2007'den Bugüne 90,056 Tavsiye, 27,721 Uzman ve 19,714 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Geleceğin Gölgesinde Geçmişe Bakmak
YAZI #6969 © Yazan Psk.Emre ŞENGÜR | Yayın Nisan 2021
Geleceğe dair düşüncemiz, geçmiş değerlendirmemizi etkiler. Geçmişin hikayesi, şimdide gelecek tasarrufuna göre yeniden tasnif edilir. Bu değerlendirme iki konu üzerine gerçekleşir: 1) Benlik Tasarımı, 2)İlişki Konumlanması
Örnek üzerinden giderek anlamaya çalışalım:
Öncelikle ilişki konumunun yeniden inşasına bir örnek verelim:

Ali'nin Ayşe adında bir sevgilisinin "Şimdi"de olduğunu ve gelecek adına ilişkisini tekrar değerlendirdiğini düşünelim. Geçmişte ilişkilerine dair olumlu ve olumsuz olaylar bulunmaktadır. Yüzdelik bir skalada bakarsak ilişkiden ilişkiye geçmiş olumlu ve olumsuz oranı değişiklik gösterir. Ama değişik oranlar, ilişki için geçmişte olumlu ve olumsuz olayların var olduğu gerçeğini değiştirmez. Eğer kişi gelecekteki ilişki konumuna baktığında kendini Ayşe ile sevgili olarak görmüyorsa Şimdide yapacağı Geçmiş değerlendirmesi farklılaşacaktır. Gelecekteki ilişki konumunda Ali için Ayşe yer almadığı için Ali; olumsuz olayları 1)Tasnif aşamasında olumsuz olaylar vurgulu olarak görecektir. 2. Aşamada ise olumsuz olay tasnifi olumsuz Bütün olarak bir araya getirilecektir. Böylece Gelecekteki ilişki konumuna göre Şimdide Geçmiş değerlendirmesi yeniden ele alınacaktır. Kişi, Ayşe için zaten geçmişte şöyle şöyle olumsuz olaylar yaşamıştık. Bu nedenle şu an bu kararı vermem doğru olarak düşünecek ve rahatlayacaktır.

İkinci bir örnek düşünelim. Ali, Ayşe ile gelecekteki ilişki konumunda devam etme yönünde bir tasarrufa sahipse geçmişteki olayları, olumlu olaylar vurgulanarak tasnif edecektir. İkinci aşamada ise olumlu olayların bir Bütün oluşturacağı şekilde* bir araya getirecektir. Ve şu an ilişkiye devam etmekte ne kadar haklıyım, geçmiş haklılığımı ortaya koyan örneklerle dolu diye düşünüp rahatlayacaktır.

Geleceğe dair ikinci değerlendirme alanı ise Benlik Tasarımıdır. Benlik, kişinin kendisine dair algısıdır. Gelecek üzerinden değerlendirme Benlik Tasarımı için de geçerlidir. Kişinin bir iş değişikliği yaşayacağını düşünelim. Ahmet'in, veri giriş işiyle uğraşacağı Danışma bölümünde bir işe gireceğini düşünelim. Şimdide geçmişe yönelik tasnif aşamasında söz gelimi dışa dönüklük özelliğine dair geçmiş örnekleri vurgulu bir tasnif sürecine girecektir. Böylece kişi geçmişte dışa dönük olduğu olayları tasnif edecek ve dışa dönük bir kişi olarak kendine bir bütün oluşturacaktır. Böylece gelecek tasarrufuna göre şimdide geçmişi tekrar ele almış olacaktır. Ve kendisiyle ilgili evet ben bu iş için uygunum diye düşünüp, rahatlayacaktır. Eğer veri giriş işi ile ilgili bir gündem olmasaydı, şimdide geçmişi dışa dönüklük açısından tasnif etme ve bütünleştirme aşamalarıyla uğraşmayacaktı.
Özetle benlik tasarımı ve ilişki konumlanması şimdide sadece geçmiş olaylara göre yapılmaz. Ayrıca, gelecek tasarrufuna göre şimdide geçmişi tekrar ele alırız. Bu değerlendirmelerin biri doğru biri yanlış diyemeyiz. Görmemiz gereken gelecek tasarrufumuzun geçmiş değerlendirmemizi etkilediğidir.

Geçmiş******************** Şimdi*************** Gelecek
1)Olumlu Olaylar********* Tasnif*************** Benlik Tasarımı
************************************************************
2)Olumsuz Olaylar*** *** Bütünleştirme * İlişki Konumlanması
************************************************************
A) Benliği Destekleyen Olaylar

B) Benliği Desteklemeyen Olaylar
     19 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Emre ŞENGÜR'ün Makaleleri
► Geçmişin Gölgesinde Yaşamak Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
► Başkalarının Acısına Bakmak Psk.Zehra BEKİSOGLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,714 uzman makalesi arasında 'Geleceğin Gölgesinde Geçmişe Bakmak' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanserin 5 Aşaması Haziran 2022
► Kanser ve Psikoloji Haziran 2022
► Dijitalleşen Yas Eylül 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:04
Top