2007'den Bugüne 87,625 Tavsiye, 27,127 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Töre Cinayetleri
YAZI #585 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Ekim 2009
Toplumsal ve örgütsel varlık olarak bizleri biçimleyen, nitelendiren, içinde bulunduğumuz sosyal yaşam koşulları 'Töre' olarak adlandırılır. Töreler yazılı olmayan toplum kurallarıdır. Töreler bir konuğun ağırlanması, evlenme, bayram şenlikleri gibi özel ve güzel anları da barındırır ancak dikkatleri daha çok çeken ' töre cinayetleri'dir.
Son dönemlerde töre cinayetleri artış göstermiştir. Sayıdaki artışın yanısıra üzerinde durulması gereken bir diğer noktada katil ve kurbanların yaşlarının gitgide küçülmesidir. Şöyle ki töre cinayetlerinin ilk ortaya çıkış dönemlerinde cinayetleri daha yoğunlukla baba-amca gibi aile büyükleri ya da parayla tutulan bir akraba veya kurbanın tanımadığı biri gerçekleştirmekteydi.
Ancak günümüze yaklaştıkça cinayetleri işleyenlerin daha çok erkek kardeşler olduğu gözlenmektedir.
Evin reisine göre de bunun açıklaması, büyük kardeşin ya da babanın eve sahip çıkması, küçüğünün de yaş haddinden az ceza alarak tekrar özgürlüğüne kavuşmasıdır. Bizlere göre bu cinayetler her ne kadar yanlış olsa da cinayete azmettirenler için bu durum hiçte yanlış değil ancak cinayeti işleyenler için aynı şey söz konusu olmayabilir. Çünkü onlar kardeşlerini öldürüyorlar. Buna mecbur kalıyorlar. Şiddetli psikolojik baskı altında kalan evin erkek bireyleri bunu bir mecburiyet olarak görüyorlar ve istemeye istemeye suça ortak oluyorlar. İşlemediklerinde ya sürekli olarak ev sakinleri tarafından aşağılanıp dışlanıyorlar ya da ev dışına itiliyorlar. Bunun çözümü olarak da aile büyüğünün emrini uyguluyorlar. Soğukkanlılıkla işlenen ve işletilen bu cinayetler 'töre' değildir.
Hiçbir töre kan almayı istemez ve emretmez. Ancak bunu sorgulamak bizim elimizde. Bu sadece kadınlara karşı yapılan bir ayrımcılık ve şiddet değil, tüm toplumun düşünmesi gereken bir durumdur. Hepimiz gençler olarak etnik kökenimiz ne olursa olsun öncelikle kendi kültürümüzü, geleneğimizi, göreneğimizi öğrenmeliyiz. Ve defalarca anlatmak durumunda kalsak da bu durumun yanlışlığını sorgulamayan kişilere ifade etmeliyiz. Sorgulamayı önce öğrenmeli, daha sonra doğru ve yanlışın ne olduğunu elimizden geldiğince öğretmeliyiz.

PSİKOLOG NİLÜFER ŞİŞMAN

(LÜTFEN İZİNSİZ KULLANMAYALIM)
YAZIMLA İLGİLİ DEĞERLİ YORUMLARINIZI PAYLAŞIN. http://www.tavsiyeediyorum.com/suggest.php?tid=14429 SAYFASINDAN EKLEYEBİLİRSİNİZ.
SEVGİLERİMLE
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi45 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Töre Cinayetleri' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:48
Top