2007'den Bugüne 89,850 Tavsiye, 27,680 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Laparoskopi ve İzsiz Cerrahi (Tek Delik Cerrahisi, Single Port Laparoskopi)
MAKALE #9223 © Yazan Doç.Op.Dr.Polat DURSUN | Yayın Haziran 2012 | 5,406 Okuyucu
Laparoskopi

Laparoskopi jinekolojik her tür operasyonun yapılabildiği kapalı bir ameliyat yöntemidir. Laparoskopik operasyonlar halk arasında Kapalı ameliyat olarak da bilinir. Bu operasyonda göbek deliğinden 10 mm çaplı bir kamera ve karnın alt bölgesindeki 2 veya 3 bölgesinden 5 mm çaplı cerrahi aletler girerek yapılır. Bu yöntem ile hastanın karnına uzun ve geniş bir kesi yapılmadığı için klasik açık ameliyata göre birçok avantajı vardır.

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik (Kapalı) ameliyat nedir

Laparoskopik operasyonlar halk arasında Kapalı ameliyat olarak da bilinir. Bu operasyonda göbek deliğinden 10 mm çaplı bir kamera ve karnın alt bölgesindeki 2 veya 3 bölgesinden 5 mm çaplı cerrahi aletler girerek yapılır. Bu yöntem ile hastanın karnına uzun ve geniş bir kesi yapılmadığı için klasik açık ameliyata göre birçok avantajı vardır.
Günümüzde hemen tüm jinekolojik cerrahi işlemler laparoskopik (kapalı ) yöntemlerle yapılabilmektedir.

Jinekolojik laparoskopik işlemleri yapabilmek için özel bir eğitim süreci ve cerrahi tecrübe gerekmektedir.

Laparoskopik (Kapalı) Ameliyatların Hasta için Avantajları

- Karında büyük ameliyat izi olmaz, kozmetik sonuçlar daha iyidir
- Ameliyat sonrası ağrı daha az ve hastanın ağrı kesici ihtiyacı daha azdır
- Kesi yeri iltihabi komplikasyonları daha az.
- Hastanın hastaneden taburcu olma ve işe geri dönme süresi daha kısadır.
- Karın içi yapışıklı ve buna bağlı ağrı daha az
- Kanama miktarı daha az
- Kanser hastalarında uygulanırsa kemoterapi ve radyoterapi verme süresi daha kısa

Laparoskopi ile Yapılabilen Ameliyatlar

-Yumurtalık kisti ameliyatı ( laparoskopik kistektomi)
-Endometrioma (Çikolata kisti ) kistektomi
-Dış gebelik operasyonu (salpingostomi, salpingotomi)
- Tüp alınması ve tüp bağlanması (Salpenjiektomi ve tüp ligasyonu)
-Yumurtalık alınması (ooferektomi)
- Myom alınması (Myomektomi )
- Rahim alınması (Laparoskopik histerektomi )
-Rahim kanseri, rahi ağzı kanseri (secilmiş olgularda)
-Laparoskopik lenfadenektomi (tümörün yayılma ihtimali olan lenflerin çıkartılması)

Jinekolojik Ameliyatlarda Tek Port Cerrahisi – İzsiz Cerrahi (Single Port Laparoskopi, Tek Delik Cerrahisi )

Operasyon geçiren hemen her hasta ameliyat yeri izinin az olması ve iz kalmamasını talep etmektedir. Ameliyat ne kadar başarılı olsa da ameliyat izi hastalar ile ömür boyu kalmaktadır. Bu nedenle uzun yüzyıllardır cerrahlar yara yeri komplikasyonlarını ve ameliyat izlerini azaltmak için sürekli bir uğraş ve arayış içinde olmuştur.

Halk arasında “kapalı ameliyat” yöntemi olarak bilinen “laparoskopik operasyonlar“ ilk önerildiğinde tereddütle karşılansa bile bugün jinekolojik operasyonların hemen tamamı laparoskopik olarak yapılabilmektedir ve hasta için büyük bir kesi yeri olmaması açısından çok avantajlı bir girişimdir. Yakın zaman kadar hastalarımıza daha az kesi yeri ve daha az ameliyat izi kalması için önerdiğimiz ameliyat yöntemi klasik laparoskopik operasyonlardı. Laparoskopik operasyonlarda hastanın karnına göbekten bir kamera ve 2 veya 3 adet mikrocerrahi aletlerle girilerek hemen her tür jinekolojik operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bu ameliyatlardan sonrada karında kullanılan cerrahi aletlerin sayısına göre 2 veya 3 ayrı noktada iz kalmaktadır.

2008 yılından sonra laparoskopik operasyonların karından iz kalmayacak veya en az şekilde iz kalacak şekilde yapılması için sadece göbek deliğinden kamera ve cerrahi aletlerin girilmesi ve tüm cerrahi işlemlerin bu şekilde yapılması önerilmiş ve hemen tüm cerrahi branşlarda büyük heyecanla karşılanmıştır. Bu kapalı ameliyat yöntemi “ tek delik cerrahisi “ veya “tek port cerrahisi” (Single port laparoskopi) olarak isimlendirilmiştir.

Bugün jinekolojik girişimlerinde tek delik cerrahisi ile yapılabildiği bilinmektedir.

Tek Port Cerrahisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tek port cerrahisinde, göbek deliğinden tek bir kesi (delik) açılıyor. Ameliyat, bu göbek bölgesindeki kesiden içeri sokulan ve bu işlemler için özel olarak geliştirilmiş laparoskopik cerrahi aletler yardımıyla kapalı şekilde yapılır. Tek port cerrahisinde ise, sadece göbek bölgesinde kesi söz konusu olduğu için ameliyat sonrasında hastanın karın bölgesinde görülebilen kesi izi olmaz (Resim 2). Bu nedenle tek portla yapılan cerrahiye ´izsiz cerrahi´ de denilmektedir.

Tek Port Cerrahisinin Diğer Kapalı Ameliyatlara Göre Avantajı Nelerdir?

Klasik laparoskopik yaklaşımda göbekten hariç 2 ila 4 delik açmak gerekirken tek delik cerrahisinde tüm işlemler göbekten açılan tek delik ile gerçekleştirilmekte ve karında doğal bir açıklık oluşturan göbek çukuru içinden işlemler endoskopik aletler yardımıyla yapılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişimin teknik detayları açısından bir fark yoktur.
Hastalar açısından kozmetik sonuçlar mükemmeldir. Hastaların geçirdikleri cerrahi işlem sonrasında karınlarında hiç iz kalmamakta sadece göbek çukuru içinde bir fark edilmesi bile zor düzeyde küçük bir miktar iz kalabilmektedir. Bu cerrahi işlem sonrasında hastaların hemen tamamı 24 saat içinde hastaneden taburcu edilmektedir.

Klasik laparoskopik yaklaşımda göbekten hariç 2 ila 4 delik açmak gerekirken tek delik cerrahisinde tüm işlemler göbekten açılan tek delik ile gerçekleştirilmekte ve karında doğal bir açıklık oluşturan göbek çukuru içinden işlemler endoskopik aletler yardımıyla yapılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişimin teknik detayları açısından bir fark yoktur.
Hastalar açısından kozmetik sonuçlar mükemmeldir. Hastaların geçirdikleri cerrahi işlem sonrasında karınlarında hiç iz kalmamakta sadece göbek çukuru içinde bir fark edilmesi bile zor düzeyde küçük bir miktar iz kalabilmektedir. Bu cerrahi işlem sonrasında hastaların hemen tamamı 24 saat içinde hastaneden taburcu edilmektedir.

Tek Port Cerrahisinin Hastalara Avantajı Var mıdır?

Hastanın hastaneden erken taburcu olması
İşe başlama ve normal hayata dönme süresinin daha kısa olması
Karında ameliyat izi kalmaması (Resim 3)
Aynı anda safra kesesi veya appendiks’e veya karın içi diğer organlara ortaklaşa girişim yapılabilmesi.
Tartışmalı olmakla birlikte daha az ağrı olması.

Klasik laparoskopik yaklaşımda göbekten hariç 2 ila 4 delik açmak gerekirken tek delik cerrahisinde tüm işlemler göbekten açılan tek delik ile gerçekleştirilmekte ve karında doğal bir açıklık oluşturan göbek çukuru içinden işlemler endoskopik aletler yardımıyla yapılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişimin teknik detayları açısından bir fark yoktur. Hastalar açısından kozmetik sonuçlar mükemmeldir. Hastaların geçirdikleri cerrahi işlem sonrasında karınlarında hiç iz kalmamakta sadece göbek çukuru içinde bir fark edilmesi bile zor düzeyde küçük bir miktar iz kalabilmektedir. Bu cerrahi işlem sonrasında hastaların hemen tamamı 24 saat içinde hastaneden taburcu edilmektedir

Dünyada ve ülkemizde tek delik cerrahisi henüz daha çok yeni olarak uygulanmaktadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Laparoskopi ve İzsiz Cerrahi (Tek Delik Cerrahisi, Single Port Laparoskopi)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Op.Dr.Polat DURSUN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Op.Dr.Polat DURSUN'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Polat DURSUN Fotoğraf
Doç.Op.Dr.Polat DURSUN
Ankara
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Op.Dr.Polat DURSUN'un Makaleleri
► Jinekolojide Laparoskopi Dr.Sezgin SÖNMEZ
► Jinekolojide Laparoskopi Dr.Hasan YILDIZ
► Laparoskopi (Kapalı Ameliyat) Nedir? ÇOK OKUNUYOR Doç.Op.Dr.Tarık Zafer NURSAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Laparoskopi ve İzsiz Cerrahi (Tek Delik Cerrahisi, Single Port Laparoskopi)' başlığıyla benzeşen toplam 26 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Jinekolojik Kanserler Haziran 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:41
Top