2007'den Bugüne 88,181 Tavsiye, 27,321 Uzman ve 19,457 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!VAJİNİSMUS

» VAJİNİSMUS
Uzm.Psk.Nuran OĞUZKAYA tarafindan yazildi:
Vajinismus

Yaklaşık 10 yıldır vakalarımın önemli oranını oluşturan grup olan vajinismus problemi, başarı oranının yüksekliği ve başarının net olması açısından keyifle çalıştığım gruptur. Başarı oranı yayınlarda bilişsel-davranışçı terapi ile %95-97 dir. Bu oran bir problemden kurtulmak açısından yüksek bir rakamdır.Bazen sessiz yada sesli ya ben %3-5'e girersem diye sorulur. Eğer ağır bir evlilik problemi, kişilik bozukluğu ve cinsel kimlik bozukluğu yoksa o zaman başarı %100 demektir. Başarının diğer önemli anahtarı ise seanslara gelmek ve ödevlerini yapmaktır.
Vajinismus tedavisinde eşin desteği çok önemlidir.Eş her seansa gelmese de evde sürece katılması gerekmektedir. Seansta eşe kendisinin rolünün önemini özellikle anlatırım. İlk seansta söylediğim benzetmelerden bir tanesi; elinizde bir havuz problemi var, 4 işlemi biliyorsunuz ama doğru cevap C şıkkı- 25.Fakat siz 23,17 buluyorsunuz ,bir türlü 25 çıkmıyor.Terapide bu 4 işlemi yeni baştan çalışacağız.Ben öğretmen gibi davranacağım,filmlerde gördüğünüz psikolog görüntüsünden daha farklı bir yaklaşımla çalışacağız diye sürecin mantığını anlatıyorum.
Başarı ile biten her vaka ayrı bir mutluluk oluyor. Seanslar bittikten bir kaç ay sonra gelen telefonlar genelde gebelik haberi oluyor, çoğunlukla doğum dahil onlarla bu süreci haberleşerek geçiriyor onların bu mutluluklarını onlarla paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

Bu yazıya atıf yapmak için yazının internet adresine link verilmelidir. Yazı yazarının izni olmaksızın başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

[ Yazarımız Uzm.Psk.Nuran OĞUZKAYA Sayfasına Dönüş] [ Yazar ile İletişim]
» Ayrıntılar
Yazara Ait Bilgiler
Uzm.Psk.Nuran OĞUZKAYA
Kayseri
Psikolog
Nuran OĞUZKAYA
Tavsiyeler
[Bu Kisiyi Tavsiye Edin]
Metin Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2504,

* Yayın Tarihi : 24-06-2016 - 01:13 (1952 gün önce),

* Ortalama Günde 1.28 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 1418, Kelime Sayısı : 183, Boyut : 1.38 Kb.
Lütfen Dikkat :
  • Sitemizde yayınlanan mesleki anıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz.
  • Bu metinden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya "VAJİNİSMUS" başlıklı yazının tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nuran OĞUZKAYA'e aittir ve yazı, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) Mesleki Anılar Kütüphanesinde yayınlanmıştır. ibaresi eklenmelidir. Bu ibare eklenmek şartıyla, yazıdan Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
  • Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Mesleki Anılarınız bölümü altında, YENİ ANI GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya mmesleki anılarını ekleyebilirler.
Bu Kategorideki Diğer Anılar
Kendine Güven
[Ramazan BOYACI]
Türkiye Duygu Odaklı Terapi Sempozyumu
[Şahin VURAL]
Yetimhanede Kalan Çocuğuma..(Lütfen Devam Et Abla..)
[Esra DEMİR]
Travmalar İçinde Gelişimi de Barındırır
[Elif AKAR]
Bir Vajinusmus Hikayesi
[Murat ÇAKIR]
Xxxıı. Sepi Kongresi
[Elif BAYBUĞA]
Diyarbakır da Psikolog Olmak
[Sadık SUN]
Psikolog Olmak
[Ayşegül ALPASLAN]
Yaşama Sanatı
[Ali İhsan YAKA]
Özel Eğitime Sevgi Dolu Özel Destek
[Uğur ÇAPULCUOĞLU]
Otizmde Bağ Kurmak
[Vedat DEMİRAL]
Çocuk Bağımlılığı
[Murat ÇAKIR]
Vakâ Üzerine
[Tunahan UZUN]
Cinsel Terapi
[Haşim BELTEN]
İyileştirici Grup
[İdil Cemre ÖZTEP]
Kafamdaki Kuş
[İdil Cemre ÖZTEP]
Lincoln' Ün (Eğer Kölelik Kötü Değilse Hiç Bir Şey Kötü Değildir' Diyen Adam), Oğlunun Öğretmenine Mektubu
[Elif Can ÖZTÜRK]
Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?
[Ömer AKTÜRK]
Muhabbet Edelim mi?
[Turan DİNÇ]
Annenin Tecavüzü
[Turan DİNÇ]


07:58
Top