2007'den Bugüne 87,359 Tavsiye, 27,074 Uzman ve 19,320 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nedir?
YAZI #1042 © Yazan Op.Dr.Ali Ata ÖZDEMİR | Yayın Şubat 2011
HPV virüsünün şimdiki bilgilerimize göre 100 tipi vardır. Bu tiplerden en çok 4 tanesi kansere neden olmaktadır.
HPV virüsü en çok genital bölgeyi tutmakta olup en etkili olduğu yer ise; rahim ağzı bölümüdür.
Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsüdür, rahim ağzı kanserinin %70’i ve cinsel organ siğillerinin %90’ını oluşturan 4 ayrı tip HPV’ye karşı %100’e yakın koruma sağlamaktadır.
Aşının amaçı, ilişki ile bulaşan bu virüsle henüz karşılaşılmadan erken yaşta önlem almaktır. Ancak bu şekilde daha etkin korunma sağlanmış olacaktır.
12 yaşından itibaren aşı yapılabilir. 36 yaşına kadar olan kadınlarda testler tamamlandıktan sonra başlanabilir. Ancak, sonraki yaşlardaki çalışmalar devam etmektedir ve 37 yaş sonrası kadınlarda da kullanılması önerilmektedir.

Erkeklerin de aşıdan yararlanabilemesi söz konusu olacaktır. HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs olduğundan, genital siğillerin, penis ve anüs kanserlerinin önlenebileceği düşünülmektedir.
Erkeklerin aşılanması virüslerin bulaşıcılığı açısından indirekt bir fayda sağlayabilecektir.
Aşının gebelikte kullanımıyla ilgili çalışmalar kısıtlı olduğundan aşılara başlamış olan bir kadın, gebe kaldığında 3 aşı serisini tamamlamak için doğumu beklemelidir.

10 yıldır izlenen aşılanmış kadınlarda aşının etkinliğinin devam ettiği görülmüştür, izlem süresi devam etmektedir. 110.000 kadında yapılan araştırmada hiçbir ciddi yan etki görülmemiştir.

HPV’nin herhangi bir tipiyle enfekte olmuş kadınların diğer tiplerine karşı korunmaları için mutlak aşı yaptırmaları gerekmektedir.

Aşılanmadan önce HPV testi, HPV tiplendirmesi veya smear testi yapılması gerekli değildir. Ayrıca kadınların düzenli yılda bir defa SMEAR testlerini yaptırmaları gerekmektedir.
ABD istatistiklerine göre ilişkide bulunan kişilerin yarısından fazlası HPV ile virüs bulaşmaktadır.
Yurdumuzda yapılmış yeterli çalışma olmamakla birlikte tek eşlilik ( hem kadının hem erkeğin!) ve prezervatif kullanılmasının HPV enfeksiyonunu azalttığını biliyoruz. Ancak bu da kesin çözüm değildir.

Bu anlatılanlarla birlikte, uzman bir doktora başvurmadan yeterli bilgiyi almadan aşının yaptırılması doğru değildir. Buyüzden aşı yapılmasına doktor ve hastanın birlikte karar vermesi daha doğru olacaktır.

Opr. Dr. Ali Ata Özdemir
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali Ata ÖZDEMİR Fotoğraf
Op.Dr.Ali Ata ÖZDEMİR
İzmir
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Ali Ata ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Rahim Ağzı ve Rahim Kanseri Prof.Dr.Alparslan BAKSU
► Rahim Ağzı Kanseri Taramaları ve Hpv Doç.Dr.Ali İrfan GÜZEL
► Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Dr.Nuray ATACAN
► Rahim Ağzı Kanseri ve Kolposkopi Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,320 uzman makalesi arasında 'Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Cinsel Terapi Nedir ? Mayıs 2014
► Vajinismus Nedir ? Mayıs 2014
► Ağrısız Normal Doğum Mayıs 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:44
Top