2007'den Bugüne 89,843 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Tuvalet Eğitimi Kişiliği Nasıl Etkiler?
YAZI #5051 © Yazan Psk.Merve KOÇU | Yayın Ekim 2018
Freud’a göre yaklaşık 2-3 yaş arasına denk gelen bu dönem sağlıklı bir şekilde atlatılmazsa; olumsuz kişilik örüntülerine sebep olmaktadır. Bu dönemde çok sık, katı, cezalandırıcı bir şekilde tuvalet eğitimi alan birey, ileride cimri, aşırı titiz, inatçı, aşırı düzenli, kararsız olabildiği gibi; çok serbest bırakılarak verilen tuvalet eğitimi ise bireyde aşırı savurgan, fazla umursamaz gibi olumsuz kişilik örüntülerine sebep olmaktadır.

Erikson’a göre de yaklaşık olarak 1-3 yaş dönemine denk gelen bu evrede doğru şekilde tuvalet eğitimi alan bireyin anneye bağıMlılığı(bağlılık değil bağımlılık) azalacak ve özgüvenli bir şekilde dünyayı keşfetmeye devam edecektir. Bu da çocuğun özyeterliliğinin, benlik saygısının ve özgüveninin artması demektir. Tersi durumunda; utanma, kendinden şüphe etme, sarsılmış özgüven duygusu ve bağımlı kişilik yapısı geliştirme gibi olumsuz kişilik örüntülerinin gelişimine zemin hazırlanmaktadır.

✍Psikolog Merve Koçu✍
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve KOÇU Fotoğraf
Psk.Merve KOÇU
Sivas (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi23 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve KOÇU'nun Makale ve Yazıları
► Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Psk.Burcu BAŞOĞLU KUNDAK
► Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli? Dr.Psk.Alper ÇUHADAROĞLU
► Tuvalet Eğitimi Psk.Büşra BÖREKÇİ
► Tuvalet Eğitimi Psk.Gözde ALPER
► Tuvalet Eğitimi Psk.Dnş.Yasemin ŞAHİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Tuvalet Eğitimi Kişiliği Nasıl Etkiler?' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:14
Top