2007'den Bugüne 89,464 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Mert Fırat ile Röportaj
YAZI #343 © Yazan Dyt.Elvan ODABAŞI | Yayın Mart 2009
DietETHİC ile tanışmanız nasıl gerçekleşti? Bir arkadaşımın aracılığıyla Dietethicle tanıştıktan sonra hayatınızda neler değişti? Ne yediğimi bilerek ve karbonhidrat yağ dengesinin ne olduğunu düşünerek, yemek istediğim şeyleri gün içine yayarak daha bilinçli beslenmeye başladım. DietETHİC’e gelmeden önce beslenmenize dikkat ediyor muydunuz? Hayır. Gelmeden önce çok sık ve fazla yiyordum. Belli bir programa göre yemek programınızı düzenlemek sizde bir stres yarattı mı? Hayır, aksine kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Programıma uyduğumda mutlaka zayıflıyorum ve hedeflediğim kiloya ulaşacağımı düşünerek motive oluyorum ve başardığımı görünce daha mutlu oluyorum. Bu kilodayken çok daha sağlıklı mutlu ve enerjik bir adam oldum Sağlıklı beslenmede sizce diyetisyen rolü nedir? Bence tamamen diyetisyene bağlı bir durum. Karşıdaki hastayı nasıl motive ettiğiyle ve güven duygusuyla alakalı bir diyetisyenin kendine ve hastaya olan güveni, “sen yapacaksın kilo vereceksin” demesi çok önemli. Çevrenizdekiler diyet yapmanızla ilgili ne tepkiler verdiler? Çevremdekiler inanılmaz iyi tepkiler verdiler sonucunda kilo verdiğimi görünce onlarda yapabileceklerini düşündüler. Benim sayemde spora başladılar ve yediklerine dikkat ettiler insanlara model oldum ve onlarında kendilerine inanmasını sağladım. Çünkü bir model var karşılarında sadece diyet de değil doğal yemeye karşı ilgileri arttı. Diyetisyen Elvan Odabaşı diyet yolculuğunda size ne gibi katkılar sağladı? Kaliteli beslenmeyi öğretti. Örneğin sütlü çikolata yerine bitter çikolata yemenin daha sağlıklı olduğunu öğrendim ayrıca kompleks karbonhidratları tüketmeye başladım, ara öğünlerim daha sık olmaya başladı, ana öğünlerde de dengeli beslenmeye başladım. Vitamin olarak protein yağ karbonhidrat dengesini kurdum ve çevremde de insanlara anlatmaya ve daha dikkatli olmaya başladım. Sıfır Kalori okurlarına mesajınız nedir? Bilinçli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirdiğinizde varsa çocuğunuza ve eşinize yoksa olacak çocuğunuza iyi bir model teşkil edip ileriki yaşamınızda da sağlıklı ve uzun bir hayat süreceksiniz. Önümüzdeki dönemki projeleriniz neler? Bin bir geceye devam edilecek. Oyun atölyesinde testosteron adlı oyunu 2 Ekimde prömiyerini yapacağız herkesi bekleriz. 2009’un mart ayında bir de filme başlıyorum…
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Elvan ODABAŞI'nın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Mert Fırat ile Röportaj' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:44
Top