2007'den Bugüne 87,973 Tavsiye, 27,247 Uzman ve 19,427 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Zayıflayamıyorum, Nedeni Ne Olabilir?
YAZI #3202 © Yazan Dyt.Kevser BAŞKARA | Yayın Aralık 2016
Hepimiz ideal kiloda olmak için çok emek harcıyoruz, spor yapıyoruz, çeşitli diyetler uyguluyoruz, buna rağmen kilo veremiyoruz!
Kilo vermek, sadece beslenmeye ve fiziksel aktiviteye bağlı değil, vücudumuzdaki hormonların, vitamin ve minerallerin dengesizlikleri kilo vermeyi güçleştirir.

İnsülin direnci kilo vermeyi zorlaştırıyor.
İnsülin direnci, insülinin işlevsizliğinden kaynaklı miktarının artması sonucu ortaya çıkar. Yüksek seviyelerdeki insülin, tokluk hormonu leptini baskılar, bu da kilo vermeyi zorlaştırır. İnsülini düzenlemenin en önemli yollarından biri düzenli fiziksel aktivitedir. Bel çevresi yağlanmanız varsa, yemeklerden 1-2 saat sonra ciddi kan şekeri düşüklükleri yaşıyorsanız, son zamanlarda aşırı bir kilo artışınız olduysa, tatlı, unlu gıdalara iştahınız arttıysa insülin değerlerinizi ölçtürmenizde fayda var.


Hayvansal gıda tüketimini azaltmak vücuttaki depo yağı azaltıyor.
Vücuttaki depo yağ artıkça kilo vermek zorlaşır. Bitkisel gıdalar depolanmadan yakılır. Ancak, bitkisel beslenirken nişastalı, işlenmiş gıdalardan, kızartmalardan uzak durulmalıdır. İdeal kilo için, her renk sebze meyveden en az birini, özellikle yeşil yapraklı sebzeleri mümkünse çiğ olarak tüketmek gerekiyor.

Yavaş çalışan tiroid hormonu, zayıflayamamanın nedenlerindendir.
Tiroid hormonu, tüm vücudu etkileyen temel hormondur. Vücuttaki enerji harcanmasını büyük ölçüde etkiler. Yavaş çalışan tiroidler, vücudun genel enerjisinin düşüklüğüne neden olur.

Kan şekeri düzensizlikleri ve insülin hormonu bozukluklarında beslenme planının iyi yapılmaması kilo vermeyi zorlaştırır.
Diyabet (Şeker hastalığı), insülin direnci, reaktif hipoglisemide beslenme planının uygun bir şekilde yapılması büyük önem taşır. Karbonhidrat sayımının öğrenilmesi bu tür durumlarda kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Düşük demir ve ferritin düzeyleri kilo verememenin nedenlerindendir.
Enerji sistemleri için oksijen taşımada görevli olan demirin düşüklüğü enerji ve yağ yakımında zorluklara neden olur. Demirin depo şekli olan ferritinin düşüklüğü de aynı şekilde ele alınmalıdır.

D vitamini yetersizliği, yağ yakımının önündeki önemli engellerdendir.
Verilemeyen kilolarda D vitamini düşüklüğünün de sorgulanması gerekmektedir.

Yönetilemeyen stres, vücudun dengesini bozduğu gibi kilo vermeyi de engelliyor.
Stres durumunda adrenalin, kortizol gibi hormonlarda değişiklikler gözlemlenir. Özellikle bu hormonlardaki artışlar kilo vermeyi zorlaştırır.

Gıda alerjileri, şişkinlik, hazımsızlığa neden olduğundan vakit geçirmeden teşhisi konulmalıdır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kevser BAŞKARA Fotoğraf
Dyt.Kevser BAŞKARA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Kevser BAŞKARA'nın Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,427 uzman makalesi arasında 'Zayıflayamıyorum, Nedeni Ne Olabilir?' başlığıyla benzeşen toplam 75 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bal mı Pekmez mi? Aralık 2016
◊ Vegan Probiyotik Yapımı Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:48
Top