2007'den Bugüne 79,038 Tavsiye, 25,419 Uzman ve 17,717 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Yağ Asitlerinin Kanser Üzerindeki Etkisi
MAKALE #919 © Yazan Dyt.Burcu CÖMERT | Yayın Nisan 2008 | 5,022 Okuyucu
Yağ Asitlerinin Kanser Üzerindeki Etkisi

Her yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olan ‘’kanser’’ ile ilgili Dünya’nın dört bir yanında çeşitli araştırmalar yapılmakta ve çözüm yolları aranmaktadır. Araştırma sonuçlarının da gösterdiği, doğru yaşam tarzı ve doğru beslenme ile kanserin belirli bir oranda önlenebileceğidir.

Kanser Nasıl Oluşur ?

Kanser hücreleri sağlıklı hücrelerden oluşmaktadır. Sağlıklı normal bir hücre belirli aşamalardan sonra kanser hücresine dönüşmektedir;

1. Aşama : Başlangıç aşamasıdır. Normal hücrenin genetik bilgisinde değişim başlamaktadır.
2. Aşama : Gelişme aşamasıdır. Normal hücrelerin arasında değişmiş hücreler çoğalmaktadır.
3. Aşama : İlerleme aşamasıdır. Normal organ sınırlarını aşan bir büyüme görülmektedir. Kanser hastalığı bu evrede belirginleşmektedir.
4. Aşama : Yayılma aşamasıdır.
Hastalığın oluşumuna kadar geçen süre 30 yılı bulabilmektedir.

Yağ Asitlerinin Kanser Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Kanser hastalıklarının nedenleri araştırıldığında yaklaşık olarak % 35’inin beslenme kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan yağ asitlerinin diğer diyet etkenlerine göre kanserle daha çok ilişkisinin olduğu yapılan çalışmalar sonucunda saptanmıştır. Özellikle yağ bakımından zengin bir beslenme biçimi kalın bağırsak, meme ve prostat kanserini tetiklemektedir.

Kullanılan fazla yağın kanser riskini arttırdığı görülmektedir. Diyet yağının kanser riskini arttırmasındaki başlıca nedenler ;

1.Kanser yapıcı kimyasal maddeler yağ içerisinde birikir ve yağın fazla alımı bu maddelerin vücuda girişini arttırır.
2.Yağ asitlerinin tüketimindeki dengesizlik çok önemlidir. Geçmişte omega 3, omega 6 ve doymuş yağ alımları birbirine eşitti. Fakat modern beslenme alışkanlıklarının yaygınlaşması, besin endüstrisi tarafından üretilen bitkisel ve hayvansal yağlar, yağ asitleri arasındaki dengenin bozulmasına neden oldu ve bu durum omega 3 alımını azalttı. Omega 6 yağ asitlerinin omega 3 yağ asitlerine göre çok daha fazla tüketilmesi, esansiyel yağ asitlerinin metabolizmasını bozmaktadır.
3.Fazla yağ alımı hormonların çalışma düzenini bozabilmektedir. Bu durumda kanseri ilerleticidir.
4.Kolesterol ve doymuş yağdan zengin olan diyetler, safra asidinin seviyesini arttırması nedeni ile kanser oluşumuna yardımcı olabilir.

Yağ asitlerinin kanser üzerindeki etkisi ile ilgili bilinen en önemli iki nokta; yağ tüketiminin miktarı ve diyette kullanılan yağın cinsi kanser riski için önemlidir.
Anti-Kanser Diyet ;

Yağ asitleri açısında ele aldığımızda ‘’anti kanser’’ bir diyet oluşturmak istersek;
Ø Katı yağlar hayvansal besinlerde doğal olarak bulunduğu için yemeklere mümkün olduğunca eklenmemelidir.

Ø Sıvı yağlar dengeli bir şekilde kullanılmalıdır. Diyetimizdeki n-6:n-3 oranı 7:1’in altında olmalıdır. Günlük alınması zorunlu olan linoleik asit miktarı yaklaşık 6 gramdır ve bu miktar bir yemek kaşığı sıvı ayçiçek veya mısırözü yağında mevcuttur. Bu nedenle günlük yemeklerde kullanılan yağların ayçiçek-mısırözü ve zeytinyağı arasında dengeli olarak kullanılması gerekmektedir.

Ø Haftada en az 1 yada 2 kez balık tüketilmelidir. Balıkta bulunan yağ asitleri diğer bitkisel sıvı yağların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktadır.

Ø Yağ çeşitlerinde düzenleme yapılırken yağın çeşidi ne olursa olsun fazla tüketilmemelidir. Diyette yağ düzenlemesi yapılırken diyetin toplam yağ içeriğinin de azaltılması (toplam diyet enerjisinin %25-30’u) önerilmektedir.Dyt. Burcu CÖMERTYazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yağ Asitlerinin Kanser Üzerindeki Etkisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Burcu CÖMERT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Burcu CÖMERT'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Burcu CÖMERT Fotoğraf
Dyt.Burcu CÖMERT
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi62 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Burcu CÖMERT'in Makaleleri
► Beslenmenin Kanser Oluşumuna Etkisi Dyt.Asuman AKÇAY KEPEZLİOĞLU
► Kanser ve İmmünonütrisyon Dyt.Pelin POLAT
► Kanser ve Beslenme Dyt.Aysun SARIN
► Kanser ve Beslenme Uzm.Dyt.Özge KARAARSLAN
► Kanser ve Beslenme Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
► Beslenme ve Kanser Dyt.Yüksel Turan TAŞDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,717 uzman makalesi arasında 'Yağ Asitlerinin Kanser Üzerindeki Etkisi' başlığıyla benzeşen toplam 79 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:59
Top