2007'den Bugüne 87,073 Tavsiye, 27,002 Uzman ve 19,258 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Tavşanlarda Gebelik Belirtileri
YAZI #6335 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Şubat 2020 ÇOK OKUNUYOR
TAVŞANLARDA GEBELİK BELİRTİLERİ


*********** *Bu belirtilerin hepsi her tavşanda olmayabilir ama genellikle benzer davranışlar gözlemlenir ve bunlar bize tavşanın gebeliği hakkında ipucu verir;
Hamile olan tavşan önceki döneme göre biraz daha hırçınlaşır, yemlik ve sulukla oynamaya başlar.*** Kafesinde bir bölümü kazımaya, eşelemeye çalışır. Elinizi kafesine soktuğunuzda saldırgan olabilir. Kafasını ve sırtını sevdiğinizde gurk gurk diye ses çıkartır. İştahı artar. Normalde hareketli olan tavşanınız gebeliğin sonlarına doğru genelde yatar vaziyette bulunur ve doğumdan 1-2 gün önce yem tüketiminde azalma başlar.
Tavşanınızın yanında erkek tavşan varsa tavşanınız çok kolay gebe kalabilir.
Hamile olan tavşan için bir doğum kutusu hazırlamalısınız. Dişi tavşana bol miktarda kuru ot, saman, kuru yonca tarzı şeyler vermelisiniz. Hamile olan tavşan otları ağzında biriktirip kafasını yukarı aşağı doğru bir hareket yapmaya başladığında hah tamam tavşanım hamile diye düşünebilirsiniz. Ağzında biriktirdiği otları doğum kutusu içine taşıyacak ve orda doğacak yavrular için bir yuva hazırlayacaktır. Bu arada boyun ve göğus kısmındaki hatta yan taraflarının da tüylerini yolmaya başlayacak ve doğacak yavrular için onları çok sıcak tutacak, soğuktan muhafaza edecek polar battaniye gibi bir yuva hazırlayacaktır.
************ Yukarıdaki belirtileri tavşanınızda gözlemliyor olsanız*bile tavşanınız*mutlaka doğum yapacak diye bir kural yok. Genelde ilk defa doğum yapacak olan tavşanlar biraz acemi oluyor, nasıl annelik yapması gerektiğini bilemiyor ve az yavru doğuruyor. Acemi olduğu için yuva hazırlamadığı veya doğum kutusunun dışına doğurduğu da oluyor. Bazende yavrularına bakmıyor. O nedenle ilk doğumda bazı yavruların ölmeside kaçınılmaz oluyor.
************ Bazen de yalancı gebelik oluşabiliyor. Yani tavşan kendini hamile zannediyor. Yalancı gebelikte anne tavşan 15. gün civarında otlardan yuva hazırlıyor hatta tüylerini bile yoluyor. Ama sonraki sürecte doğum gerçekleşmiyor ve normal yaşantısına devam ediyor.
     12 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi56 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Kuşlarda Hastalık Belirtileri Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,258 uzman makalesi arasında 'Tavşanlarda Gebelik Belirtileri' başlığıyla benzeşen toplam 98 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:39
Top