2007'den Bugüne 84,860 Tavsiye, 26,544 Uzman ve 18,905 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Hayatımızın Akışı Bizim Elimizde mi?
YAZI #5048 © Yazan Psk.Merve DÖKÜMCÜ ÇAKAN | Yayın Ekim 2018
Bu soruya evet demek insanı güvende ve iyi hissettiriyor. Kararlar verebilme kontrolü bizde olduğunu düşündüğümüzde daha sakin ve rahat bir hayatımızın olacağına inanır ve bu hali arzularız. Kendi kararlarımızla yaptığımız işlerin olması, insiyatifimizde kurulmuş planların varlığı bizi rahatlatır ve güvende hissettirir. Kendi kararlarımızla yaşayabildiğimiz hayat biçimi sanki hayalini kurduğumuz o muhteşem hayatın içinde olması gereken lüks bir araba gibi gereklidir zihnimizde. Bu düşünce her ne kadar hoş görünse de hayatı sürekli kendi kontrolümüzde tutmaya çalışmak zor ve yorucudur. Kontrol çabası bizi kontrolü kaybetme kaygısı ile yanlış kararlar almaya itebilir. Aynı zamanda isteklerimizin olması için hissettiğimiz kaygı bizi kontrol etme dürtüsü içerisine sürükleyebilir. Yani kontrol isteği hem çok çekici hem de bir o kadar yorucu ve zorlayıcı bir etkiye sahiptir.

Bu cezbedici kontrol çabası isteğine rağmen bunun zor ve yorucu olmasının nedeni hayatın bizim elimizde olmayan bir akışının olmasıdır. Bu akış doğumumuzdan itibaren ailemiz, akrabalarımız, çevremiz, sosyal ilişkilerimizle şekillenmeye başlar. Bütün bu etkileşimle birlikte büyürüz. Kendi kararlarımızı alabilmek kişinin bireyselleşme sürecinde öz benlik değerini besler. Bununla birlikte fark etmemiz gereken en önemli durum karar ve insiyatif alma becerimiz ile hayatın akışı arasındaki o kontrolümüzde olmayan değişimi görebilmektir. Kendi karar mekanizmamızın varlığı kadar dış çevrenin kara gücünü fark edip kendi iyiliğimize çevirebilmek onun değişimleri ve getirileri ile kabul etmekten geçer. Kabul ediş yaşanılan duruma her hangi bir duygusal anlam yüklemeden akışa izin vermek demektir. Tabi bu akışta bizi üzen, yoran, zorlayan her ne ise eğer elimizden geliyor ise dönüştürmek, elimizden gelmiyor ise varlığını kabul edip, var olan bu durumda kendi iyilik halimizi sağlamaya çalışmak gerekir. Bu bizi ruhen özgürleştirir. Bu dönüşümü değiştiremediğimiz durumlarda yaşadığımız duygular bizi istemediğimiz bir ruh haline dönüştürür. Bu olumsuz duygularla baş etmeye çalışırken bir yandan da değişimi kendimiz için sağlıklı hale getirmek mümkün değildir.

Kararlara etki edemediğimiz durumlarda bize zarar geldiğini düşünüyorsak bu durumu kendi lehimize çevirebilecek etki ve davranışlara adım atabilmek için bize ait olmayan değişimleri fark etmeli ve kişiselleştirmemeliyiz. Her neyi yaşıyorsak olumsuz duygularla onu istediğimiz şekle dönüştüremeyiz. Kendimizi korumak ve istediğimiz dönüşümleri elde etmek için zihnimizin bu kabul edişe ihtiyacı vardır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve DÖKÜMCÜ ÇAKAN'ın Makale ve Yazıları
► Zamanı Yönlendirmek Elimizde mi? Psk.Dnş.İrem İNANOĞLU TUNAR
► Hayatımızın Filmini Yaratmak Psk.Serap DUYGULU
► Teknoloji Hayatımızın Neresinde?? Psk.Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU
► Ailemiz & Bizim Çocuklarımız Psk.Eyüp TUNAHAN
► Bizim Zamanımızda Duygusal Zeka mı Vardı? Psk.Dnş.Tuğçe ALTUNBAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,905 uzman makalesi arasında 'Hayatımızın Akışı Bizim Elimizde mi?' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:41
Top