2007'den Bugüne 90,106 Tavsiye, 27,733 Uzman ve 19,719 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Hamilelikte Beslenme
MAKALE #9639 © Yazan Dyt.Buket ADANÇ | Yayın Eylül 2012 | 7,695 Okuyucu
DİKKAT BEBEK VAR!

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden beri yedikleriniz sizin için daha önemli olmaya başladı. Artık yiyeceklerinizi seçerken özellikle bebeğin gelişimine ve sizin sağlığınıza olumlu katkı sağlayacak besinleri tercih etmeye başladınız. Hamilelik döneminde, özellikle beslenme konusundaki küçük ayrıntılar, anne adayı ve bebek sağlığı açısından risk yaratabiliyor. Peki ya bu dönemde tüketirken dikkat etmeniz gereken besinleri biliyor musunuz?

Bazı peynir çeşitleri

Camembert, Brie ya da chevre (Keçi sütüyle üretilmiş bir peynir türü) ve rokfor peynirlerinde, pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde; erken doğum, düşük ve doğum kusurlarına yol açan bir bakteri olan listeria bulunur. Pastörize sütten yapılmış her tür beyaz peynir, kaşar peyniri ya da diğer tür peynirler rahatlıkla yenebilir.

Çiğ ya da az pişmiş yumurtalar

Çiğ yumurta ve çiğ ya da az pişmiş yumurta içeren yemekler zehirlenmeye sebep olacak salmonella bakterisini içerir. Bu nedenle gebelik döneminde,mayonez gibi çiğ yumurta içeren besinleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Çiğ ya da az pişmiş et

Özellikle kümes hayvanlarının etlerini tüketirken iyi pişmiş olması çok önemlidir. Salam,sucuk,sosis gibi işlenmiş et ürünlerinin tüketimi gebelik dönemi önerilmez. Özellikle çiğ ette bulunan toksoplazma isimli bakteri,düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Ayrıca çiğ ete dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın, buzluktan çıkan etleri, iyice çözülmeden pişirmeyin. Çiğ yiyecekler, zehirleyici olabilir bu yüzden yenmeye hazır yiyeceklerden her zaman ayrı tutulmaları gerekir.

A vitamini içeren destek ürünleri

Gebelik sürecinde yeterli ve dengeli beslendiğiniz takdirde tablet olarak vitamin kullanmanıza gerek kalmayabilir. Eğer gebelik öncesi beslenmenizin yetersiz olduğunu ve vitamin takviyesi almayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz. Çünkü A vitamini ve D vitamininin fazlası toksik etkiye sebep olmaktadır.

Bazı balık türleri

Hamilelik süresince balık türlerinin bazılarını çok sık yememeniz, bazılarını ise hiç yememeniz gereklidir. İçindeki civadan nedeniyle ton balığını haftada 140 gr dan fazla tüketmemeniz gerekir. Çünkü civanın fazla tüketilmesi, bebeğin sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca civa içeriği yüksek olan ve besin zehirlenmelerine neden olan campylobacter ve listeria gibi bakterileri barındıran kalamar,karides,midye gibi balıklar ve sushi gibi çiğ olarak tüketilen balıklardan da uzak durulması gerekir.

Bitki çayları

Bitki çayları: Özellikle papatya,adaçayı gibi alerjenik özelliği yüksek olan bitki çaylarının tüketimi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle Doktorunuz ve diyetisyeninize danışmadan tüketilmesi önerilmemektedir.

Hazır gıdalar

Katkı maddeleri içeren gıdalar, dondurulmuş yiyecekler ve açıkta satılan ürünlerin tüketilmesi sakıncalıdır.

Tuz

Vücutta aşırı tuz tüketimi ödem oluşmasına yani şişliğe neden olacağından böbrekleriniz zarar görmesine neden olabilir.

Maydanoz

Fazla maydanoz tüketimi erken doğuma ve düşük riskine sebep olabilir.

Alkol ve kafein

Gebeliği sırasında alkol kullanan annelerin bebeklerinindoğum ağırlığı diğer bebeklere göre daha düşüktür. Ayrıca küçük kafa, kalp bozuklukları ve göz kapağı anomalileri gibi çeşitli kusurlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum Fetal Alkol Sendromu olarak adlandırılır. Bu çocukların çoğunda büyüdükçe zeka geriliği ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.


Günlük yaşantınızda kafein içeren besinleri olabildiğince az kullanmaya özen gösterin. Kafein; kahve, çay,kola, çikolata, bazı alkolsüz içecekler ve enerji içeceklerinde bulunur.

Kafein içeceklerle alındığında hızla vücuda geçmekte ve plasenta aracılığı ile bebeğe ulaşmaktadır. Günde 300 mg.’dan fazla kafein almamanız gerekir. Aşırı kafein alımı, bebeklerin doğum ağırlıklarının az olmasına,gelişim geriliğine ve hatta düşüğe neden olur.Ayrıca fazla miktarda alınan kafein demir emilimini engelleyerek annenin ve bebeğin demir eksikliği yaşamasına neden olur.

Aşağıdakilerin her biri yaklaşık 300 mg. kafein içermektedir.

• 3 fincan hazır kahve
• 3 fincan çekilmiş kahve
• 6 fincan çay
• 8 kutu kola
• 4 kutu enerji içeceği
• 8 parça sade çikolata barı
Sütlü çikolatadaki kafein miktarı, sade çikolatadakinin yarısı kadardır.

Bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında da kafein bulunur. Bu nedenle gebelik süresince mümkün olduğu kadar az ilaç kullanmaya özen gösterin. Çok acil durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.


DYT.Buket ADANÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hamilelikte Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Buket ADANÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Buket ADANÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Buket ADANÇ Fotoğraf
Dyt.Buket ADANÇ
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi147 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Buket ADANÇ'ın Makaleleri
► Hamilelikte Beslenme Dyt.Turgay KÖSE
► Hamilelikte Beslenme Dyt.Başak KEFELİ
► Hamilelikte Beslenme Dyt.Canan DOĞAN
► Hamilelikte Doğru Beslenme Dyt.Zeynep KULAKCI
► Hamilelikte Vejeteryan Beslenme Dyt.Nilay KEÇECİ
► Hamilelikte Doğru Beslenme Dyt.Buket ADANÇ
► Hamilelikte Beslenme ve Kilo Alma Standartları ÇOK OKUNUYOR Dyt.Aslı İÇİNGÜR
► Hamilelikte Kalsiyum Dyt.Diğdem AKÇA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,719 uzman makalesi arasında 'Hamilelikte Beslenme' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Beslenmede Kahve Aralık 2015
► Zayıflamada Motivasyon Eylül 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:58
Top