2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Diyabet Korkulu Rüyanız Olmasın! Riskinizi Belirleyin
MAKALE #942 © Yazan Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ | Yayın Nisan 2008 | 4,821 Okuyucu
Diyabet korkulu rüyanız olmasın..

Aşağıda diyabetle ilgili birçok rakamsal değer okuyacaksınız. Lütfen bu değerleri benimseyerek okuyun!
2003 yılında dünyada toplam 189 milyon insan diyabetli iken bu sayının 2025 yılında %72 lik artışla 324 milyona ulaşacağı düşünülmekte.1987 yılından beri koroner kalp hastalıkları, kanser ve felç gibi hastalıkların görülme oranı azalırken diyabette % 45 e varan artış gözlemlenmiş. Bu hastalık adeta veba gibi, diyabetten 2005 yılında 20 yaş ve üzerinde 1,5 milyon kişi yeni tanı alırken buda yetmez gibi her gün 4,110 kişi bu sayıyı katlayarak çığ gibi artırmakta. Biz diyetisyenlerin sözü her zaman şu olmuştur “
diyabetliler diyetlerini yaparlarsa dünyanın en sağlıklı kişileri olurlar”. Peki diyetini uygulamayan hastalığından geç haberi olan kişilerin durumu ne olur ? Bu kişiler için ise diyabet hastalığı başta yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi olmak üzere diğer rahatsızlıkları peşin sıra getirmektedir. Aşağıdaki veriler bunu bizlere daha açık bir şekilde göstermektedir.
Amerika da yapılan diyabetin komplikasyonları code 2 çalışmasında:
· 12 dk bir yeni felç vakası
· 19 dk bir yeni kalp krizi vakası
· 19 dk bir yeni major amputasyon vakası
· 60 dk bir yeni diyaliz vakası
· 90 dk bir yeni körlük vakası
· ve de ölen diyabetlilerin 3/4 ü koroner kalp hastalıklarından hayatlarını kaybetmekte olduğunu ortaya koyarak diyabetin insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkilerini apaçık ortaya koymaktadır.
Verilere göre 2002 yılındaki rapor edilen toplam ölümlerin 224.092 i diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonlardan meydana gelmektedir.

Diyabet özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha hızlı artmaktadır.

Bütün bu istatiksel değerler diyabetin tüm dünyayı kapsayan ve her geçen gün çığ gibi artan bir hastalık olduğunu daha iyi kavrayabilmemiz içindi. Üzerinde durulması gereken önemli nokta dünyadaki diyabetli nüfusun üçte biri diyabetli olduğunu bilmemekte hastalığından bir habersiz yaşamı sürdürmektedir. Sizler diyetisyen ve sağlıklı bireyler olarak lütfen bu testi kendinize ve yakınlarınıza uygulayın. Önleminizi erken alın sağlıklı ve rahat bir yaşam sürün.


Diyabet Risk Testi

  • Yaşınız ?
a) 18-44 b) 45-64 c) 65 yaş veya üzeri

  • Boyunuz ve kilonuz?
a) BKI 18.5-25 arası b) BKI 25 üzeri
(BKI içinşu förmülü kullanınız: kilo(kg) / boy² (m cinsinden karesi))

  • 65 yaşın altındayım ve günlük çok az yada hiç aktivite yapmıyorum?
a) Doğru b) Yanlış

  • Kız yada erkek kardeşimde diyabet var?
a) Doğru b) Yanlış

  • Ebeveynlerimde diyabet var?
a) Doğru b) Yanlış

  • 4.100 gr daha ağır bebek doğurdum?
a) Doğru b) Yanlış

PUANLAMA

1.soru= A )0 PUAN B)5 PUAN C)9 PUAN
2.Soru= A) 0 PUAN B) 5 PUAN
3.Soru= A) 5 PUAN B) 0 PUAN
4.Soru= A) 1 PUAN B) 0 PUAN
5.Soru= A) 1 PUAN B) 0 PUAN
6.Soru= A) 1 PUAN B) 0 PUAN

0-2 puan arası çok düşük risk

3-9 puan arası orta risk

10 ve üzeri yüksek risk


çok düşük riskli grubun dışında diğer gruplar için ileride tip2 diyabet görülme riski var.
Mutlaka acilen yaşam tarzınızda ve beslenme şeklinizde kalıcı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

Şu an ve ilerisi için gerekenler çok basit:

· Ağırlık kontrolünü sağlamak. Fazla kilolu veya şişmansak mutlaka ideal ağırlığa ulaşmak ve bu ağırlığı sürdürmek gerekiyor.
· Hafta içindeki her gün mutlaka aktivitemizi artırmalıyız. Dünya sağlık örgütüne göre haftada en az 5 gün 30-45 dk lık hafif-orta düzey aktivite yapmalıyız.
· Öğün sıklığını artırarak 3 ana 3 ara öğün yapmalı, az yağlı yiyecekleri tercih etmeli, sebze- meyveyi yeterli tüketmeli, tam tahıllı ürünlerini (kepekli ekmek, bulgur, esmer prinçvb….) tercih etmeliyiz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diyabet Korkulu Rüyanız Olmasın! Riskinizi Belirleyin" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in Makaleleri
► Diyabet Dyt.Sinan YILDIZ
► Diyabet ve Egzersiz Dyt.Gökhan ÇELİK
► Diyabet ve Beslenme Dyt.Gökhan ÇELİK
► Tarçın ve Diyabet Dyt.Merve KAYALI
► Diyabet ve Beslenme Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
► Diyabet ve Beslenme Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Diyabet Korkulu Rüyanız Olmasın! Riskinizi Belirleyin' başlığıyla benzeşen toplam 73 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yaşlılıkta Beslenme Nisan 2009
► Diyabet ve Egzersiz Nisan 2008
► Posa ile Gelen Sağlık Nisan 2008
► Kanser ve Beslenme Nisan 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:08
Top