2007'den Bugüne 91,459 Tavsiye, 28,073 Uzman ve 19,896 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!En Mucizevi Besin: Anne Sütü
MAKALE #945 © Yazan Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ | Yayın Nisan 2008 | 5,229 Okuyucu
En mucizevi besin ANNE SÜTÜ!
Yeni doğmuş bebekler için anne sütünden daha mükemmel daha mucizevi bir besin yoktur bu görüş dünya salık örgütü (WHO),Avrupa pediatrik gastroenteroloji ve beslenme birliği (ESPGAN), amerikan pediatri akademisi (AAP) ve Avrupa birliği tarafından da desteklenmektedir. İlk 6 aya kadar bebeğin su dahil tüm ihtiyacını karşılayarak hiçbir yetersizlik oluşturmaz.

Düzenli emzirilen, özellikle ilk 6 ay sadece anne sütünü alan ve sonrasında uygun ek besinlerle beraber mümkünse 2 yaşına kadarda anne sütünü almaya devam eden bebeklerde anne sütünün bebek için yararlarını saymakla bitiremeyiz….
 • Anne sütü her zaman temizdir. Temizlik bebeğe dışarıdan ek gıdalar verilmeye başlanıldığında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir.bebeğe verdiğiniz her besin ve besini verirken kullandığınız her araç mümkün olduğunca steril(temiz) olmalıdır ki daha gelişimini tamamlamamış bağışıklık sistemine sahip olan bebekte ciddi hastalık ve hasarlar oluşmasın.Ama anne sütünde böyle bir endişemiz yok çünkü kendisi zaten sterildir.
 • İlk 6 tek başına yeterlidir bebeğin bu dönemde suya bile ihtiyacı yoktur. Normal büyüme gelişme bu dönemde sadece anne sütüyle sağlanabilir. yapılan en büyük yanlışlardan biri annelerin 6. aydan önce ek gıdalara başlamasıdır. Ama şu unutulmamalıdır ki bebeğin daha tam gelişimini sağlamamış bazı enzimleri olmadan besinler vücutta kullanılamaz ve bebekte ishal, böbreklerin zarar görmesi ve birçok hastalığa zemin hazırlayacak durum oluşabilir. Bundan dolayı ek besinlere zamanında önce başlamak yarar yerine bebeğe zarar verir.
 • Özellikle doğumdan sonraki ilk hafta içinde koyu ve sarı renkli olarak salgılanan ağız sütünün bir damlası bile boşa gitmemelidir. Bu süt normal anne sütünden daha besleyici, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı yeni dünyaya gelen bebeği daha iyi koruyan, sarılık oluşumunu engelleyen, bebekte ishal yapmayan özel süttür.
 • Anne sütü bebeği enfeksiyon hastalıklarına karşı korur.
 • Solunum ve mide-bağırsak enfeksiyonları anne sütüyle beslenmede daha az görülür.
 • Anne sütünün kalsiyum ve fosfor miktarı ve oranı bebek için en ideal olan miktar ve orandır. Anne sütü alan bebeklerde bu nedenlerden dolayı kalsiyum diğer besinlere göre daha iyi emildiği için çene gelişimi, diş gelişimi ve kemik gelişimi normaldir.
 • Alerjiye karşı koruyucudur. İnek sütü bebekte besin alerjisi yapabilir.
 • Anne sütü alan bebekte pişik oluşmaz.
 • İlk yıllarda görülen asttım ve hırıltılı hastalıkların sıklığı daha azdır.
 • Düzenli anne sütü alan bebeklerde şeker hastalığı, çölyak hastalığı( gluten enteropatisi), obezite, koroner kalp hastalıları, cerrahi hastalıklar riski düzenli anne sütü alamayan veya hiç anne sütü almamış bebeklerden daha azdır.
 • Anne sütü alan bebekler daha az ağlarlar.
Peki anne sütü bebek için yararlıda emzirme anne için yararlı değimli?

Emzirme aslında anneler için en akıllı yoldur peki neden?

1. Düzenli emziren anneler emzirmeyle hamilelikte alınan fazla kilolardan kurtulur anne çünkü her emzirdiğinde gögüs ve özelliklede kalça bölgesindeki depolanan yağlardan harcar.Basit bir mantık kurarsak o zaman anne ne kadar çok emzirirse fazla yağlardan o kadar çabuk kurtulur.

2. Düzenli olarak gündüz yapılan emzirmeyle beraber anne eğer gecede kalkıp çocuğunu uygun aralılarla emziriyorsa emzirme anneyi o süre zarfında istenilmeyen bir gebelikten korur ama yinede buna çok güvenilmeyerek mutlaka uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

3. Emzirme anne ve bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek birbirlerine sevgiyle yaklaşmalarına olanak sağlar.

4. Emzirme anneyi göğüs kanseri, rahim kanseri, osteoporozis (kemik kırılmaları) ve kansızlığa karşı korur.

Bu kadar faydasını saydığımız anne sütü için yapılacak tek şey doğumdan sonraki ilk 6 ayda sadece anne sütü vererek bebeği beslemektir. Şiddetle etrafınızdaki yeni doğum yapan annelerle lütfen bu okuduklarınızı paylaşın ki bebekler bu besinden anneleri de emzirmenin yaralarından mahrum kalmasın.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"En Mucizevi Besin: Anne Sütü" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in Makaleleri
► Anne Sütü Dyt.Merve GÜLÜNAY
► Anne Sütü Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
► Anne Sütü ve Önemi Dyt.Merve KAYALI
► Anne Sütü ve Önemi Dyt.Nilgün AYDIN
► Anne Sütü ve Önemi Dyt.Turgay KÖSE
► Her Yönü ile Emzirme ve Anne Sütü Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
► Bebek Beslenmesi ve Anne Sütü Dyt.Emine DEMİR
► Anne Sütü Hakkında Herşey Dr.Dyt.Aylin HASBAY BÜYÜKKARAGÖZ
► Neden Israrla Anne Sütü? Dyt.Refiye Yağmur ELMASTAŞ
► Anne Sütü ve 0-1 Yaş Bebek Beslenmesi ÇOK OKUNUYOR Dyt.Şule DOĞAN BEYAZ
► Anne Sütü Neden Mucizevîdir? Dyt.Gizem ŞEBER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,896 uzman makalesi arasında 'En Mucizevi Besin: Anne Sütü' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yaşlılıkta Beslenme Nisan 2009
► Diyabet ve Egzersiz Nisan 2008
► Posa ile Gelen Sağlık Nisan 2008
► Kanser ve Beslenme Nisan 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:04
Top