2007'den Bugüne 88,181 Tavsiye, 27,321 Uzman ve 19,457 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Scottish Ford Irkı Kediler Bozuk Genetiğe Sahip Kedilerdir.
YAZI #7062 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Eylül 2021
SCOTTİSH FORD IRKI KEDİLER BOZUK GENETİĞE SAHİP KEDİLERDİR.

🔸Scottish Fold kedi ırkı, suratının bebek suratı gibi olması ve görüntüsü diğer kedilerden daha sevimli geldiği için diğer kedi ırkları arasında çok fazla sahiplenilen ( daha çok ücretli olarak ) bir ırktır.

🔸Scottish Fold kedi ırkının nereden geldiğini ve nasıl oluştuğuna bakacak olursak; Bu ırk, İskoçya bölgesinde genetik bozukluğu olarak dünyaya gelen bir kedi ırkından üretilmiştir. Bu kedi ırkının fiziksel olarak kulak görüntüsü kırık gibi bir görünüme sahiptir. Bu durum aslında Scottish Fold kedi ırkında bir genetik bozukluktur ( kulağının öne katlanması ). Ancak o kadar sevimli bir görüntü oluşturduğu için bu genetik bozukluğun buna yakıştığı düşünülerek bu genetik bozuklugu kaybolmadan British Shorthair kedi ırkı ile ciftlestirip bir nebi genetiği bozuk ama sevimli bir ırk oluşturmuştur.

🔸Bu kedi ırkı sonradan incemeler sonucunda sadece genetik bozukluğun kulaklarında olan bir bozukluk olmadığı, vücudundaki eklem kıkırdaklarında da aynı sıkıntı olduğu anlaşılmıştır.

🔸Kulagindaki kıkırdak doku kulağını taşıyamadığından kulağını kaldırmamakta ve bu sebeple kırık kulak , kıvrık kulak isimleri almıştır.

🔸Eklemlerinde de aynı sorun olduğundan aslında bu kedi ırkının yürürken bile canlarını yanacağı ilerde osteoartiritin adı verilen eklem kireçlenmesi hastalığın oluşacağı ve ayak kemiklerinde anormal gelişmelerin oluşabileceği bilimsel olarak kanitlanmistir.

🔸Bu genetiği bozuk olarak çoğaltılan hayvanın aslında acı cektigi ve üretim olayının olmaması gerektiği bazı hekimler tarafından savunulmaktadır ama üretim ticari boyutlarda olduğu, hayvan sahiplenmek isteyen insanların bu konuda bilgilerinin olmamasi gibi nedenlerden dolayı üretim olayinin önüne geçilmez bir hal almış durumdadır.

⛑️Hekimden Uyarı:

🔹Sevimli olduğu aşikar olan bu kedi ırkının aslında bir genetik bozuklugu olduğu ve bu genetik bozukluğun ilerde sorunlar oluşturduğunu belirttim. Düşünün bir çocuğunuz var ve bu cocgunuzun eklem kıkırdaklarında bir genetik bozukluk var ve iylesmeyen bir hastalık. Siz sadece sevimli olduğu için ve üremesi sonucunda yavrularinda da aynı genetik bozukluğun oluşacağını bile bile siz evladinizin çocuklarından sırf ticari kafa yapısı olarak izin verir miydiniz ?
Kediler hangi ırk olursa olsun hepsi çok sevimli hayvanlardır ve sahiplendiğinizde emin olun sokak kedi tabir edilen tekir kediler ile 5000- 10000 TL ile satın aldığınız kedi arasında cidden sevimlilik olarak fark olmadığını anlayacaksınız . Size tavsiyem lütfen bu ırka çok fazla talep edilmemesi. Her canlının sağlıklı olarak bir hayat yaşama hakkı vardır , lütfen bu sözümü unutmayın. Sağlıklı evcil dostlarıniz ile size uzun mutlu yıllar diliyorum .
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Makaleleri
► Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,457 uzman makalesi arasında 'Scottish Ford Irkı Kediler Bozuk Genetiğe Sahip Kedilerdir.' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİEvcil Hayvanlarda Kulak Kokusu Ekim 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:57
Top