2007'den Bugüne 87,625 Tavsiye, 27,127 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kayıp Çocuklar
YAZI #584 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Ekim 2009
Bir süredir medyadan kaybolan çocukları takip ediyoruz. Kaybolan çocukların yaş aralığı 3 ila 9 olarak değişiyor. Peki bu çocuklar neredeler? Bu kadar süre neden bulunamadılar? Yaş aralığı neden bu kadar küçük? Birçok olası neden üzerinde konuşuluyor. Olabilecek durumlar; çocukların kandırılması, çeşitli olaylara alet edilmesi, organ mafyası, çocuğu olmayan ailelere satılması, dilendirilmeleri ve bunun gibi diğer nedenler olarak sıralanıyor. Bir diğer olası sebep, çocukların kendi başlarına dolaşmaları, bakkal vs tarzı yerlere gitmeleri ve bu şekilde kaybolmaları daha sonrasında çukur, deniz gibi yerlerde cesetlerinin bulunması. Tabi ki bu olasılık diğerlerine oranla çok daha düşük bir ihtimal. Bu olaylar toplumda büyük bir yankı uyandırdı. Hem çocuklar hem de aileler hem kaygı hem de panik içindeler. Aileler çocuklarını hiç bir yere göndermek istemiyorlar dolayısıyla çocuklar da dışarı çıkmaya, bakkala gitmeye, oyun oynamaya korkuyorlar. Bu durum hem aileler için hem de çocukları için çok kötü ve yıpratıcı bir durum. Ancak hem çocukların hem de ailelerin korunmak için alabilecekleri önlemler bulunmakta.
Çevremizdeki bu olaylar karşısında nasıl davranmamız gerekiyor?
Öncelikle çocuklar için, ev yakınlarında oynanmalı, anne babadan habersiz bir yere gidilmemelidir. Klasik bir deyişle, yabancı olan kişilerle herhangi bir yere gitmemeli ve onlardan bir şeyler almamalıdırlar.
Ailelerde, çocuklarına karşı çok kontrollü davrandıklarını belli etmeden onların nerede olduğundan ve ne yaptıklarından haberdar olmalıdırlar. Her zaman tedbirli olmalıdırlar. Aileler çocuklarının arkadaşlarıyla gezmeye gittiğini düşünerek saatlerce çocuklarını aramamaktadırlar, bu tür kayıp durumlarında çocukların eve dönmesi beklenmeden en yakın güvenlik birimlerine ulaşılmalıdır. Mümkün olduğu takdirde çocukların ceplerinde herhangi bir durum karşısında nerede olduğunun tespit edilmesi için bir cep telefonu bulunmalıdır.
Tüm önlemlerimizin yanında güvenlik güçlerinin de dikkatli olması gerekiyor. Sokakta yalnız başına görülen çocuklar hemen gözlem altına alınmalı ve ailelerle iletişim kurulmalıdır.

PSİKOLOG NİLÜFER ŞİŞMAN

(LÜTFEN İZİNSİZ KULLANMAYALIM)
YAZIMLA İLGİLİ DEĞERLİ YORUMLARINIZI PAYLAŞIN. http://www.tavsiyeediyorum.com/suggest.php?tid=14429 SAYFASINDAN EKLEYEBİLİRSİNİZ.
SEVGİLERİMLE
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi45 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Makaleleri
► Kayıp ve Yas Psk.Elif AKSU
► Kayıp ve Yas Psk.Şule ÜZÜMCÜ
► Kayıp ve Yas Dr.Psk.Beyza ÜNAL
► Kayıp ve Yas Psk.Ali BIÇAK
► Kayıp ve Yas Danışmanlığı Psk.İlke TARHAN
► Kayıp ve Yas Süreci Psk.Özgün ÖKLÜK OCAK
► Kayıp ve Yas Süreçleri Psk.Simge ÖZYÜREK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Kayıp Çocuklar' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:57
Top