2007'den Bugüne 87,625 Tavsiye, 27,127 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Tuketım-Israf
YAZI #1153 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Mayıs 2011
Tasarruf, yaşamımızı devam ettirirken israfa kaçmadan ihtiyaçlarımızı karşılamak için gerçekleştirdiğimiz iradeli tüketimdir, tutumlu olmaktır. Peki, siz bu tanıma kendinizi ne kadar yakın hissediyorsunuz? Psikolog Nilüfer Şişman, tasarrufun önemini anlatıyor ayrıca tutumlu olabilmeniz için bazı önerilerde bulunuyor.

İnsan, bireysel arzuları sonlanmayan bir varlıktır. Bireysel isteklerin sonlanmaması bizi devamlı olarak bir tüketim yapma ihtiyacının içine iter. Bir müddet sonra da tüketime o kadar alışırız ki, neyi neden aldığımız, aldığımız şeye ihtiyacımız olup olmadığını bile sorgulamamaya başlarız. Yani israf ederiz.


Gereğinden Fazla Tükettiklerimiz…

Evlerimizdeki elektriği, suyu, yemediğimiz ekmekleri, yemekleri, dolaplara sığdıramadığımız kıyafetleri, çocuklarımız için aldığımız çantalara sığmayan rengarenk defterleri, kalemleri, havayı, toprağı, bitkileri ve hayvanları... Yani insanlık için sınırlı, sınırsız her şeyi…


'Dürtü Kontrol Sorunu'mu Yaşıyoruz?

Aşırı tüketim yapan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda, bu kişilerin pek çoğunun 'Dürtü Kontrol Sorunu' yaşadıkları görülmüştür. Yani bu kişiler, çevresinde gördüğü her şeyden sürekli edinmek isteyen, tüketim esnasında kendilerini kontrol edemeyen, tüketim yaptıklarında geçici bir rahatlama hissedip sonrasında pişman olan kişilerdir. Bunun yanında yaşanan farklı psikolojik problemlerin üstünün örtülmesi sonucu olarak da aşırı tüketim ortaya çıkabilmektedir.


Tasarruflu Olmak ile Cimri Olmak Arasındaki Fark

Her ikisi de birbirinden farklı kavramlardır. Cimrilik, insanın ihtiyacı olan şeylere karşı harcama yapmamak; tasarruflu olmak ise ihtiyacından fazlasını almamak yani parasını boşa harcamamaktır.
Globalleşen dünyada her şey bize biraz daha fazla tüketmemiz gerektiğini öğretiyor. Teknolojik aletlerin her gün bir ileri versiyonu çıkıyor, dışarıda yediğimiz yemekler daha çekici hale geliyor, moda akım akım yayılıyor. Yaşadığımız çağa her ne kadar uyum sağlamak zorunda olsak da gereğinden fazla tüketim, insanlık olarak bizlerin önemli değerlerimizi kaybetmemize yol açıyor. Bu nedenle hem kendimiz hem de toplu kullanıma açık olan şeyler için tüketimimize dikkat etmeli, kendimizi kontrol etmeli ve gelecek nesiller için sınırlı olan kullanım alanlarına karşı daha dikkatli davranmalıyız.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi45 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Tuketım-Israf' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:11
Top