2007'den Bugüne 92,571 Tavsiye, 28,260 Uzman ve 20,019 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Her Yaşın Sınırları Farklı-----------Yeni---------Hürriyet Aile
YAZI #1559 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Kasım 2012
http://www.hurriyetaile.com/cocukla-yasam/genel/her-yasin-sinirlari-farkli_26419.html#comments

“Çocukların yaratıcılıklarını desteklemek anlamında onlara özgürlük verilmeli ancak çocuklar aslında sınırlandırılmak isterler. Uçsuz bucaksız bir özgürlük onları mutlu etmez” diyen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav, her yaşın sınırlarının farklı olduğunu belirtiyor ve ailelere önemli bilgiler veriyor.

Her yaşın sınırları değişir. Müdahaleci bir tavırda olmamak için seçenekler sunulabilir, ön konuşmalar ve örneklendirme yapılabilir. Müdahaleci bir tavır hiç bir yaş için uygun tutum değildir. Zaten sınırlar belirlenince müdahaleci bir tavır içinde bulunmak da gerekmez. Uzlaşmacı şekilde sınırlardan yararlanılır. Çocuğun nereye kadar gideceğini ve nerede durması gerektiğini ailelerin kararlı tutumları belirler.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav, konunun ayrıntılarını örneklerle şu şekilde anlatıyor:

“Ergeni örnekleyecek olursak, bir okul gezisi için önceden aile ile birlikte planlama yapıp, yılda iki okul gezisine katılabileceği ya da ilk karne sonunda başarı durumu ile ilgili net verilere göre geziye katılabilme olanağı sağlanabileceği söylenebilir.

Yine ergenle ilgili örneklersek, akşam yemeği tüm ailenin bir arada olmasının önemine vurgu yaparak ve bunu gence hissettirerek çok ekstra durum olmadan bir arada olmanın gerekliliği sınırı çizilebilir.

Eve gecikme durumunda mutlaka haber verilmesi gerektiği ve ulaşılabilirliğin önemi belirtilebilir.

Çocuklarda ise mesela 2 yaşındaki bir çocuk, hangi çekmecenin açılmaması gerektiğini bilmeli, çekmece ile ilgili doyurucu bilgi edinmesi sağlandıktan sonra sınır çizilmeli ve ona her atılım yaptığında açılmaması gerektiği üzerinde kararlı tutumumuzu sürdürmeliyiz.

4 yaşlarında yemekten sonra bir parça çikolata yiyebileceğinin, yemek öncesi yiyemeyeceğinin sınırları çizilmeli.

5-6 yaşlarında uykudan önce hikaye okunabileceği ve bunun sınırlarının onun istediği kadar değil de her gece birer ya da ikişer öyküde karar kılınması kavratılıp, sınırlar belirlenmeli.

Sınırlar çizilirken amacın engelleyici olmak değil, çocuğumuzun sınırlar belirlenince daha mutlu ve huzurlu olacağı düşünülerek uygulanması olmalıdır.”
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi64 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,019 uzman makalesi arasında 'Her Yaşın Sınırları Farklı-----------Yeni---------Hürriyet Aile' başlığıyla benzeşen toplam 33 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:24
Top