2007'den Bugüne 90,337 Tavsiye, 27,806 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kedilerde Serebellar Hipoplazisi
YAZI #7326 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Şubat 2022 ÇOK OKUNUYOR
🔸Kedi serebellar hipoplazisi, doğuştan nörolojik bir hastalık olup beynin arkasında, serebrumun altında bulunan, beynin bir parçası olan gelişmemiş bir serebelluma sahiptir.


🔸Serebellum koordinasyon, uzamsal farkındalık ve ince motor becerilerden sorumludur.
Kedi serebellar hipoplazisi, tipik olarak yaşamı tehdit eden bir durum değildir ancak ciddiyetine bağlı olarak kedinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

BELİRTİLERİ

🔸Serebellar hipoplazili kedilerde genellikle yürüme, koşma, dengede kalma, zıplama ve nesneleri bulma konusunda sorun yaşarlar. Genellikle başlarını sallarlar ve yürürken titrerler. Özellikle çöp kutuları, su kapları ve yemek kapları söz konusu olduğunda, nesnelere odaklanmakta ve onlara doğru yaklaşmakta güçlük çekebilirler.

🔸Kedi serebellar hipoplazisi ağrılı bir durum değildir ve bulaşıcı değildir. Neyse ki, serebellar hipoplazi zamanla kötüleşmez. Durum ayrıca zamanla düzelmeyecektir. Bununla birlikte, çoğu kedi yavrusu büyüdükçe uyum sağlamayı öğrenir ve mutlu, sağlıklı hayat yaşayabilir. Çoğu durumda, kedi buna uyum sağlamak için harika bir iş çıkardığından durum iyileşmiş gibi görünebilir. Ağır vakalarda, kedinin normal hayatta çok fazla yardıma ihtiyacı olabilir. Bu yine de kedinin iyi bir yaşam kalitesi yaşayamayacağı anlamına gelmez.

NEDENLERİ

🔸Doğum kusurunun nedeni, annenin hamileyken yaşadığı deneyimlere bağlı olabilir. Hamile bir kedi bir virüs ile temas ya da fetüsleri etkileyen bir travma yaşayabilir. Bir veya daha fazla yavru kedisi serebellar hipoplaziyle doğmuş olabilir.

🔸Bazı durumlarda, kedi serebellar hipoplazisi sadece genetik / kalıtsaldır. Kedi serebellar hipoplazisinin kesin nedeni, anne kediye bilinen bir travma veya virüse maruz kalmadıkça genellikle belirlenemez.

TEDAVİ

🔸Kedi serebellar hipoplazisinin tedavisi yoktur. Ne yazık ki, ötenazi çok şiddetli serebellar hipoplazi ile kediler için en insancıl seçenek olabilir. İyi haber şu ki, hafif ila orta derecede serebellar hipoplazili kedilerin çoğu, sahiplerinden biraz daha fazla yardım alarak nispeten normal bir yaşam sürdürebilir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Uveys Veysel BECERMAN Fotoğraf
Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN
İstanbul
Uzman Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Makaleleri
► Kedilerde Aıds (Fıv) Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kedilerde Aşılama Vet.Hek.Azem GÜNER
► Kedilerde Obezite Sorunu Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Kedilerde Fıp Hastalığı Nedir? Vet.Hek.Mirsad Kürşad ERDOĞAN
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Kedilerde Nöbetler ve Epilepsi Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
► Kedilerde Bakım ve Beslenme Vet.Hek.Azem GÜNER
► Kedilerde Vitamin Eksikliği ve Belirtileri Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Kedilerde Şeker Hastalığı Diyabet Vet.Hek.Somer ÖZÖNER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Kedilerde Serebellar Hipoplazisi' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:28
Top