2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kuşlarda Yumurta Maması Tarifi Kuş Veteriner
YAZI #7162 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
Yumurta Maması Tarifi :)iyikuşcom
Konuyu başlatanAkınn Başlangıç tarihi5 Mar 2021 Etiketler muhabbet kuşu


A
Akınn
Yeni Üye
5 Mar 2021
#1
Arkadaşlar herkese merhaba. Bazı arkadaşlarımız kuşlarımıza sadece yem ve dal darı vererek onların yeterli ve dengeli beslendiğini düşünüyorlar ama malesef durum böyle değil. Kuşlarımızın farklı vitamin ve minerallere de ihtiyacı var. Sizlere benim uyguladığım ve kuşlarım Çıtır ve Kıtır' ın da bayılarak yediği bir tarif yazacağım.
MALZEMELER: HAVUÇ , YUMURTA , BEBE BİSKÜVİSİ ,

Öncelikle 1 tane yumurtamızı haşlıyoruz. Haşladığımız yumurtanın beyaz ve sarısını ayırıyoruz. Beyazını kağıt havlu yardımıyla hafifçe nemini alarak Rendenin en küçük bölümünde rendeliyoruz. Sarısını ayrı küçük bir kaseye yada küçük bir tabağa koyarak çatal yardımıyla eziyoruz.

Kuşunuz eğer 7 8 Ayın üzeri yaşa sahipse havuç rendeliyoruz (değilse havucu tavsiye etmiyorum.) ve elimizle suyunu sıkıyoruz. Sonra yine kağıt havlu yardımıyla suyunu sıktığımız havucun nemini iyice alıyoruz. Fosası kalıyor sadece.

Eti cici bebe Yada ülker bebe bisküvisi olabilir. Bebe bisküvimizi elimizle ya da rondo yardımıyla eziyoruz.

ÖNEMLİ.. Yumurtanın kabuğunun iç kısmındaki zar gibi olan dokuyu yumurta kabuğundan ayırıyoruz. ( Biraz uğraştırıyor ama kanatlı dostlarımızın sağlığı için değer) Ayırdığımız kabukları havan yardımıyla yada Rondo ya da sert bir cisim yardımıyla ezerek toz haline getiriyoruz.
Gelelim karışımın sıralamasına. :) Önce ezdiğimiz yumurta sarısının üzerine rendelediğimiz havuçlarımızı atıyoruz ve yavaş yavaş karıştımaya devam ediyoruz. Sonra bebe bisküvisi , Yumurtanın beyazı ve Yumurta kabuğu ekliyoruz her malzememizi eklediğimizde ufak ufak karıştırmaya devam edin. Lapa Lapa olmamasına dikkat edin ve muhabbet kuşlarının nemli şeyleri pek tüketmediğini bilin. O yüzden nemini almamız gereken ürünlerin nemini iyi alın :) İsteğe bağlı olarak birazcıkta normal yeminden ekleyebilirsiniz.

Arkadaşlar Güçlü bir tariftir. Kuşunuz kuluçka döneminde değilse 15 günde bir vermenizi tavsiye ederim. Mama kafesin içersinde 5 saatten fazla kalmamalıdır. Yumurta olduğu için bozulacaktır. En fazla 5 saat.!
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Kuşlarda Aspergillosis Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kuşlarda Hastalık Belirtileri Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Kuşlarda Yumurta Maması Tarifi Kuş Veteriner' başlığıyla benzeşen toplam 26 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:03
Top