2007'den Bugüne 90,700 Tavsiye, 27,887 Uzman ve 19,779 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Zeka Testleri Uygulamaları
YAZI #2292 © Yazan Uzm.Psk.Şeyma KAMA | Yayın Kasım 2014
WISC-R (Weschler Çocuklar için Zeka Ölçeği) David Weschler tarafından geliştirilmiş ve 6-16 yaş arası çocuklara uygulanan bir zeka testidir. Dünyada popüler olan ve yaygın bir biçimde uygulanan WISC-R Zeka Testi, Türk kültürüne uyarlanmış, standardizasyonu yapılmış ve bu yaş grubunda güvenilirliği en yüksek olan zeka testidir. WISC- R Zeka Ölçeği, genel zeka düzeyini oluşturan birden fazla yeteneği ölçmektedir ve 12 alt testten (sözel ve performans bölümleri) oluşmaktadır. Uygulama ortalama 1-1.5 saat sürmektedir ve bireysel olarak tek oturumda gerçekleştirilir.

Stanford-Binet Zeka Ölçeği; bireytlerin zihin düzeylerini ölçme amacıyla kullanılan ve son sürümü 1985 yılında oluşturulmuş bir zeka testidir. 2 yaş ve üzeri çocuklara uygulanmaktadır. Ortalama 45 dakika-1 saat sürmektedir ve uygulanan kişinin yaşına göre sürenin uzunluğu değişmektedir. Test bir oturumda bireysel olarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonucunda çocuğun temel yaşı ve buna dayalı olarak zeka yaşı ve zeka puanı öğrenilmektedir.

Uygulanan zeka testleri sonrasında, sonuçlar farklı beceri alanları hakkında bilgi almamızı, çocuğun zihin düzeyi yerini kendi yaşıtlarının arasında görmemizi ve bireyin yaşıtlarının önünde ya da gerisinde kalan beceri alanlarını saptamamızı sağlamaktadır. Böylelikle daha ileri taşınması gereken beceri alanlarıyla ilgili çalışmalar yapılabilir veya yaşıtlarının önünde olması durumunda bu kişiler için özel eğitim veren okullara yönelmesi sağlanabilir. Üstün yetenekli çocuklara eğitim veren resmi okul ve kurumlar belli aşamalardan geçtikten sonra zeka testi uygulaması istemekte ve bunun sonucunda okula kabul almaktadırlar. Zeka testleri, tanı koymaz fakat öğrenme güçlüğü, akademik başarısızlık, algılama güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi birçok problemi ve psikolojik durumların tanısını koymada yardımcı olabilmektedir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şeyma KAMA Fotoğraf
Uzm.Psk.Şeyma KAMA
Bursa
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şeyma KAMA'nın Makaleleri
► Zeka Artık Eski Zeka Değil Psk.Esra ERDOĞAN
► Çoklu Zeka ve Zeka Türleri Psk.Serap DUYGULU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,779 uzman makalesi arasında 'Zeka Testleri Uygulamaları' başlığıyla benzeşen toplam 58 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Romantic Conflict Kasım 2015
► Acaba Aşık Mısınız? Aralık 2014
► İdeal Partner Arayışı Kasım 2014
► Ayrılık Ekim 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:59
Top