2007'den Bugüne 88,138 Tavsiye, 27,305 Uzman ve 19,449 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Evlilikte İletişimi Geliştirmek Niçin Önemlidir?
YAZI #2567 © Yazan Uzm.Psk.Bahar ERDEN | Yayın Haziran 2015
İletişim çok kısaca birinden diğerine aktarılan sözlü veya sözsüz bilgidir. Kullandığımız dil ve karşılıklı diyalogdan ziyade, beden dili, mimikler, ses tonu, duruş, bakış gibi sözel olmayan iletişimi daha sıklıkla kullanırız. Etkili iletişim ise her başarılı ilişki için geliştirilmesi gereken bir beceridir. Evlilikte sadece eşlerin güzel bir beraberlik geçirmeleri için değil tüm toplumun ahengi için önemlidir. Çünkü aile kurumunun korunması, sağlıklı çocuklar yetiştirmek etkili iletişim becerilerini geliştirmekten daha da önemli bir hedeftir.
Plato der ki "bütün iyi olmadıkça parçalar da iyi olamaz". Burdan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki eşimizle iletişim problemleri diğer pek çok alanı etkiler. Eşimizle iletişimimiz güçlendikçe sadece evliliğimiz değil çocuklarımızın ruh sağlığı gelişir. Çocuklar ebeveynlerini model aldıkları için etkili iletişim kurabilmeyi içselleştirerek ve doğal olarak da etkili iletişim kurmayı bilerek büyürler. Bunun sonucu olarak da sosyal uyumları, ilişkileri sağlıklı olur. Dolayısı ile özgüvenleri yüksek, akademik olarak başarılı ve gelecekte de iş yaşamında başarılı bireyler olarak var olurlar.
Peki bu beceriler nasıl gelişir? Çatışmalar ve aile içi problemlerden kaçınamlı mı? Elbette ki hayır. Tıpkı hayat gibi evlilikler de çatışmalar ve problemler barındırır ve bu çok normaldir. Önemli olan çatışmalarla nasıl baş edebiliriz? Problem odaklı konuşmak yerine nasıl çözüm odaklı iletişim kurmalıyız? noktasında terapi desteği almak önemlidir. Çünkü pek çok evliliği sonlanma noktasına getiren bu problemlere baş etme becerilerinin yetersiz olması ve etkili iletişim kuramamaktır.

Bahar Erden
Uzman Psikolog/Evlilik ve Aile Terapisti
Çıldır Mah. 162. Sok. Zeynep Apt. No:3
Marmaris-MUĞLA
Tel:0530 640 29 70
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Bahar ERDEN Fotoğraf
Uzm.Psk.Bahar ERDEN
Muğla (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi55 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Bahar ERDEN'in Makaleleri
► Evlilikte Cinsellik Neden Önemlidir? Psk.Gülüm BACANAK
► Ebeveyn Ergen İletişimi Psk.Namık ACAR
► Erkek ve Kadının Etkin İletişimi Psk.Dnş.Ömer AKTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,449 uzman makalesi arasında 'Evlilikte İletişimi Geliştirmek Niçin Önemlidir?' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ailede Evcil Hayvanlar Kasım 2016
► Yetişkinlikte Bağlanma Mayıs 2016
► Sınav Kaygısı Mayıs 2016
► Kendini Gerçekleştirme Ağustos 2015
► Enerji Temizliği Ağustos 2015
► Kişisel Sınırlar Temmuz 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:46
Top