2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Neden Üstün Zekalı Çocuklar Eğitimi ?
YAZI #1531 © Yazan Psk.Dnş.Adem ŞAT | Yayın Ekim 2012
Üstün zekalı olmak toplumda bir ayrıcalık olarak görülse de genellikle bir dezavantajdır. Farklılığın ayırt edilemediği ve hoş karşılanmadığı topluluklarda farklı ve üstün olmak kişiye acı verebilir. Zihinsel olarak diğerlerinden üstün olmanın duygusal bir ağırlığı da bulunmaktadır. Farklı düşünmenin yanı sıra farklı da hisseden üstün bireyler tek başına kalabilmektedir.

Üstün zekalı kişiler diğerlerinden farklı ve yoğun düşünebildikleri gibi duyguları da bu yönde ilerler ve incinme ihtimalleri diğer insanlara göre daha çoktur. Fiziksel gelişim zihinsel gelişimle eş zamanlı olarak ilerlemediğinden düşünmesine ve hissetmesine rağmen, bunları uygulamakta fiziksel yetersizlik bulunması özellikle çocukları hayal kırıklığına sürükler.

Bir kişinin üstün zekalı sayılabilmesi için IQ denilen zeka puanının 130 ve üstünde olması gerekmektedir. Üstün zekalı çocuklar tıpkı zihinsel engelli çocuklarda olduğu gibi özel bir eğitime tabi tutulmalıdır. Seviyesine uygun eğitim görmeyen çocukta üstünlük özellikleri körelebilir.

Üstün zeka ve yetenek sahibi olanlar yaşıtları olan diğer kişilere göre her alanda daha kolay uyuma sahiptir. Üstün olmak sadece okul başarısı ya da zihinsel olarak üstün olmak demek değildir. Kişi çeşitli alanlarda üstün yetenek gösterebilir.

Üstün zekalı kişi kendini diğerlerinden farklı algılar ve çevre ile anlaşamamaları halinde soğur ve uzaklaşır. Kendini kendi gibi olmayanlarla aynı ortama ait ve uygun hissetmediğinden sosyal ve psikolojik tehlikeler baş gösterir. Bu nedenle üstün zekalı birey daha kolay anlaşacağını ve uyum sağlayacağını düşündüğü kendinden yaşça daha büyük bireylere yönelir.

Tüm bu sıkıntıları bertaraf etmek ve Ülke geleceğine ışık tutacak bu Altın çocuklara en iyi eğitimi vermek için kolları sıvadık.Kaynak: Adem ŞAT
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Adem ŞAT Fotoğraf
Psk.Dnş.Adem ŞAT
Kayseri
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi23 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Adem ŞAT'ın Makale ve Yazıları
► Üstün Zekalı Çocuklar Psk.Dnş.Mehmet Akif AYDIN
► Üstün Zekalı Dahi Çocuklar Psk.Dnş.Gürkan YAŞAR
► Üstün Zekalı Çocuklarla Yaşamak Psk.Burçin DEMİRKAN
► Üstün Zekalı Bilgisayar Korsanları Psk.Dnş.Gürkan YAŞAR
► Türkiye’de Üstün Zekalı Doğmak Psk.Dnş.Gürkan YAŞAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Neden Üstün Zekalı Çocuklar Eğitimi ?' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Toplum (Polis) Trafik Kasım 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:50
Top