2007'den Bugüne 92,571 Tavsiye, 28,260 Uzman ve 20,019 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!


Sosyal Sorumluluk Projemiz: Organ Bağışı Kampanyası

Siz Daha Önce Kahraman Oldunuz mu?

Hayatınız boyunca bir başkası için yaptığınız "en önemli" "en başarılı", "en kahramanca" iş neydi?

Örneğin bir insanın hayatını kurtardınız mı? Bir çocuğun ölmek üzere olan annesini hayata döndürüp o çocuğun gözlerindeki mutluluğu paylaştınız mı? Korkunç acılar çeken ağır bir hastanın tarifsiz acılarını dindirdiniz mi? İki aylık ömrü kalmış bir kanser hastasının yaşamını 20 yıl uzattınız mı? Görmeyen bir insana görme yeteneği verdiniz mi?

Sanırız pek azımız hayatımız boyunca böylesi bir kahramanlık unvanına layık olabilecek işler başardık. Üstelik bunu başaranlarımız varsa da, mutlaka büyük zahmetler, çalışmalar ve sıkıntılar sonucu bu başarıları elde etti. Hiç zahmete girmeden, bir kuruş masraf yapmadan, en ufak bir sıkıntı ya da zorluk yaşamadan, sadece hayatınızın bir günü bir defalık 15 dakikanızı ayırarak dünyanın en büyük kahramanlıklardan birini yapan var mı aramızda?

Oysa biliyor musunuz, şimdi size en yakın bir hastaneye veya Sağlık Müdürlüğüne gitseniz, "ben öldükten sonra organlarımı bağışlamak istiyorum" deseniz, orada dolduracakları ve size verecekleri kartı, bir diğer deyişle "kahramanlık kimliğinizi" cüzdanınıza koysanız bütün bu hayaller bir gün gerçek olacak.

O gün geldiğinde, HAYAT kurtaracaksınız. Gerçek hayatlar! Üstelik birden fazla insanın. Ve yardıma en fazla ihtiyacı olan büyük acılar içindeki çok zor durumdaki insanların!

Hayatınız boyunca bugüne kadar ne yaptığınızın pek bir önemi yok. Başkalarının hayatlarına zaten olumlu katkıları olan bir insan olabilirsiniz veya bugüne kadar pek önemli bir şey yapmadığını hisseden bir insan da olabilirsiniz. Ancak bugüne kadar kim olursanız olun, ne yapmış, nasıl yaşamış olursanız olun, bugün bir organ bağışı kartı doldurup cüzdanınıza koymakla artık sizi her zaman en derin şükran, minnet ve saygı hisleriyle anacak pek çok dostu olan, hayatlar kurtaran, insanlara sağlık, mutluluk ve yaşam armağan eden "gerçek bir kahraman" olabilirsiniz.

Sizin bir insana yaşam armağan etmenizi ve kahraman olmanızı engelleyen ne?

TavsiyeEdiyorum.com'un Kampanya Çalışması

TavsiyeEdiyorum.com 2007'de Türkiye'nin ilk tavsiye portalı olarak kurulmuştur. Sitemizi kurarken hayalimiz iyi bir uzman ihtiyacı olan ziyaretçilerimizin tavsiye edilen uzmanlara erişimini sağlamaktı ve aradan geçen bunca yıldan sonra da bu hedefimize ulaşmak için halen çok çalışıyoruz.

Ancak ziyaretçilerimizin bir çoğunun sağlık sektöründeki uzmanlara erişmek istediklerinin ve birçoğunun sağlık sorunları olduğunun bilinciyle sağlık alanında en büyük problemlerden biri olan organ bağışı soruna da dikkat çekmek istedik.

'Siz Hiç Kahraman Oldunuz mu?' sosyal sorumluluk projemize sitemizin kurulduğu 2007 tarihinden bu yana hiç aralıksız olarak devam etmekteyiz.

Bunca yıl boyunca kaç ziyaretçimizin kampanyamıza katılarak organ bağışladığını bilemiyoruz. Ancak sadece 1 tek ziyaretçimizin katılımını sağlamış olmayı başarsak dahi o ziyaretçimizin organ bağışıyla en az 8 kişinin hayatının kurtulmuş olacağını biliyoruz. O nedenle kampanyamızı yıllardır aralıksız sürdürüyoruz.

Organ Bağışı Nerede ve Nasıl Yapılır?

Eğer bir kişi organ bağışında bulunmak istiyorsa Hastahanelere (Devlet veya Özel) veya Sağlık Müdürlüklerine başvurabilir. Organ bağışı yapmak için iki şahit huzurunda bir form doldurulması yeterlidir. Kişi hayattayken organlarını bağışladığını gösterir bir kart düzenlenir ve bağışçıya verilir. Daha sonra bu izin Sağlık Bakanlığının sistemine de kaydedilir.

Bu şekilde organlarını bağışlayan kişi vefat ettiğinde, yine de ailesinden İZİN ALINMAKTADIR. Bu nedenle organlarını bağışlayan kişinin bu isteğiyle ilgili ailesini de haberdar etmesi önemlidir.

Organlarını bağışlayan kişi daha sonra bu düşüncesini değiştirirse, yine aynı kurumlara başvurup iznini iptal edebilir veya sadece ailesini bilgilendirebilir. Ailenin izni olmadan organ nakli yapılamayacağından vazgeçme durumunda aileye haber verilmesi yeterlidir.

Biliyor musunuz?
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını bir insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer İslam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) "KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI" buyrulmuştur.
Kampanyayı Herkese Duyuralım!
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş


14:23
Top