2007'den Bugüne 88,437 Tavsiye, 27,374 Uzman ve 19,492 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kediler Nasıl Hep Dört Ayak Üzerine Düşerler?
YAZI #573 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Ekim 2009
Kediler nasıl hep dört ayak üzerine düşerler?

Kediler düşüş esnasında dışarıdan hiçbir kuvvet uygulanmadan, tamamen kendi kontrolleriyle, vücutlarını tam ters yöne çevirebilmektedirler.
Bunu yaparken; önce sırt üstü düşerken bacaklarını kendilerine çeker, kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırır ve sonra belli bir noktada havada ani bir manevrayla önce başlarını, sonra gövdelerini yere doğru döndürürler. Bundan sonra bacaklarını ve kuyruklarını açarlar, böylece paraşüt etkisi yaparak hızlarını frenlerler ve yere yumuşak bir şekilde ayaklarının üzerinde yaylanarak düşerler. Bu hareketleri tamamen içgüdüsel olarak yaparlar.
İlginç olan bir ayrıntı da; Kedinin belli bir mesafeden az olan yüksekliklerden düşmesi daha fazla yaralanma ve hasara neden olmaktadır. Bunun nedeni ise hem istediği pozisyona gelip paraşüt etkisini başlatamaması hem de cisimlerin düşerken belli bir zaman sonra ağırlığıyla bağlantılı belli bir hızda sabit kalmasıdır. 30 katlı bir binadan düşen bir kediye hiçbir şey olmazken, 6-7 katlı bir binadan düşen bir kedi çok fazla hasar görebilir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi214 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
► Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,492 uzman makalesi arasında 'Kediler Nasıl Hep Dört Ayak Üzerine Düşerler?' başlığıyla benzeşen toplam 90 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:30
Top