2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır ? Kuş Veteriner Kliniği, Kuş Veterineri , Kuş Veteriner , Kanatlı Veterineri
YAZI #7197 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
Muhabbet kuşunun yaşını anlamanın 3 çeşit yolu vardır. Bu yollardan bir tanesi bazı kuş türlerinde işe yaramıyor. Mesela albino kuşlarında anlamak daha zordur. Neyse konumuza gelelim.iyikuş.com alıntıdır

1. YOL:
Muhabbet kuşlarında yaşını anlamanın ilk yolu başının üstündeki çizgilerdir. başının üstündeki çizgiler çevresinde başlar. bu siyah çizgiler Ceresine ne kadar yakınsa kuşunuz o kadar küçüktür. Ama bu yöntem dediğim gibi albino gibi bazı kuşlarda işe yaramaz ve bazı mutasyonların genetik özelliği olabilir.
(2. yolda ki görsel)

2.YOL:

Muhabbet kuşlarının gagalarının alt kısmında sağ ve solda eşit sayıda benekler bulunur. Yavru muhabbet kuşlarında bu benekler çok küçük ve silikken kuşun yaşının ilerlemesiyle birlikte daha büyük ve belirgin bir hal alır. Bu değişimi aşağıdaki görselden daha iyi farkedebilirsiniz. (Lutino, Albino gibi tek renkli kuşlarda bu benekler görünmez)(bu resim 1. Yolun da resmi dir)
0AA8AA86-6A3F-4816-BEBB-77D15242F048.jpeg
3. YOL
Bu yol en kolay yaş anlama tekniğidir. Bu her muhabbet kuşu türünde işe yarar. Bu yol kuşun gözünden anlaşılır. Muhabbet kuşu yavruyken göz bebeği(gözünün siyahlığı) büyüdükçe küçülür. Yani yavruyken kuşunuzun gözündeki beyaz yerini göremessiniz. Ama büyüdükçe kuşunuz görmeye başlarsınız.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kurban,hayvancılık ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Abd Uygulaması; Akredite Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Hayvan Refahı ve Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Sahipsiz Hayvanlar Sorunu ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır ? Kuş Veteriner Kliniği, Kuş Veterineri , Kuş Veteriner , Kanatlı Veterineri' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:21
Top