2007'den Bugüne 91,424 Tavsiye, 28,060 Uzman ve 19,895 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Protein Diyeti : Yararlı mı Zararlı mı?
YAZI #1451 © Yazan Uzm.Dyt.Başak KEFELİ | Yayın Haziran 2012
Son zamanlarda moda olan diyetler arasında protein yoğunluklu diyetler dikkat ekiyor. Evet bu diyetler kısa vadede güzelce zayıflatıyor. Ancak konu sadece zayıflamak değil. Biliyorsunuz zayıflamak metabolik bir süreç. Dolayısı ile kaş yapalım derken göz çıkarmamak gerekiyor. Protein diyetini kimler uygulamalı kimler uygulamamalı diye bakacak olursak karşımıza şöyle bir liste çıkıyor;


· Kan ürik asit değeri yüksek olanlar protein diyeti uygulamamalıdır! Ürik asit proteinlerin yıkım ürünleridir ve yüksek proteinli bir diyeti uzun süre uygulamak ve hızlı kilo kaybı ürik asiti yükseltiyor. Aile sağlık ocağınızagiderek 5 dakikada kan ürik asitinizi ölçtürebilir ve protein diyetleri için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
· Böbrekleri ile ilgili sağlık sorunu yaşayanlar protein diyeti uygulamamalıdır! Yine aynı şekilde proteinin yıkım ürünileri başta böbrek ve karaciğer olmak üzere organlara ekstra yük bindirmekte. Dolayısı ile karaciğer enzimleri yüksek gelen veya böbrek fonksiyon testleri bozuk gelenlerin protein diyeti uygulamamları gerekiyor.
· Bunların dışında organ sağlığı son derece sağlıklı, kan ürik asit değeri yüksek olmayan kişllerde ise diyet proteini %20’lere kadar ulaşabilir.
Ancak yine de siz siz olun diyetinizi uzman kontrolünde uygulayın. Önceden yapılmış kan tahlilleriniz doğrultusunda işin uzmanından alacağınız destek sağlığınıza sağlık katacaktır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Başak KEFELİ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Başak KEFELİ
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi18 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Başak KEFELİ'nin Makale ve Yazıları
► Kafein Zararlı mı? Dyt.Gizem ELBAY
► Tavuk Etindeki Protein Dyt.Turgay KÖSE
► Light Ürünler Zararlı mı? Dyt.Elvan ODABAŞI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,895 uzman makalesi arasında 'Protein Diyeti : Yararlı mı Zararlı mı?' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Gluten İçeren Besinler Ağustos 2022
► Hamilelikte Beslenme Ağustos 2012
◊ Ürik Asit Yüksekliğinde Ne Yapılmalı? ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2012
◊ Çocuklarda Gece Sütü Önemli ÇOK OKUNUYOR Haziran 2012
◊ Kilo Alamıyor Musunuz? Haziran 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:09
Top