2007'den Bugüne 87,593 Tavsiye, 27,122 Uzman ve 19,365 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evcil Hayvanlarda Ağız Kokusu
YAZI #7002 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Haziran 2021
Evcil hayvanınızın ağız kokusu endişelenecek bir şey mi?

Biz Veteriner Hekimler genellikle kedilerde ve köpeklerde ağız kokusu hakkındaki soruları çok duyarız. Evcil hayvanınızın nefesinin sadece kokmuş mu yoksa daha ciddi bir şeyin işaretcisi mi olduğunu belirleyebilmeniz için size bazı ipuçları vereceğim .

Hafif Koku Normal mi ?

Evcil hayvanlarınızın ağızlarından Hafif bir koku gelmesi gayet normaldir.
Evcil hayvanınızın ağzına çok yakın olduğunuzda, nefesleri yiyecekleri gibi kokabilir, kediler için genellikle biraz balık ve köpekler için biraz et kokusu.
Bu kokular dikkat çekici olmalı ama korkunç olmamalı.🙊

Evcil hayvanınızın nefes kokusunun daha ciddi olup olmadığını ölçmenin iyi bir yolu, nefeslerini koklamak için ona ne kadar yaklaşmanız gerektiğine dikkat etmektir.

Onlardan birkaç metre uzakta oturup kokmuş bir nefes kokusu alabiliyorsanız, bu muhtemelen normal bir koku değildir🙊

🩺Ayrica evcil hayvanınızın agzinda plak ve tartar oluşumunun bakteri büyümesini teşvik eden bir ortam oluşmasıda bu kokunun nedeni olabilir. Evcil hayvanınızda; ağızda iltihaplanma, çürükler, enfeksiyonlar, diş ve doku kaybı ve açık yaralar veya irin olguları oluşabilir. Tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanlar da diş hastalığına yakalanabilir .Tüm bunlar, evcil hayvanınız için kötü kokulu bir nefes ve olası bir rahstsizliga yol açar.⛑️

Beslenme

Ağız kokusunun bir başka yaygın nedeni de, farkına bile varamayacağınız hoş olmayan şeyler yemektir.
📌Köpeğinizin ve kedinizin çöp kutusundan yemediğinden emin misiniz?
📌Kedinizin bodrumda fare yemediğinden emin misiniz?
📌Masadaki yemek artıkları evcil hayvanlarınıza veriyor musunuz ?
Bunlar dikkate alınması gereken şeylerdir, ancak evcil hayvanizda sağlık sorunlarına neden olabilir.⛑️


🩺 İnsanlara yönelik zengin yiyecekler, köpekler ve kediler için zararlı olabilir. Bu yiyecekler sindirim sisteminde gaz, ağız enfeksiyonları ve ağız kokusuna neden olup diğer sağlık sorunları oluşturabilir.

Şeker hastalığı

🩺Evcil hayvanınızın nefesi meyveli kokuyor mu? Diyabet, evcil hayvanların nefesine tatlı bir koku verebilir. Bu farklı kokuyu fark ederseniz, özellikle de evcil hayvanınızın içme ve idrara çıkma alışkanlıkları değiştiyse, hemen bir veteriner Hekim ile görüşün .

Böbrek veya Karaciğer Hastalığı

🩺Ağız kokusu, böbrek hastalığı ve karaciğer hastalığı gibi şeylere de eşlik edebilir .
🩺 Evcil hayvanınızın nefesi idrar gibi kokuyorsa, böbrek fonksiyonunda bir sorun olabilir. Kusmanın eşlik ettiği kötü nefes, karaciğer hastalığının erken bir belirtisi olabilir.⛑️

Evcil hayvanınız da ağız kokusu ile birlikte aşağıdaki semptomların gösterdigini görüyorsanız hemen Veteriner Hekiminize başvurun:

🐾Letarji (sürekli uyku durumu ,halsiz)
🐾Sürekli inleme veya hırlama
🐾 Daha çok veya daha az su içme
🐾Kabızlık
🐾İdrara çıkmamak
🐾Yemeyi yememek
🐾Uzun süre saklanmak

İyi Alışkanlıklar Yoluyla Ağız Kokusunun Önlenmesi
Veterineriniz evcil hayvanınızın ağız kokusunun tıbbi nedenlerini ortadan kaldırdıysa, ancak yine de kokuyu en aza indirmek istiyorsanız, işte ağız sağlığı için bazı ipuçları .

📌Veteriner hekimle düzenli diş temizliği planlayın.
📌Evcil hayvanınızın dişlerini her gün yumuşak bir fırça ve evcil hayvan için güvenli diş macunu ile fırçalayın.
📌İyi beslenme sağlayın ve sofra artıklarından kaçının.
📌Hidrasyonu teşvik etmek için evcil hayvanınızın su kaynağını sık sık yenileyin.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Makaleleri
► Evcil Hayvanlarda İlk Yardım Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU
► Evcil Hayvanlarda Şeker Hastalığı Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU
► Evcil Hayvanlarda Kene Problemleri Vet.Hek.Cenk YALÇIN
► Hamilelik ve Evcil Hayvanlar Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,365 uzman makalesi arasında 'Evcil Hayvanlarda Ağız Kokusu' başlığıyla benzeşen toplam 63 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:35
Top