2007'den Bugüne 88,146 Tavsiye, 27,305 Uzman ve 19,452 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çölyak ve Gluten Duyarlılığı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
YAZI #3198 © Yazan Dyt.Kevser BAŞKARA | Yayın Aralık 2016
İnce bağırsaklar, vücuttaki yaşamsal olaylarda kullanılan şekerler, proteinler, yağlar, vitamin ve minerallerin emiliminin genelinin ve bazı besin maddelerini sindiriminin gerçekleştirildiği organdır. Hücrelerimizin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için besin maddelerinin mideye girmesi değil incebağırsaklardan emilmesi gerekmektedir.
Bir bitki proteini bileşimi olan, arpa, çavdar, buğdayda ve bunların girdiği gıda ve ürünlerde bulunan gluten, çölyak ve gluten duyarlılığında vücuda kesinlikle alınmaması gereken bir maddedir. Alındığında ince bağırsaklar besin emilimini gerçekleştiremez ve kişinin genel sağlığında bozulmalar görülür. Bu nedenle çölyak, gluten duyarlılığı, dermatitis herpatiformis adlı deri hastalığında kati surette “glutensiz diyet“ uygulanmalıdır. Amerikan Pediatri Derneği’nin raporuna göre, çölyakın tek tedavisi GLUTENSİZ DİYETtir.

Kimler glutensiz beslenir?
Çölyak, buğday alerjisi, çölyak olmayan gluten duyarlılığı, dermatitis herpatiformiste kişi, kesin olarak glutensiz bir diyetle beslenmelidir. Huzursuz Bacak Sendromu, nörolojik hastalıklar (Örnek: Multiple Skleroz (MS)), romatoid artrit, depresyon, otizm gibi hastalıklarda ise dahiliye uzmanı, gastroenteroloji uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı görüşü alınarak glutensiz beslenme tedavisi uygulanır.

Çölyak ve gluten duyarlılığı arasındaki fark nedir?
Çölyak ve gluten duyarlılığı birbiri ile çok sık karıştırılır. Çölyak, gluten kaynaklı oluşan ömür boyu sürecek bir ince bağırsak hastalığıdır. Gluten duyarlılığı ise glutene karşı gelişen, 3-5 yıl arasında geçebilen bir tür besin alerjisidir.
Toplumda %1 oranında görülen çölyak, aslında çok daha yüksek oranlarda görülmektedirÇok zor teşhis edilmesi, tanı kriterlerinin birçok hastalıkla benzerlik göstermesi nedeniyle teşhisi uzun sürebilmekte bazen de teşhis konulamamaktadır. Bu konu ilgili “çölyak buzdağı” tabiri kullanılmaktadır. Teşhis edilenler sadece buz dağının üstündeki kısmı oluşturmaktadır. Toplumdaki tüm çölyaklıların %97’sinin tanı almayı beklediği tahmin edilmektedir.

Çölyak ve gluten duyarlılığının belirtileri nelerdir?
İnatçı ishaller, kilo kaybı, ideal kiloya sahip olamama, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, halsizlik gibi çölyakın ve gluten duyarlılığının klasik belirtilerin yanında kansızlık, kemik erimesi, mizaç değişikliği, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, kramplar, depresyon, çocuklarda beslenme yetersizliğinden kaynaklı büyüme ve gelişme geriliği gibi belirtiler de gösterir. Birkaç belirti sonrası ortaya çıkabileceği gibi hiçbir belirti vermeden de ortaya çıkabilir.
Yukarıdaki belirtiler görülüyorsa bir gastroenteroloji uzmanına veya bir dahiliye uzmanına görünmenizde fayda var.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kevser BAŞKARA Fotoğraf
Dyt.Kevser BAŞKARA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Kevser BAŞKARA'nın Makale ve Yazıları
► Gluten Enteropatisi Dyt.Ayşe DURAN
► Besin Duyarlılığı Dyt.Turgay KÖSE
► Çölyak Dyt.Sinan YILDIZ
► Çölyak Hastalığı ve Beslenme Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,452 uzman makalesi arasında 'Çölyak ve Gluten Duyarlılığı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?' başlığıyla benzeşen toplam 45 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bal mı Pekmez mi? Aralık 2016
◊ Vegan Probiyotik Yapımı Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:05
Top