beraber yapılabileceği gibi, kişinin karın germe ihtiyacı yok ise yalnız başına da yapılabilir. Bu ameliyatın izi sezaryan izi gibidir. Lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilir, hasta 2.günden itibaren günlik hayatına devam edebilir.

VAGİNA ESTETİĞİ

Vagina doğum sonrası genişlemiş olabilir, doğum sırasındaki epizyo dikişleri ve yırtıklar kötü iyileşmiş olabilir. Estetik görünümü ve fonksiyonu kötü etkileyen bu durumun tedavisi cerrahidir. Vaginoplasti adı da verilen bu operasyon ile vajen daraltılır, girişindeki görünüm bozukluğu düzeltilir. Ameliyathanede ve hastanın tercihi ve durumuna göre lokal anestezi ve sedasyon ile gerçekleştirilebilir. Tek başına yapıldığında hastanede yatmak gerekmez. Bir çok hastam karın germe ve meme ameliyatları ile birlikte yapılmasını talep ediyor. Bu mümkün, aynı zamanda genel anestezi altında gerçekleştirilmiş olacağı için hasta konforu daha da yüksek oluyor. İyileşme hızlı olmakla birlikte 3-4 hafta cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kadında Genital Bölge Estetiği" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aylin BİLGİN KARABULUT Fotoğraf
Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT'un Makaleleri
► Genital Bölge Estetiği Dr.Muhammet ERKAN
► Kadınlarda Genital Bölge Estetiği Op.Dr.Aylin KARANLIK
► Genital Bölge Estetik Ameliyatları Op.Dr.Evren HELVACI
► Kadın Genital Estetiği Dr.Ulvi GÜNER
► Genital Estetik Vagina Estetiği Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
► Estetik Genital Cerrahi (Vajina Estetiği) Op.Dr.Burcu SAYGAN KARAMÜRSEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,498 uzman makalesi arasında 'Kadında Genital Bölge Estetiği' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Boyun Germe Ameliyatı Aralık 2012
► Yüz Germe Ameliyatı Eylül 2012
► Liposuction (Yağ Alma) Eylül 2012
► Dudak Estetiği Eylül 2012
► Karın Germe Ameliyatı Mayıs 2012
► Estetik Burun Ameliyatı Mayıs 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:56
Top