2007'den Bugüne 87,625 Tavsiye, 27,127 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kurban Bayramı ve Farkındalık
YAZI #638 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Aralık 2009
Yılda iki kez kutladığımız dini bayramlarımızdan bir tanesi de 'Kurban Bayramı'. Sevginin, kardeşliğin, uyumun öne çıktığı; birliktelik günü.
Nedir Kurban Bayramı?
Kurban Bayramının tarihine baktığımızda, İbrahim Peygamber oğlu İsmail Peygamberi Allah'a kurban etmek ister. Bir nevi teşekkürdür bu. Ancak oğlu yerine, bu manevi adanışın kabulü sebebiyle kendisine gönderilen bir hayvanı kurban eder. 'Kurban' kelimesi Türkçeye Arapçadan geçmiş bir sözcük olup 'yaklaşmak' manasında kullanılmaktadır. Bu Allaha yaklaşmak, O'na teslimiyet olarak çerçevelendirilebilir. Yani 'Kurban Bayramı' ile anlatılmak istenen hayvan katliamı değil bir ibadettir.
Dinler Arası Farkındalık:
Birçok dinde Allah'a teslimiyet ve O'na olan rızayı dile getirmek için farklı ibadet yolları seçilmiştir. Zikir, mum yakma, vaftiz, namaz ve birçok dinde ortak olan 'Oruç'.
Birçok ibadetin farklı yollarla yapılsa da aynı amaç uğruna olduğunu görmekteyiz.Türk toplumu kendi içinde farklılıkları sindirmiş durumda. Herkes birbiri ile uyum içinde yaşamakta ve yapılan ibadetlerde herkes empatik bir bakış açısı taşımakta.
O halde Türk toplumunda yaşayan ve bu durumu yadırgamayan, hoşgörü ile karşılayan azınlık kesim dışında diğer Avrupa ülkeleri neden 'Kurban Bayramına' bu denli tepkili?
Çünkü Biz Tepkiliyiz.
Tepkinin büyük bir kısmının sebebi; medya ve kitle iletişim organları. Bununla birlikte tabi ki uygulamalarda da çok büyük aksaklıklar var ve doğal olarak yansıtılan da bu. Öncelikle kurban bayramını eleştiren kesimin bu bayramın anlam ve önemini iyi araştırması gerekiyor. Eleştiren ve eleştiriye uğrayan aynı toplumun üyeleri dolayısı ile bir toplumda herhangi bir konu hakkında uyumsuzluk olursa farklı toplumlar bize nasıl saygı ile bakar? İnsanlar sadece kötü görüntüler ve dış çevrenin fikri yüzünden kültürünü, yüzlerce yıllık geleneğini göreneğini reddediyorsa bunu düzeltmek mümkün değil midir?
Televizyonlardaki görüntüler hep olumsuz ve kötü görüntüler.'Vahşet' olarak adlandırılan görüntülerde biraz daha dikkatli olunmalı. Çünkü bu görüntülerden sadece çocuklar değil yetişkinlerde etkileniyor. Kurban Kesimi için ayrı bir alan ayrılmalı ve bu alan dışında kesim yapanlara caydırıcı cezalar verilmeli; böylelikle o bölge dışında kesim yapılan yer azalacağından çok fazla vahşet niteliğinde görüntüyü yayınlanamayacak. Dolayısı ile hem kötü görüntüler yüzünden insanlar kültürlerinden vazgeçmemiş olacak hem de görüntüler kimse üzerinde travma yaratmayacak.
Bununla birlikte 'Avrupa'da, Amerika'da ve diğer dünya ülkelerinde insanlar et yemiyor mu? Sadece bu kadar göz önünde değiller. Hayvanlar öldürülüyor ama ne şekilde? Bizim ki gözler önünde ve bazen yanlış uygulamalar ipe götürüyor bizi. Üzerimize yapıştırılan 'barbarlık, katliam' gibi etiketlemeleri kabul etmiyoruz. Zira ileri derecede kültürel donanıma sahip olduğunu düşündüğümüz devletlere 'Kurban Bayramının' anlamını bizim öğretmemiz gerekiyor.Çünkü emin olun ki onlar bizim gibi araştırmıyor.

Sanılanın aksine...

İyi Bayramlar

Sevgilerimle
Psk.Nilüfer Şişman
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi45 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Makaleleri
► Kurban Bayramı ve Çocuklar Psk.Duygu KARAKULAK TAKVİM
► Kurban Bayramı ve Çocuklar Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Farkındalık ve Değişim Elif HERGÜNER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Kurban Bayramı ve Farkındalık' başlığıyla benzeşen toplam 40 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:41
Top