2007'den Bugüne 90,077 Tavsiye, 27,725 Uzman ve 19,716 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Başarılı Bir Çift Terapisinin Püf Noktaları
YAZI #2568 © Yazan Uzm.Psk.Bahar ERDEN | Yayın Haziran 2015
İster evlilik öncesi terapinin, isterse evlilik esnasında veya boşanma sürecinde alınan terapinin ilişkinizi geliştirebileceğini hiç düşündünüz mü? Çatışmaları azaltmak, daha iyi iletişim kurmak, ilişkide yeniden güven inşa etmek, ilişkinin daha açık ve yakın olması, köken aile ile yaşanan problemlere çözüm bulamamak, çiftlerin veya eşlerin terapiye en çok başvurdukları sebeplerden sadece bazıları. Doğru ve alanında mutlaka uzmanlaşmış bir terapist ile çift terapisi çok etkili olabilir. Peki çift terapisini nasıl daha etkili yapabilirsiniz?
• Terapiye son çare olarak gelmek yerine erken başlamak gerekir. Sorunların yerleşerek kökleşmesini ve ilişkiye onarılamaz hasarlar vermesini beklemeyin.
• Terapide gerçekçi ve somut beklentilerin olması önemli. Terapistlerin sihirli değneklerinin olmadığını unutmayın. Terapi süreci hızlı ve kolay bir süreç değildir. Tutarlılık ile birlikte seansları aksatmadan devam etmenizi gerektirecek çaba ve gönüllülük gerektirir.
• Çiftlerden birinin gönülsüz olarak seansa gelmesi de terapide ilerlemeyi ve başarıyı baltalar. Çiftler işbirliği içinde olmalı ve ortak hedefleri olmalı.
• Birbirini suçlamak yerine çiftler yaşadıkları sorun her ne ise kendi paylarına düşen sorumluluğu almalı ve partnerini değil kendini değiştirmeye gönüllü olmalı
• Çiftler gerek terapi sürecinde gerekse terapi dışındaki zamanlarda ilişkinin veya sorun her ne ise onun üzerinde çalışma hususunda aktif katılımcı olmalı
• Kendi kurdukları iletişim işe yaramadığı için terapiye başvurduklarına göre, terapist desteği ile her zaman olduğundan daha farklı iletişim becerileri geliştirmeli ve her gün bunları uygulamaya başlamalı. Bunu, gücü ve dayanıklılığı arttırmak için düzenli olarak spor yapmaya benzetebiliriz.
• İlişkiye zarar veren haksız kavgalardan kaçınmalı ve çatışmalarla daha saygılı bir biçimde nasıl başedebileceğimiz konusunda anlaşmalara varmalı
• Çift terapisine ve terapi dışında yapılan çalışmalara zaman ayırarak ilişkilerine öncelik vermeli
• Partneri ile paylaşmak istemediği şeyleri terapisti ile de paylaşmamak; aksi halde terapisti taraf tutmaya zorlamış olur ve terapinin başarısına engel olur
• Bireysel gelişime önem verip zaman ayırmak; meditaston, yoga, bireysel terapi gibi çalışmalar ilişkiyi pozitif etkiler.
Unutmayın ki terapiye giderken bir de doğru terapisti bulup bulmadığınızdan emin olmak söz konusudur; Acaba gittiğiniz terapist alanında uzman mı? Aranızda kurulmuş bir güven ilişkisi var mı? Duygu, düşünce ve davranış örüntülerinizi, ilişkilerinizi, duygusal çatışmalarınızı ve bunların altında yatan nedenleri fark etme fırsatı bulabiliyormusunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevap "evet" ise doğru adrestesiniz demektir.

Bahar Erden
Uzman Psikolog/Evlilik ve Aile Terapisti
Çıldır Mah. 162. Sok. Zeynep Apt. No:3
Marmaris-MUĞLA
Tel:0530 640 29 70
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Bahar ERDEN Fotoğraf
Uzm.Psk.Bahar ERDEN
Muğla (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi56 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Bahar ERDEN'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,716 uzman makalesi arasında 'Başarılı Bir Çift Terapisinin Püf Noktaları' başlığıyla benzeşen toplam 37 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ailede Evcil Hayvanlar Kasım 2016
► Yetişkinlikte Bağlanma Mayıs 2016
► Sınav Kaygısı Mayıs 2016
► Kendini Gerçekleştirme Ağustos 2015
► Enerji Temizliği Ağustos 2015
► Kişisel Sınırlar Temmuz 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:19
Top