2007'den Bugüne 90,700 Tavsiye, 27,887 Uzman ve 19,779 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hipertansiyon Hastalığı ve Beslenme
MAKALE #9845 © Yazan Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ | Yayın Ekim 2012 | 4,236 Okuyucu
Kan basıncının normal değerlerden yüksek olması yüksek tansiyon yani hipertansiyon olarak tanımlanmaktadır.5-10 dakika dinlenme sonrasında ölçülen büyük tansiyonun 140 mmHg’ yi, küçük tansiyonunda 90 mmHg’ yi geçmesi hipertansiyonu göstermektedir. Ülkemizde yapılan bir araştırmada hipertansiyon sıklığı erkeklerde % 27.5 iken kadınlarda % 36.1 olduğu görülmüştür.

Hipertansiyonun Bilinen Nedenleri Nelerdir?


Birçok hastalıkta olduğu gibi genetik , şişmanlık , yanlış beslenme ve yanlış ilaç kullanımı bu hastalığında nedenlerini oluşturmaktadır.

Genetik, değiştirilemeyen bir etken olduğuna göre insanlar kendilerinde kalp hastalıkları , kalp yetmezliği , körlük , felç , böbrek yetmezliği gibi ağır tablolar oluşturabilen bu hastalıktan vücut ağırlığına , beslenmesine ve kullandığı ilaçlara dikkat ederek korunabilirler veya hastalığın ortaya çıkmasını geciktirebilir.


Şişmanlık Tansiyonu Etkiler Mi?


Aşırı kilo, hipertansiyonun en önemli risk faktörlerinin başında yer almaktadır. Olması gereken ağırlığın %20 inden fazlasına sahip olan kişilerde, hastalığın sıklığı, sağlıklı bireylere göre 2 kat daha fazladır. Özellikle bel-kalça oranı arttıkça tansiyon artmaktadır.

Kişinin diyetinin enerjisi , karbonhidrat türü , aldığı yağ miktarı ve türü , tükettiği tuz miktarı , aldığı bazı mineraller (potasyum K , magnezyum Mg ,) ve miktarları , kafein ve alkol tüketimi tansiyonunu olumlu yada olumsuz yönde etkilemektedir.


Hipertansiyonun Ne Gibi Zararları Vardır?


Felç, böbrek hastalıkları ve koroner kalp hastalığı için ciddi risk oluşturmaktadır. Hipertansiyonlu bir kişinin kalp hastalığına yakalanma olasılığı tansiyonu normal seyredenlere göre 3-4 kat fazla iken, felç geçirmesi olasılığı ise 7 kat daha fazla olmaktadır. Ayrıca hipertansiyonlu bireylerin yaklaşık dörtte birinde böbrek hasarları görülmektedir.

Hipertansiyonlu Kişilerde Beslenme Nasıl Olmadır?


Yüksek tansiyon hastalarına vermiş olduğumuz eğitimlerde tuz tüketimini sorguladığımızda hastalarımız “ben tuz tüketmem”,” kesinlikle tuza dikkat ederim”,” azıcık, parmağımın ucu kadar tuz atarım” demektedirler. Oysaki yemekleri pişirirken kullandığımız tuzdan daha çok, gizli tuz tüketimimiz fazladır. Yemek yaparken kullanmış olduğumuz ev salçası tuzlu, ekmek tuzlu, peynir tuzlu, zeytin tuzlu, kuruyemiş tuzlu, tereyağ tuzlu, turşu tuzlu … gibi bir çok yiyecek içerisinde fazlasıyla tuz bulundurmaktadır.

Günlük kullanılması gereken tuz miktarı 4-6 gr arasında olmalıyken, yenilen yiyeceklerle beraber bu tüketim 20-22 grama kadar çıkmaktadır. Tansiyon hastalarının direk tuzdan uzak durmaları gerektiği kadar tuz içeriği yüksek olan besinlerden de uzak durmalarında fayda vardır.


Tuz tüketimini azaltabilmek için neler yapılmalıdır?


Birinci ve altın kural ; Tüketilen tuz miktarı azaltılmalıdır. Dışarıdan kendimizin ilave ettiği tuz kadar diğer yiyeceklerden aldığımız gizli tuz azaltılmalıdır. Bunun için


Turşu ve salamura yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır..


Konserve yapılan yiyeceklerin tuz içeriği yüksektir. Mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.


Kuruyemişlerden uzak durulmalıdır. Özellikle tuz ilave edilerek kavrulma işlemi yapılmış olanlardan. (Ay çekirdeği, fıstık gibi)


Tereyağından uzak durulmalıdır. Hem yüksek kolesterol içeriği yönünden hem de içerisindeki tuz yönünden hipertansiyon hastalarının tüketmesi için uygun değildir. Tereyağının yerine bitkisel yağlar özellikle de zeytin yağı tercih edilmelidir.


2- Sucuk, Pastırma, Salam, sosis ve kabuklu deniz ürünlerinin tüketiminden kacınılmalıdır.


3- Hazır çorbalardan ve hazır et-tavuk suyu tabletlerinden uzak durulmalıdır. Bu besinlerde de tuz yüksektir. Bu yiyeceklerin yerine doğal ev yapımı çorbaları tercih etmeli, Kendi hazırlamış olduğumuz et veya tavuk sularını kullanmalıyız.


4 – Şalgam suyu, soda, maden suyu tüketimine de dikkat edilmeli,bu besinlerin kendi içlerindeki gizli tuz içerdiği unutulmamalıdır.


5 - Ev Salcasına Dikkat


Alın teri, göz nuru yapılan el salçalarını, bütün kış bozulmadan tüketilebilmesi için içerisine fazla miktarda tuz katılmaktadır. Salça ya çok az miktarda kullanılmalı ya da hazır salçalar ilave edilip tuzluluğu azaltılarak kullanılmalıdır.

Hipertansiyonu Dengelemek için Neler Yapılmalıdır?


· Tuz ve tuz içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi sınırlandırılmalı,


· Düzenli egzersiz ve spor ile fiziksel aktivite artışı sağlanmalı,


· Gerekli su tüketimi sağlanmalı,


· İlaçlar,doktor kontrolünde tüketilmeli,


· Aşırı kilo alımından kaçınılmalı,


· Yeterli ve dengeli beslenilmelidir.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hipertansiyon Hastalığı ve Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in Makaleleri
► Hipertansiyon ve Beslenme Dyt.İlkay KIVRAK
► Hipertansiyon Nedir ? Beslenme Tedavisi Nasıl Olur ? Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
► Gut Hastalığı ve Beslenme Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU
► Çölyak Hastalığı ve Beslenme Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,779 uzman makalesi arasında 'Hipertansiyon Hastalığı ve Beslenme' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yaşlılıkta Beslenme Nisan 2009
► Diyabet ve Egzersiz Nisan 2008
► Posa ile Gelen Sağlık Nisan 2008
► Kanser ve Beslenme Nisan 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:16
Top