2007'den Bugüne 90,719 Tavsiye, 27,893 Uzman ve 19,785 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma Süreci
YAZI #3188 © Yazan Psk.Merve SAVAŞKAN | Yayın Aralık 2016
Tabi ki de boşanmak için evlenmediğiniz gibi, bir değişiklik olsun boşanalım diyerek de boşanmıyoruz… Fakat hayatınızı paylaştığınız kişi ile anlaşamadığımıza karar verdiğinizde, yıpratıcı tartışmalar ve kesilmeyen kavgalar size eşlik ettiğinde yeni hayatınız çokta güzel bir yer olmayabilir…
Burada önemli olan çiftlere boşanmadan kaçmalarını tavsiye etmek ya da etmemek değildir. Bu değerlendirme aşamasının sağlıklı şekilde yapılmasıdır. Boşanmanın gerekli olduğunda devreye sokulması gerekir. Ancak bazen hatalı boşanma kararları, gerek olmadığı halde ayrılıklara ve ailelerin bölünmesine neden olabilir. Birçok çift, basit konular üzerine yapılan şiddetli tartışma ve kavgalar sonrası alelacele boşanmayı telaffuz edebilmektedir. Boşanma, kaçınılmaz olduğunda elbette uygulanması gereken bir seçeneklerden biridir ve bazen hem çiftin hem de çocukların iyiliği için uygulanmalıdır. Evlenmek kadar, boşanmakta doğal ve yeri geldiğinde gerekli bir faaliyettir…
Boşanmanın sonrasında insanlar, ya kendilerini diğerlerinden soyutlama ya da aşırı şekilde sosyal yaşam sürdürme modellerinden birini seçerek bu durumla baş etmeye çalışabilir. Bazı insanlar ise, boşanma ile ilgili olarak mutsuzluk ve öfke duyduklarını kabul etmeyerek gerçek duygularını bastırmaya çalışabilirler. Boşanma sonrasında, kişiler geride kalmış bir gelişim aşamasına dönebilir veya kişiliğinden beklenmeyen davranışlar sergileyebilir. Tamamen çaresiz ve başkalarının bakımına muhtaç hale de gelebilir. Ailede ise roller değişebilir. Çocuklarda, çarpık bir gelişim ve ebeveynin aracılığı ile edinilmiş yanlış bir gerçek anlayışı ortaya çıkabilir. Sonuç olarak bunlara benzer ya da farklı sonuçlar meydana gelmesi olasıdır çünkü bir değişim süreci mevcuttur. Böylece de, sorunlar çözümsüz kaldığı için çöküntü kaçınılmaz olabilir.
Bu zorlu süreçte kararı yalnızca çiftlerin kendileri vermelidir; aileleri, psikologları, arkadaşları, çocukları değil… Psikolojik destek bu süreçte farkındalık kazandırmak, kararları daha sağlıklı şekilde gözden geçirmek, boşanma öncesi ve sonrası süreçleri daha az bir hasarla atlatmak için yardımcı ve destek olmaktadır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve SAVAŞKAN Fotoğraf
Psk.Merve SAVAŞKAN
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve SAVAŞKAN'ın Makale ve Yazıları
► Boşanma Süreci Psk.Duygu YÜKSEL
► Boşanma Süreci Psk.Zeliha ŞAHİN
► Boşanma Süreci ve Çocuk Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ
► Boşanma Süreci ve Çocuklar Psk.Bahar ERDEN
► Evlilik ve Boşanma Süreci Psk.Gözde BATMACI
► Boşanma Süreci ve Çocuk Psk.Gözde EMİK AKSOY
► Boşanma Süreci ve Çocuk Üzerindeki Etkileri Psk.Dnş.Banu BEKÇİ AYTEKİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,785 uzman makalesi arasında 'Boşanma Süreci' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► İlişki ve Evlilik Aralık 2016
► Sınav Kaygısı Aralık 2016
► 2017 Beklentisi Aralık 2016
◊ Panik Bozukluk Aralık 2016
◊ Bana Mutsuzluğu Anlat Aralık 2016
◊ Hayır Diyemiyorsanız... Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:59
Top