2007'den Bugüne 76,520 Tavsiye, 24,914 Uzman ve 17,134 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Sütteki Aminoasitler Gençleştiriyor
YAZI #1995 © Yazan Dyt.Ayşe Tuğba ŞENGEL | Yayın Şubat 2014
Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun ihtiyacı olan enerji için besinlerden her gün yeterli miktarda alınmasıdır. Beslenmemizde besin grupları dört gruba ayrılmıştır. Sağlıklı beslenme için bireyler mutlaka her gün süt ürünlerinden birkaç porsiyon tüketmelidir. Süt ürünleri yüksek oranda protein, fosfor, kalsiyum ve B2 vitaminleri içerir.
Son zamanlarda süt tüketilmesinin vücuda zararlı olduğu yönünde birçok yanlış bilgi internette göze çarpmaktadır. İnsan hayatının her döneminde gerekli olan süt, birçok besin öğesini bünyesinde bulundurur. Gebelik, emziklilik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik döneminde her yaş grubu için kemik sağlığı açısından süt önemli yer tutmaktadır. Yeterli miktarda kalsiyum alınmaz ise eğer kişilerde osteoporoz yani kemik erimesi(kemik yoğunluğunun azalması,kemiğin içinin boşalması,kırılgan hale gelmesi) dediğimiz kemik hastalığı görülmektedir. Vücuda yeterli kalsiyum alınmayınca kemikten kana kalsiyum geçişi olacak ve kemik sağlığı olumsuz etkilenecektir. Gençlikte tüketilen süt yaşlılıkta kemik yoğunluğunun azalarak resimdeki şekle dönüşmesine engel olacatır.

Sütün kemik ve diş sağlığına olan faydasının yanında bilinmeyen bir yönü de obeziteye karşı ilaç niteliğinde olmasıdır. Süt içeriğinde yüksek oranda kalsiyum ihtiva etmesi ile obezite tedavisinde etkin rol olmaktadır. Kalsiyum zayıflama mekanizmasında rol olarak yağların yakılmasını sağlayan lipaz enzimine yardımcı olmaktadır.
Günde 3-4 porsiyon süt ürünleri tüketen kişilerde hipertansiyonun olumlu yönde değiştiği görülmüştür.
Süt yüksek oranda protein içermesi özeliği ile kas ve dokular için büyük önem taşımaktadır.Sütteki aminoasitler birçok mekanizmada yer almaktadır. Aminoasitlerden bahsedecek olursak;
Metiyonin: Yapısında kükürt bulundurur ve antioksidandır.
Triptofan: Sinir hücrelerindeki sinyallerin iletilmesi için önemlidir.
Treonin: Kolajen ve elastin üretiminde görev alır. Dolayısıyla cilt güzelliğini sağlar.
Fenilalanin: Norepinefrin yapımında rol alır. Merkezi sinir sisteminde sinyallerin iletilmesinde rol alır.
Löysin: Kan şeker seviyesinin düzenlenmesinde rol alır.

Kahvaltıda veya yatarken süt tüketmek alışkanlık haline getirilmelidir. Yatarken tüketilen süt kan şekerini dengeleyecek gece acıkmalarına engel olacak hem de güzel bir uyku için katkı sağlayacaktır.
Bazı bireylerde süt alerjisi olabilir. Eğer kişinin herhangi bir şikayeti varsa yoğurt tüketmesi daha çok önerilir.


Diyetisyen ve Beslenme Koçu
Ayşe Tuğba ŞENGEL
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Ayşe Tuğba ŞENGEL'in Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,134 uzman makalesi arasında 'Sütteki Aminoasitler Gençleştiriyor' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
◊ Dukan Diyeti Listesi Temmuz 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:30
Top